לגשר על הפערים בזוגיות

17/03/2024

מהם פערים בזוגיות

פערים בזוגיות מתייחסים לשוני ורסטילי המתבטא בצורות רבות כגון: פער גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, מצב סוציו-אקונומי או אינטליגנציה רגשית. הבדלים אלה, המתויגים כפערים בין בני זוג, מנווטים בשטחים של זיקה, תאימות ואינטרסים משותפים, ועלולים לסמן אזורים העשויים להזדקק לתשומת לב נוספת או למשא ומתן. במרקם האריג המורכב של שותפויות רומנטיות תמיד ימצאו לאורך השנים פגמים, אי הסכמות, נקודות חיכוך ועימות העלולות לייצר פער בזוגיות.

 

סוגי פערים בזוגיות

פער גילאים בין בני זוג

זוגיות עם פער גילים משמעותי אשר יכול להוות זרז לפערים בבריאות גופנית, בחיוניות ובסדרי עדיפויות בשלב החיים עלולה למצוא את עצמה בקונפליקטים מתישים.

פער אינטלקטואלי בין בני זוג

כאשר היכולות האינטלקטואלית של אחד מבני הזוג או ההישגים החינוכיים עולים בעליל על השני, עלולה להיפער תהום שתשפיע על עומק השיחה, ההבנה ההדדית ותחושת העצמי והביטחון של הצד המוחלש.

פער רגשי

פערים באינטליגנציה רגשית עלולים להוות טריגר לאי הבנות ותחושות תסכול, להשפיע על תקשורת, אמפתיה ופתרון קונפליקטים.

פער תרבותי וחברתי

הבדלים ברקע תרבותי או מעמד חברתי עשויים ליצור פערים בתפיסות עולם, ערכים וציפיות חברתיות.

 

חיובי או שלילי- חרב הפיפיות של פערים בין בני זוג

פערים במערכות יחסים יכולים לנוע על הסקלה של בין להיות גורם מעשיר ומפרה לבין להוות מקורות פוטנציאליים לקונפליקט. מצד אחד, הבדלים משפרים את הלמידה, חושפים את בני הזוג לנקודות מבט מגוונות, ויכולים להעמיק את ההערכה לייחודיות של האחר. לעומת זאת, פערים אלו עלולים לזרוע זרעים של אי הבנה, חוסר תקשורת בזוגיות ולעיתים אף להוביל לעימותים.

לעיתים, פערים סמויים בין בני זוג קיימים כבר מתחילת הדרך, אך נחשפים אט אט ומקבלים תאוצה ככל שהקשר מתפתח. צמיחה אינדיבידואלית, מעברי קריירה או פשוט חשיפת רבדים עמוקים יותר של אישיות עשויים להוות זרקור ולהאיר את הפערים הללו.

 

גורמים המחזקים פערים בזוגיות

כאמור, תקשורת שגויה, פערי גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, משפיעים ישירות על מטרות אישיות מתפתחות, לחצים חיצוניים (כגון שיפוט חברתי או ציפיות משפחתיות) מרחיבים לעתים קרובות פערים קיימים או פורצים דרך לתהומות חדשים. יתרה מכך, התעלמות מהפערים הללו במקום לנווט בהם בתשומת לב יכולה לשחוק בעדינות את הבסיס של מערכת היחסים.

אם אתם מנהלים זוגיות עם פער גילאים משמעותי, הינה כמה נתונים שעלולים לעניין אתכם-

מחקר שנערך בשנת 2014 מצא כי זוגות עם פער גילאים גדול נוטים יותר להתגרש. הנקודה המתוקה ליציבות מערכת היחסים הייתה פער גילאים של שנה, כאשר זוגות אלו עמדו בסבירות של 3% בלבד להתפצל. פער של חמש שנים העלה את הסיכון ל-18%, בעוד פער של 10 שנים הביא לסיכוי של 39% להתגרש.

תפיסת פער גילאים

מחקר משנת 2014 הראה שככל שפער הגילאים גדול יותר, כך שני בני הזוג יהיו נתונים לאי-הסכמה חברתית, עם עלייה ניכרת בשליליות כאשר פער הגילאים היה 10 שנים ומעלה. כמובן יש לשקול את הנתונים הסטטיסטיים האלה בזהירות ולא להשתמש בהם כדי להכליל את כל מערכות היחסים עם פערי גיל, שכן גורמים רבים תורמים להצלחת היחסים וליציבותם.

 

השפעות של פערים במערכות יחסים

  • לשחוק את ההבנה והכבוד ההדדיים.
  • לעורר תחושות של בידוד או בדידות למרות היותם בשותפות.
  • לעורר קונפליקטים או בעיות מתמשכות ולא פתורות.
  • מפחיתי פערים במערכות יחסים.

טיפול בפערים במערכות יחסים כרוך בתרכובת של הכרה, תקשורת, אמפתיה ופשרה. עיסוק בפעילויות משותפות, דיאלוג פתוח על ציפיות וחששות, ואפשרות לפנות לטיפול זוגי יכולים להיות אסטרטגיות יעילות בניהול פערים אלה בצורה בונה.

 

האם פערים במערכות יחסים יכולים לפגוע בזוגיות?

אין ספק, אם הפערים לא נבדקים ולא מנוהלים, הם בהחלט עלולים להזיק, למתוח בהדרגה את הקשר ועלולים לכוון את השותפות לקראת פירוק. היקף הנזק הפוטנציאלי תלוי לרוב ביכולתם של בני הזוג לנהל את הפערים ולנצל אותם כנקודות צמיחה ולא כמחלוקת.

 

טיפול זוגי כמענה לפערים

למרות כל האמור לעיל על פערים בזוגיות, הרי הזוגיות הזו נוצרה מלכתחילה לא בזכות הפער אלא בזכות המכנה המשותף. כל עוד זה קים, יש אפשרות לגשר על הפערים. זו בדיוק עבודתו של המטפל הזוגי, ובאמצעות טיפול זוגי ורצון להצליח גם פערים שנראים בתחילה כבלתי ניתנים לגישור, יכולים להיות דווקא בסיס של יציבות וודאות בקשר הזוגי. אם אתם מרגישים שקיים ביניכם פער כזה – אתם מוזמנים לפנות אליי לטיפול זוגי וביחד נגשר על הפערים ונתמקד בחיבור.

פערים בזוגיות

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ריחוק בזוגיות – ביחד אבל קצת לבד

יש כל מיני סוגים של זוגיות בעולם ואין זוגיות אחת יכולה להקרין או לספר על מצב הזוגיות שלכם. כל ניסיון להשוות בין הזוגיות שלכם לאחת אחרת לא יוכל להוביל אתכם…

קרא עוד »

תקשורת מקרבת בין בני זוג

תקשורת היא מילה גדולה ומסועפת. עוד משחר הימים, בעידן שהסתובבנו על הכדור במראה קופי, עוד לפני שגידלנו מוח ופתחנו שפה מילולית, תקשרנו. בעלי החיים סביבנו מתקשרים כל הזמן. התקשורת הינה…

קרא עוד »

יחסים בין בני זוג, זה אף פעם לא פשוט…

יחסים בין בני זוג הם מצד אחד תופעה כל כך נפוצה שנראה שממש נועדנו לקיים כזו מערכת יחסים, ומהצד השני, כל מי שנמצא בתוך מערכת יחסים יודע ויודעת שזו מערכת…

קרא עוד »
זוגיות מאושרת

זוגיות מאושרת- מדריך חצי מקיף ליצירת אושר משותף

זוגיות היא אחת התחנות המרכזיות והמהותיות בחייו של אדם, האושר שהיא יכולה להביא יכול להיות מדהים ומעצים כשבאותה מידה זוגיות נטולת אושר בכוחה לעשות בדיוק את ההפך. האם יש סוד…

קרא עוד »
חרדת נטישה בזוגיות

האם אתם סובלים מחרדת נטישה בזוגיות? בחנו את עצמכם

חרדת נטישה היא מצב פסיכולוגי המתאפיין בפחד עמוק ומתמשך מפני נטישה על ידי אחרים והישארות "לבד". ככל שהאדם כלפיו ישנו החשש מחזיק בחלק משמעותי יותר בחיי הסובלים מחרדת נטישה, כך…

קרא עוד »

פאסיב אגרסיב בזוגיות – עוינות נסתרת

פאסיב אגרסיב הפך לטבע לשון ומשמש הרבה בעיקר בצורה הומוריסטית. אך מאחורי המונח המשעשע עומד דפוס התנהגות שיכול להיות בעייתי ביותר, במיוחד במערכת יחסים זוגית. המונח פאסיב אגרסיב די שגור…

קרא עוד »

צרו איתנו קשר לכל שאלה »

טופס עמוד צרו קשר
דילוג לתוכן