טיפול זוגי ובחירת מטפל זוגי

14/05/2017

טיפול זוגיות – מהו ולמי מתאים?

כל זוג עשוי לפנות לטיפול זוגי ממטרות שונות, כאשר לרוב מדובר ברצון לפתור קונפליקטים בקשר בין בני הזוג, או למנוע קונפליקטים עתידיים. מטרת העל של הטיפול הזוגי היא חיזוק הקשר הזוגי והבאת הזוג למקום טוב יותר בעקבות תהליך שיעברו. טיפול זוגיות יכול להתבצע באמצעות מפגשים עם מטפל זוגי, אליהם שני בני הזוג מגיעים יחד ובמקרים מסוימים גם לחוד.

טיפול זוגי מתאים לכל זוג שמגדיר את עצמו כזוג ומעוניין לשפר את מערכת היחסים שלו. ישנם זוגות שמגיעים לטיפול זוגי אך הם כלל לא נמצאים בקשר רומנטי או מיני. טיפול זוגי יכול להתאים לבני זוג נשואים וישנם גם זוגות שמגיעים לפני החתונה, על מנת למנוע בעיות עתידיות בקשר הזוגי.

טיפול זוגי מקצועי עשוי להיות שונה בין זוג אחד לאחר ובדרך כלל יותאם לזוג ולמטרה שלשמה הגיעו לטיפול באופן ספציפי. לטיפול זוגי מגיעים זוגות נשואים, זוגות חד מיניים, טיפול זוגי לזוגות לא נשואים, לזוגות ללא ילדים, לזוגות עם ילדים, לזוגות שבחרו לא להינשא כדת וכדין וכן הלאה.

הטיפול הזוגי של ד"ר אורית ארבל מתבצע בשיטה ייחודית אשר מושכת אל הקליניקה זוגות רבים מכל קצוות הארץ. השיטה עונה על הצרכים של בני הזוג ומאפשרת להם להתגבר על כעסים וכאבים כבר בפגישות הראשונות, כך שלאחר מכן הם מתפנים ללמוד.

האם טיפול זוגי עוזר?

שאלה זו רצוי לשאול זוגות שהיו בעבר בטיפול זוגי, אך גם אז תהיה זו שאלה כללית מדי מכיוון שכל זוג חווה באופן אינדיבידואלי את הטיפול. יש שיאמרו כי הטיפול הזוגי סייע להם משמעותית והחזיר אותם למקום חיובי ונעים במערכת היחסים. אחרים יעידו כי הטיפול לא כל כך עזר להם ובעקבותיו הם בחרו לסיים את הקשר. הסיבות לסיום קשר לא תמיד קשורות לטיפול הזוגי ולפעמים זו אכן הבחירה הנכונה.

עם זאת, טיפול זוגי מקצועי יכול לעזור משמעותית לזוגות להחזיר את הזוגיות שלהם למסלול הנכון, לקדם אותה וליצור המשכיות בריאה וטובה במערכת היחסים שלהם.

כמה זמן נמשך תהליך טיפול זוגי?

משך תהליך תלוי בבני הזוג ובסיבה שהביאה אותם אל הטיפול. ישנם זוגות שמגיעים עם בעיות רבות שנצברו לאורך השנים, בעוד אחרים מגיעים בעקבות קונפליקט פשוט יותר שניתן "לפתור" תוך מספר מפגשים. רצוי לא להגיע אל טיפולי הזוגיות מתוך המחשבה של "כמה טיפולים אצטרך לעבור עד לקבלת התוצאה הרצויה?", אלא להיות רגועים ומוכנים לקראת תהליך חשוב ומשמעותי עבורכם ועבור בן/בת הזוג שלכם.

משך התהליך תלוי כמובן גם בבני הזוג, אם הם אכן יתמסרו לגישה ולשיטה הטיפולית, אם הם יפעלו לפי ההכוונה וההוראות של המטפל ויבצעו את "שיעורי הבית" והמשימות שיינתנו להם.

טיפים לטיפול זוגיות מוצלח

בני זוג שמגיעים לטיפולי זוגיות צריכים להבין כי ישנם יתרונות של טיפול זוגי שלא ניתן להשיג בלעדיו, להיות מגויסים לתהליך ולרצות לחזור למסלול של אושר והצלחה זוגית. טיפול זוגי מוצלח אינו תלוי רק ביועצת זוגיות או במטפל/ת, אלא גם בבני הזוג עצמם. ללא קשר בסיבה שהביאם אל הקליניקה, רצוי תחילה להציב לנגד עיניכם מטרה משותפת ולזכור אותה לאורך כל הדרך.

איך בוחרים מטפל זוגי?

כאשר בוחרים מטפלת או יועצת זוגית רצוי לבחור במי שמגיע מהתחום הטיפולי על מנת שהייעוץ זוגי יהיה מקצועי עד כמה שאפשר. על מנת שהטיפול הזוגי יהיה מקצועי ומוצלח, רצוי לבחור במטפל/ת או יועץ/ת שיש עליהם המלצות וביקורות חיוביות.

 

כפי שציינו קודם לכן, בדיקת ההמלצות היא אחת הדרכים לבחירת יועץ זוגי. כמו כן, רצוי לבחור במטפל זוגי שנמצא במרחק סביר ממקום מגוריכם. למשל, אם הנכם מתגוררים במרכז הארץ, כנראה שתעדיפו לעבור טיפול זוגי במרכז הארץ ולא להרחיק יותר מדי. הסיבה לכך היא שהטיפול הזוגי צריך להיות כמה שיותר נגיש וזמין מבחינתכם ואם הקליניקה של המטפל מרוחקת, ההגעה לטיפול עשויה להיות מסורבלת יותר ומתישה, כך שבסופו של דבר תהיו פחות מרוכזים בתהליך הטיפול הזוגי עצמו והוא עלול להתפספס.

 

בנוסף, ישנן גישות שונות ממטפל למטפל, ולפיכך חשוב לבדוק אם הגישה בה נוקט המטפל שבו אתם בוחרים מתאימה לכם. ישנם יועצי זוגיות העובדים בשיטה המבוססת על גישה מסוימת שלא בהכרח מתאימה לכולם – ולכן, אם תבררו על כך כבר בשלבים הראשונים תוכלו לוודא כי המטפל אכן מתאים לכם.

 

זוגות רבים מגיעים לטיפול זוגי בגלל בעיות בקשר המיני ביניהם, ישנם מטפלים זוגיים המתמחים בטיפול זוגי ומיני וגם על כך רצוי לבדוק בטרם בוחרים מטפל זוגי. כך גם לגבי בעיות משפחתיות, אם הנכם מגיעים לטיפול במטרה שיסייע לכם עם בעיות משפחתיות, התייעצו תחילה עם המטפל בכדי לוודא כי יש לו ניסיון בטיפול זוגי ומשפחתי.

 

בחיפוש מהיר ברשת האינטרנט תוכלו למצוא מגוון רחב של מטפלים זוגיים הפועלים ברחבי הארץ. ישנם מקורות נוספים שבאמצעותם תוכלו לאתר מטפל זוגי, אך אחת הדרכים הטובות ביותר למציאת מטפל זוגי מקצועי ומומלץ היא דרך המלצות של מכרים וחברים. מטפל זוגי הוא לפני הכל בן אדם ויש לו גישה, אנרגיות והתנהלות ייחודית – חשוב למצוא מטפל זוגי אליו תרגישו חיבור, מכיוון שכל תהליך הטיפול הזוגי יתנהל מולו, באופן אישי ולכן, ככל שהחיבור בין בני הזוג למטפל יהיה מוצלח יותר כך הטיפול יהיה אפקטיבי יותר.

 

לאחר קבלת המלצות על מטפלת זוגית, רצוי ליצור עמה קשר, לקבוע עמה פגישת הכרות ולהבין לעומק על תהליך הטיפול ומה צפוי לכם. ישנם מטפלים שמתחילים מיד בתהליך הטיפול כבר במפגש הראשון עם בני הזוג, אך מרבית היועצים הזוגיים יערכו מעין מפגש היכרות ראשוני, שמטרתו היא להכיר אתכם ולבנות בעבורכם תכנית טיפול ספציפית שתתאים לכם כזוג. לעיתים, לא תדרשו לשלם בעבור המפגש הראשון אך אצל חלק מהיועצים הזוגיים פגישה זו הינה בעלות מלאה.

 

טיפים לבחירת מטפלת זוגית

 

הקפידו לבחור מטפלת זוגיות שתהיה קרובה אליכם ושהגישה אליה תהיה נוחה. לרוב, כמובן שעדיף שהקליניקה של המטפל הזוגי תהיה ממוקמת במרחק קצר ככל האפשר מאזור מגוריכם. לא מומלץ להרחיק משמעותית עבור טיפול זוגי, פרט למקרים יוצאי דופן. למשל, אם אתם גרים בת"א / אזור המרכז, חפשו מטפלת זוגית מומלצת בתל אביב או לכל היותר מטפל זוגי מומלץ במרכז הארץ. הסיבה לכך היא שמפגשים במסגרת הטיפול הזוגי צריכות להתקיים מדי שבוע או שבועיים ויש להקפיד ולהגיע למפגשים אלו. במידה והטיפול יהיה במיקום מרוחק מכם, עלול להיווצר מצב שהנכם מתעצלים או מתקשים להגיע אל הטיפול ובכך מתפספס שלב חשוב בתהליך וסיכויי ההצלחה שלו יפחתו.

 

נקודה חשובה נוספת היא שיטת הטיפול של היועץ הזוגי. אחד הטיפים לבחירת מטפלת זוגיות טובה היא להתמקד בשיטת הטיפול שלה. יש מטפלות זוגיות מומלצות שהבחירה בהן נבונה, גם אם ההגעה לקליניקה שלהן תצריך מכם קצת יותר מאמץ.

 

גם אם קיבלתם המלצות על מטפלת זוגית כלשהי, ודאו מהי שיטת הטיפול שלה והאם הגישה שלפיה היא עובדת אכן נראית ומתאימה לכם. ישנם מגוון יועצים המסוגלים להתאים את עצמם אל בני הזוג, למשל ישנם טיפולים זוגיים המיועדים לזוגות דתיים או טיפול לזוגות שטרם התחתנו וכדומה. בטיפולי זוגיות מומלץ להיות פתוחים וכנים, לחשוף את כל ציפיותיכם ואף את דרישותיכם מול המטפל וזאת בכדי להביא את עצמכם למקום בו הנכם שבעי רצון ונינוחים.

 

מטפל זוגי עם המלצות

 

זוגות או יחידים המחפשים מטפל זוגי יכולים לעשות זאת בדרכים שונות. יש המוצאים את המטפל דרך האינטרנט, יש המוצאים דרך מקורות מידע אחרים. רבים מהמחפשים פתרון לבעייה זוגית מוצאים את המטפל הזוגי דרך המלצה לטיפול זוגי

 

המלצה על מטפל זוגי חשובה שכן הזוג יכול לבחון מראש את דרך הפעולה, את איכות המטפל, ללמוד על אופיו, על תוצאות הטיפול ואף על מחיר הטיפול.

 

איזה מטפל זוגי הכי מתאים לי?

 

חשוב להדגיש שהמלצה ככל שתהייה חמה או שלילית עשויה להיות נכונה לזוג שעבר את הטיפול אך לעיתים אינה מתאימה למבנה האישיות של הזוג השני או לאחד מהם. לכן, יש לראות בהמלצה כדרך מומלצת מחד, אך על הזוג המחפש לבחון לעומק באם הם עצמם מתאימים למטפל המומלץ.

 

מאד כדאי לבחון זאת בפשטות – הגעה לייעוץ ראשוני מול המטפל הזוגי המומלץ ובחינה בגוף ראשון להתאמתו אליכם כזוג.

 

טיפול זוגי מחיר

 

המחיר נקבע על ידי המטפל הזוגי הספציפי בו תבחרו ומשתנה ממטפל אחד לאחר. כל מטפל קובע עלויות מעט שונות, ולכן לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי מהו המחיר. עם זאת, טווח מחירי טיפול זוגי בישראל ינוע בדרך כלל בין כמה מאות שקלים לאלף שקלים עבור מפגש אחד. רצוי לברר על מחיר הטיפול ודרכי התשלום כבר במפגש הראשון.

 

המלצות לבני זוג המגיעים לייעוץ זוגי

 

באופן כללי ניתן לומר כי יועץ זוגי מקצועי אמור להתמודד עם כל אחת מהסוגיות שבני הזוג ייעלו בפניו. רצוי להגיע אל הטיפול הזוגי במצב בו אתם מבינים כי איש המקצוע אמור לעשות לכם "סדר" ויוכל לקדם אתכם לקראת סיטואציה טובה יותר. עם זאת, בני הזוג הם חלק בלתי נפרד מהתהליך והם חייבים להיות זמינים ומוכנים לקראתו. ככל שבני הזוג יהיו יותר פעילים, מגויסים ומוכנים לתהליך של ייעוץ זוגי – כך הסיכויים לסיים את המשבר או לפתור את הבעיה או הקונפליקט גדולים יותר.

 

אל תהססו או תחששו להציג בפני המטפל הזוגי את הסיבה שבגללה פניתם אליו. ככל שתהיו גלויים וכנים יותר כך יהיה יותר פשוט להגיע לפריצת דרך. ישנם זוגות שמגיעים לטיפולי זוגיות בגלל בעיות או קשיים עם המשפחה והילדים, ניתן לבדוק מול היועץ הזוגי כבר בשלבים ראשוניים אם הוא עסק בעבר בנושאים דומים וזאת בכדי לוודא שאכן יוכל לסייע בבעיה הספציפית שלכם.

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

מי זקוק לטיפול זוגי, ומתי יודעים לגשת לאחד?

טיפול זוגי, או ייעוץ זוגי הם מונחים המעוררים רתיעה מסוימת כאשר שומעים אותם לראשונה. כל חיינו מלמדים אותנו לחשוב שהאהבה והרומנטיקה בזוגיות הן דברים שאמורים לבוא ולהאיר את חיינו באופן…

קרא עוד »
מתי ללכת לטיפול זוגי

סימנים מקדימים: מתי ללכת לטיפול זוגי?

כמו כל דבר אחר בחיים, ולמעשה כנראה שאף שיותר, מערכות יחסית הן דבר מורכב שלרוב אין בו טריקים ופתרונות קסם. כפי שניתן ללמוד מהסטטיסטיקה הלא משמחת, אחד מכל שלושה זוגות…

קרא עוד »

החשיבות של טיפול מקצועי בעת משבר בזוגיות

נניח שיום אחד קמתם בבוקר וגיליתם סתימה בכיור המטבח. ניסיתם להזרים קצת מים, לחכות ולראות אם זה מסתדר מעצמו, אפילו זחלתם מתחת לכיור לנסות לפתור את הבעיה בכוחות עצמכם. כנראה…

קרא עוד »

חושבים להתחיל טיפול זוגי? הנה מה שאתם צריכים לדעת

מתי הזמן הטוב ללכת לטיפול?   רבים תוהים ואף מתקשים למצוא את הזמן הנכון והכנה ללכת לטיפול זוגי.   באופן אידיאלי, איננו רוצים למצוא מטפל בעיצומו של משבר אמון זוגי .…

קרא עוד »

מטפלת זוגיות

מטפלת זוגית מומלצת – איך לבחור מטפל זוגיות?   הרי הבטחנו לאהוב לנצח, אז איך בכל זאת מגעים למצב שזקוקים לטיפול זוגי, ואם כבר הגענו לשם, איך מוצאים מטפלת זוגית…

קרא עוד »

טיפול זוגי כללית

כמו בכל בעיה זוגית, ייעוץ זוגי כמו טיפול זוגי בא להוביל שני אנשים לזוגיות תקינה, טובה, מכבדת, מכילה ואוהבת ובעיקר להרגשה כללית טובה בתוך המערכת הזוגית. טיפול זוגי מתבצע אך…

קרא עוד »
דילוג לתוכן