ריבים בזוגיות – לא בהכרח רע

15/01/2023

והפעם נתמקד בריבים בין בני זוג. אז נכון, לא כיף לריב, אבל דעו לכם שיש דבר כזה ריב טוב. למריבות בין בני זוג יש גם צד חיובי. ריב טוב מאפשר לנו ונטילציה, פריקת מתחים, העלאת נושאים המציקים לנו בזוגיות בניגוד להימנעות מריבים, הדחקה ושתיקה בעלי אפקט נפיץ לא פחות. אז כל פעם שאתם נתקלים בזוג הדביק, שמרוב שמות חיבה זה לזו כבר לא זוכרים את שמם הפרטי המקורי, אלו שמעולם לא רבו ותמיד נראה שהתאהבו אתמול על אף שהם ביחד מהתיכון.

 

אל תבזבזו את זמנכם בקנאה ירוקה ובערגה על זוגיות מושלמת לכאורה. משהו בדביקות הזו מסתיר משהו אחר. לריב זה טוב כל עוד לא חוצים גבולות, שומרים על כבוד הדדי גם בזמן כעס ובקיצור- כל עוד יודעים לריב.

 

מעיין נובע של ריבים

 

זוגיות היא בהחלט מתנה שאינה מפסיקה לתת בכל הקשור לריבים ומריבות. היא בית הגידול האולטימטיבי לייצור ריבים מסוגים שונים ומשונים. ריבים בעלי תוכן בסיסי ועד הזוי ביותר.

 

ממה נובעים ריבים בזוגיות? מעצם העובדה שזוגיות היא אירוע נפיץ ובכל רגע נתון עלול להתלקח ריב. בסוף מדובר ביחסים בין בני זוג המנהלים חיים משותפים תחת לחץ ותחת אותה קורת גג בדרך כלל. הכל מתנקז לתוך הבית. הקושי, הלחץ העבודה, הפקקים, החוגים, הילדים, הילדים, הילדים (אי אפשר לכתוב את זה מספיק). אם אתם מחפשים סיבות למה התחלתם לריב, שחררו, הסיבה המרכזית היא החיים עצמם. התעסקו יותר בשאלה מה מהות הריבים בינכם. האם הם אלו ריבים "בריאים" או שאיבדתם שליטה ואתם מצויים בזוגיות במשבר. התרכזו בשאלה מה טיב היחסים בין בני הזוג והאם אתם כבר שואלים את עצמכם להתגרש או לא?

 

מריב לגירושין בשישים שניות

 

לאחר שסיכמנו שריבים בזוגיות הם לא משהו שניתן לחמוק ממנו וגם לא צריך, ננסה להבדיל בין ריב משמעותי לריב "רגיל". ריב רגיל או ריב בריא זהו ריב הנעשה תוך כדי שמירה על גבולות גזרה ברורים (מאוד), ללא גלישה מילולית למחוזות אפלים וחשוכים. זהו ריב שניתן לצאת ממנו שלמים ולהסיק מסקנות.

 

אם תדעו לקחת את התכנים בו על מנת לשפר ולחזק את אותם מקומות כואבים שעלו תוך כדי ריב, אזיי ידעתם לעשות מהלימון לימונדה ולמנף את הריב לטובת שיפור מערכת היחסים. ריב משמעותי כשמו כן הוא- התכנים שלו קריטיים, הוא ככל הנראה מורכב לפיצוח וחוזר על עצמו שוב ושוב. ריבים כאלו יכולים להוביל אתכם לזוגיות במשבר ולמחשבות על פירוק החבילה. אם אתם כבר מתחבטים בשאלה אם להתגרש או לא, זה לגמרי הזמן לגשת לטיפול זוגי.

 

יחסים בין בני זוג- לדעת לריב נכון

 

בסופו של יום, לא ניתן להימנע ממריבות. הן חלק טבעי בדינמיקה הזוגית הכלל עולמית. אם תשימו לב היטב לריבים שאתם מנהלים תוכלו בהחלט לזהות דפוסים קבועים- סביר להניח שהריבים ייסובו לרוב על אותה הגברת בשינוי אדרת ותמיד ובמשחק התפקידים כל אחד מכם ילוהק באותו תפקיד. למשל- את כועסת עליו שהכיור מלא כבר יומיים והארון נראה כמו אחרי הפצצה אווירית ומתלקח ריב. אם תעצרו רגע לחשוב תבינו שהריב הוא לא על הכיור. הכיור הוא רק הטריגר הפעם. הריב הוא על פער גדול יותר בזוגיות שלכם. הוא על כך שאת מרגישה שאת בעומס בזמן שהוא כביכול חיי בלה לה לנד וקופץ לבירה עם חברים בשישי בצהריים כשאת במטבח מבשלת לערב. ברגע שתבינו את זה, אתם תוכלו לצאת מהראייה הצרה הנקודתית, לשמוע באמת מה הצד השני מנסה לומר במשוואה הזו של יחסים בין בני זוג. אז ניתן יהיה לדבר על הפער- על העומס שהיא חשה, על העומס שהוא חש ועל הדרך לטפל בתחושות האלה.

 

כמובן שלא תמיד תצליחו לעשות את זה, בטח שלא כשאתם בלהט הריב ולעיתים הפער גדול מדי ויש מקום לטיפול זוגי. היתרון בטיפול זוגי הוא האפשרות לתת לצד ג' להסתכל על התמונה מבחוץ ובאופן אובייקטיבי ובכך לראות את מה שאתם ביחסים בין בני זוג לא מצליחים לראות. טיפול זוגי בהחלט יכול לפשר ולגשר, למנוע זוגיות במשבר או להציל זוגיות במשבר.

 

ריבים מתמשכים- אפטר שוק וטיפול זוגי

 

ריבים מתמשכים זה לא פאן בכלל. בהחלט יכול להתיש גם את החזקים ביותר. ממש כמו אפטר שוק של רעידת אדמה שאחריה מגיעות רעידות משנה. ריב שהרעיד את הבית עלול לגרור מיד אחריו, ריב נוסף, למשל על דברים קשים שנאמרו בו שאינם קשורים לריב הראשי. כמו גזע וענפים. את צריכה רגע להתקרר ואתה רוצה לפתור הכל עכשיו. אתה מרגיש שאין עם מי לדבר, ואת מרגישה שהוא לוחץ והופ הופ טרללה- נולד ריב חדש.

 

אם התוכן הוא קריטי כמו למשל חינוך הילדים, הוצאות כלכליות גדולות ומשמעותיות, סגנון חיים, ערכים- קיימת אפשרות סבירה ביותר שבעוד כמה ימים יצטרף ריב חדש למסיבה. יהיה הטריגר אשר יהיה- אני מזכירה לכם- הריב הוא על נושא עמוק בהרבה. אין דבר מתסכל כמו ריב החוזר על עצמו. תחושה של קצר קטלני בתקשורת. תמיד אותן המריבות, אותן התגובות, אותם התפקידים שלקחנו על עצמנו, אותה הסיטואציה ממש, שוב ושוב ושוב. מה עושים? אם אתם מודעים לכך, מצבכם טוב. אם יש בכם עדיין את הרצון לתקן פנו לייעוץ זוגי. אם אתם שואלים את עצמכם להתגרש כן או לא- טיפול זוגי יעזור לכם להבין היכן אתם עומדים ולקבל החלטה מושכלת.

 

לסיכום

 

זכרו כי מריבה אולי מעמידה למבחן את עמידות הקשר בינכם. אך דווקא בשל כך מריבות הן גם הזדמנות להעמיק ולחזק את הקשר. ההתמודדות שהיא מזמנת לזוגיות מוסיפה חוסן, ויכולה להעצים את תחושת הקרבה, האמון והתמיכה ההדדית. מריבות המחלישות ומאיימות נובעות מהתמודדות לא נכונה בזמן אמת. נכון, בעת מריבה אנו חשופים יותר רגשית, לכן לא תמיד נגיב נכון. אבל אם תלמדו לסגל לעצמכם כמה קווים מנחים לבד או בעזרת טיפול זוגי, תוכלו לצאת מחוזקים ואף להימנע מריבים בזוגיות.

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

איך מחזירים את הזוגיות

איך מחזירים אהבה – להחזיר את האהבה לסדר היום

זוגות רבים שחשים שהם במשבר ממהרים להצהיר ש"האהבה לא מתה". זה נכון, היא אכן לא מתה, אבל היא יצאה לחופשה ארוכה, ועכשיו צריך למצוא דרך אי להחזיר אהבה חזרה לחיי…

קרא עוד »

7 הריבים הנפוצים של זוגות לפני פרידה

כל מערכת יחסים היא ייחודית, זה לא חדש. די לנו להסתכל סביבנו ולראות כיצד התנהלות שבעיננו נראית תמוהה עד כדי "איך הם שוקדים כל כך הרבה זמן יחד??" עבור זוג…

קרא עוד »

בשביל כבוד צריך לעבוד – איך מתמודדים עם חוסר כבוד בין בני זוג?

כבוד הוא מצרך יסוד בכל מערכת יחסים שהיא, לא רק בין זוגות או במערכת יחסים רומנטית. כבוד בין אדם לחברו הוא הבסיס ליחסים תקינים. כמובן שכשמדובר בזוג החי ביחד ורואים…

קרא עוד »

שחיקה בזוגיות

הזוגיות שלכם התחילה כמו סצנת הסיום של אהבה בשחקים והיום השחק היחיד שאתם רואים לנגד עינכם הוא הזוגיות השחוקה שלכם. דבר ראשון- בלי פאניקה. זה קורה לטובים ביותר, למאוהבים ביותר,…

קרא עוד »

זוגיות במשבר כלכלי – שמירה על זוגיות לצד האתגר במשבר כלכלי

למשברים בזוגיות פנים רבות וככמות הפנים כן מכלול הטריגרים למשבר, שכן את המשבר מנהלים בני אדם, בשר ודם. וכל אחד אחד מאיתנו מתנהל וחווה את הדברים באופן שונה. איש חכם…

קרא עוד »

חוסר יחס מבן הזוג

רובינו עברנו מסע חיים מפותל על מנת למצוא את האחד ולכבוש את האחת, ראינו בעיני רוחנו שקיעות מרהיבות בים כשהגלים מנגנים לנו שיר אהבה, השמיים נצבעים אדום לוהט, העננים לובשים…

קרא עוד »
דילוג לתוכן