לגשר על הפערים בזוגיות

17/03/2024

מהם פערים בזוגיות

פערים בזוגיות מתייחסים לשוני ורסטילי המתבטא בצורות רבות כגון: פער גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, מצב סוציו-אקונומי או אינטליגנציה רגשית. הבדלים אלה, המתויגים כפערים בין בני זוג, מנווטים בשטחים של זיקה, תאימות ואינטרסים משותפים, ועלולים לסמן אזורים העשויים להזדקק לתשומת לב נוספת או למשא ומתן. במרקם האריג המורכב של שותפויות רומנטיות תמיד ימצאו לאורך השנים פגמים, אי הסכמות, נקודות חיכוך ועימות העלולות לייצר פער בזוגיות.

 

סוגי פערים בזוגיות

פער גילאים בין בני זוג

זוגיות עם פער גילים משמעותי אשר יכול להוות זרז לפערים בבריאות גופנית, בחיוניות ובסדרי עדיפויות בשלב החיים עלולה למצוא את עצמה בקונפליקטים מתישים.

פער אינטלקטואלי בין בני זוג

כאשר היכולות האינטלקטואלית של אחד מבני הזוג או ההישגים החינוכיים עולים בעליל על השני, עלולה להיפער תהום שתשפיע על עומק השיחה, ההבנה ההדדית ותחושת העצמי והביטחון של הצד המוחלש.

פער רגשי

פערים באינטליגנציה רגשית עלולים להוות טריגר לאי הבנות ותחושות תסכול, להשפיע על תקשורת, אמפתיה ופתרון קונפליקטים.

פער תרבותי וחברתי

הבדלים ברקע תרבותי או מעמד חברתי עשויים ליצור פערים בתפיסות עולם, ערכים וציפיות חברתיות.

 

חיובי או שלילי- חרב הפיפיות של פערים בין בני זוג

פערים במערכות יחסים יכולים לנוע על הסקלה של בין להיות גורם מעשיר ומפרה לבין להוות מקורות פוטנציאליים לקונפליקט. מצד אחד, הבדלים משפרים את הלמידה, חושפים את בני הזוג לנקודות מבט מגוונות, ויכולים להעמיק את ההערכה לייחודיות של האחר. לעומת זאת, פערים אלו עלולים לזרוע זרעים של אי הבנה, חוסר תקשורת בזוגיות ולעיתים אף להוביל לעימותים.

לעיתים, פערים סמויים בין בני זוג קיימים כבר מתחילת הדרך, אך נחשפים אט אט ומקבלים תאוצה ככל שהקשר מתפתח. צמיחה אינדיבידואלית, מעברי קריירה או פשוט חשיפת רבדים עמוקים יותר של אישיות עשויים להוות זרקור ולהאיר את הפערים הללו.

 

גורמים המחזקים פערים בזוגיות

כאמור, תקשורת שגויה, פערי גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, משפיעים ישירות על מטרות אישיות מתפתחות, לחצים חיצוניים (כגון שיפוט חברתי או ציפיות משפחתיות) מרחיבים לעתים קרובות פערים קיימים או פורצים דרך לתהומות חדשים. יתרה מכך, התעלמות מהפערים הללו במקום לנווט בהם בתשומת לב יכולה לשחוק בעדינות את הבסיס של מערכת היחסים.

אם אתם מנהלים זוגיות עם פער גילאים משמעותי, הינה כמה נתונים שעלולים לעניין אתכם-

מחקר שנערך בשנת 2014 מצא כי זוגות עם פער גילאים גדול נוטים יותר להתגרש. הנקודה המתוקה ליציבות מערכת היחסים הייתה פער גילאים של שנה, כאשר זוגות אלו עמדו בסבירות של 3% בלבד להתפצל. פער של חמש שנים העלה את הסיכון ל-18%, בעוד פער של 10 שנים הביא לסיכוי של 39% להתגרש.

תפיסת פער גילאים

מחקר משנת 2014 הראה שככל שפער הגילאים גדול יותר, כך שני בני הזוג יהיו נתונים לאי-הסכמה חברתית, עם עלייה ניכרת בשליליות כאשר פער הגילאים היה 10 שנים ומעלה. כמובן יש לשקול את הנתונים הסטטיסטיים האלה בזהירות ולא להשתמש בהם כדי להכליל את כל מערכות היחסים עם פערי גיל, שכן גורמים רבים תורמים להצלחת היחסים וליציבותם.

 

השפעות של פערים במערכות יחסים

  • לשחוק את ההבנה והכבוד ההדדיים.
  • לעורר תחושות של בידוד או בדידות למרות היותם בשותפות.
  • לעורר קונפליקטים או בעיות מתמשכות ולא פתורות.
  • מפחיתי פערים במערכות יחסים.

טיפול בפערים במערכות יחסים כרוך בתרכובת של הכרה, תקשורת, אמפתיה ופשרה. עיסוק בפעילויות משותפות, דיאלוג פתוח על ציפיות וחששות, ואפשרות לפנות לטיפול זוגי יכולים להיות אסטרטגיות יעילות בניהול פערים אלה בצורה בונה.

 

האם פערים במערכות יחסים יכולים לפגוע בזוגיות?

אין ספק, אם הפערים לא נבדקים ולא מנוהלים, הם בהחלט עלולים להזיק, למתוח בהדרגה את הקשר ועלולים לכוון את השותפות לקראת פירוק. היקף הנזק הפוטנציאלי תלוי לרוב ביכולתם של בני הזוג לנהל את הפערים ולנצל אותם כנקודות צמיחה ולא כמחלוקת.

 

טיפול זוגי כמענה לפערים

למרות כל האמור לעיל על פערים בזוגיות, הרי הזוגיות הזו נוצרה מלכתחילה לא בזכות הפער אלא בזכות המכנה המשותף. כל עוד זה קים, יש אפשרות לגשר על הפערים. זו בדיוק עבודתו של המטפל הזוגי, ובאמצעות טיפול זוגי ורצון להצליח גם פערים שנראים בתחילה כבלתי ניתנים לגישור, יכולים להיות דווקא בסיס של יציבות וודאות בקשר הזוגי. אם אתם מרגישים שקיים ביניכם פער כזה – אתם מוזמנים לפנות אליי לטיפול זוגי וביחד נגשר על הפערים ונתמקד בחיבור.

פערים בזוגיות

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

איך מכירים בן זוג

איך מכירים בן זוג- מציאת האחר המשמעותי שלך

בחיפוש אחר זוגיות רומנטית, המסע למציאת בן זוג יכול להיות מתיש ומורכב או מרענן ומרגש ממש כמו החוויה האנושית עצמה. מפגישות מסורתיות פנים אל פנים ועד להיכרויות דיגיטליות דרך אפליקציות…

קרא עוד »
איך לדעת אם יש לו רגשות אליי

לפרום את הלב- סימנים שיש לו רגשות כלפיך

איך לדעת אם יש לו רגשות אליי? פעם פעם כשהיינו קטנים, היה מאוד פשוט לדעת אם יש למישהו רגשות כלפינו.. הספיק להתעלל בסביון או חרצית כדי לנבא את מדד הרגש…

קרא עוד »
למה צריך זוגיות?

מהות השותפות או מדוע אנו מחפשים אהבה ולמה צריך זוגיות

החיפוש אחר חברות, המובלע לעתים קרובות במונח זוגיות הוא היבט בסיסי של החוויה האנושית. הדחף המולד, הצורך המושרש בנו מגיל צעיר, מתרחב בהמשך חיינו, מעבר להתניה חברתית גרידא או לשאיפה…

קרא עוד »
משיכה רגשית

משיכה רגשית- החוטים הבלתי נראים של הלב

מהי משיכה רגשית, האם היא אלמותית, או שמא ברת חלוף? האם היא ניתנת לשיקום? מדוע היא חשובה? אלו שאלות בעלות חשיבות גבוהה ביותר לשרידותה של מערכת יחסים. לכן, כשרות לציבור…

קרא עוד »
איך להצליח בזוגיות

איך להצליח בזוגיות? המדריך להצלחה בזוגיות

מערכות יחסים הן מהמבנים המורכבים בטבע. הם כל כך רב ממדיים ודורשים עבודה, מסירות והבנה הדדית. כמו כן, הם דורשים תשומת לב עקבית, טיפוח וסבלנות. אבל איך משיגים הצלחה בשותפות?…

קרא עוד »
תחביבים לזוגות

תחביבים משותפים הם מתכון לחיזוק הזוגיות – הכל על תחביבים לזוגות

שעמום יכול להיות מקור נפלא לחשיבה יצירתית, המצאות, הגיגים נפלאים ועוד. בזוגיות שעמום היא אחד האויבים הגדולים ביותר. כי קשר שנבנה על בסיס תשוקה ועניין, סובל קשות כשהוא נתקל בשעמום.…

קרא עוד »
דילוג לתוכן