עד לא מזמן כולם אמרו:
"השתגעתי? ייעוץ זוגי לפני החתונה?"

העולם שלנו משתנה בקצב מהיר. הדעות משתנות. החשיבה משתנה. לפני כמה שנים לא יכולנו לשכנע זוג ללכת, לפני החתונה, לעורך דין ולערוך הסכם ממון. היום? זה קורה יותר ויותר. עד לא מזמן לא יכולנו לחשוב על ייעוץ זוגי לפני החתונה. היום? זוגות מגיעים לייעוץ זוגי לפני חתונה, זוגות מגיעים לייעוץ זוגי בלי שום קשר לחתונה, ורבים מגיעים אחרי שנים של נישואים.
אז מה גורם לזוגות להגיע לייעוץ לפני חתונה?

אז מה גורם לזוגות להגיע לייעוץ לפני חתונה?

סיבה ראשונה להגעה לייעוץ לפני חתונה: אחד ההורים המליץ

במציאות הישראלית, הורים למדו, לעיתים חוו את חווית המשבר הזוגי – הפרידה, הגירושין. לכן, יותר ויותר זוגות מקבלים המלצה מאד ההורים: לכו…מה יש לכם להפסיד?
מאחורי המלצה כזו לרוב ישנו חשש של אחד ההורים שמשהו אינו תקין בקשר הזוגי. לעיתים אחד מההורים אינו מרגיש בטוח, מזהה בעיה, מציף חשש. לרוב – ההורה אינו אומר זאת אלא ממליץ על ייעוץ בתקווה שהנושא יעלה או ייחשף במהלך הייעוץ זוגי. חשוב להדגיש, לא קל להורה גם היום להמליץ לזוג על ייעוץ. הזוג נמצא בשיא הפריחה הזוגית ולפתע מי מההורים מעלה את נושא הייעוץ. אבל, למעשה, כשאין כל בעיה זוגית הרי שאין חשש לפגוש יועץ או יועצת זוגית. מקסימום? למדו להכיר אחד את השני טוב יותר.

סיבה שניה: היא חוששת / הוא מוטרד

ייעוץ זוגי לפני הנישואין המועלה ע"י אחד מבני הזוג מהווה סמן לחשיבה בוגרת ולראייה לטווח ארוך. במקרים בהם אחד מבני הזוג מעוניין בטיפול זוגי הרי שמדובר בזוג החי בפתיחות מלאה אך בפער תרבותי / התנהגותי / מחשבתי. זוגות שכאלה עושים עם עצמם חסד גדול בהליכה מוקדמת לייעוץ. זה המקום בו הם יכולים ללמוד להכיר במציאות, לדעת איך להתמודד עם הפער בניהם, לדעת איך להימנע משבר עתידי.

סיבה שלישית להגעה לייעוץ טרום חתונה: היא רוצה – הוא מתנגד נחרצות

ישנם מקרים בהם הגעה לייעוץ זוגי לפני החתונה, נעשית במעמד צד אחד. היא רוצה – הוא לא או להיפך. במצב כזה למעשה לוקח אחד הצדדים את מלוא האחריות לנהל את המשבר / הבעיה בגללה שאף להגיע לייעוץ. מדובר במהלך אחראי מאד של אחד הצדדים. מדובר גם בסיכון. הרי הצהרה של טיפול יחידני בבעיה כלשהי מהווה סמן לעתיד. לרוב, האנשים המגיעים לייעוץ שכזה מגיעים בצומת לא ברורה בחייהם. עליהם להחליט ימינה או שמאלה. לבד.