מטפלת זוגיות

18/05/2017

מטפלת זוגית מומלצת – איך לבחור מטפל זוגיות?

 

הרי הבטחנו לאהוב לנצח, אז איך בכל זאת מגעים למצב שזקוקים לטיפול זוגי, ואם כבר הגענו לשם, איך מוצאים מטפלת זוגית מומלצת?

 

עד שהמוות יפריד בינינו, או הפח.

 

זוגיות משתנה עם השנים באופן טבעי.

 

כשאנחנו עומדים תחת החופה ומבטיחים זה לזו (וזו לזה) שאנחנו נישאר תמיד ביחד, ושום דבר לא יפריד בינינו פרט למוות, אנחנו פשוט לא מסוגלים לראות את השינויים הקרבים ובאים.

 

השינויים האלה מתחילים בשינוי האישי שכל אחד מאיתנו עובר עם השנים. חישבו על עצמכם, בגיל 18 לא הייתם אותו הדבר כמו בגיל 13, בגיל 25 כבר הייתם שונים לחלוטין מגיל 18 ובגיל 35 הסתכלתם אחורה על עצמכם בגיל 25 ושאלתם "מי זה?".

 

אז למה לחשוב שהשינוי ייפסק עם החתונה? הוא לא.

 

זה אומר בצורה פשוטה, שהזוג שחולק חיים 10 שנים אחרי החתונה, הוא לא אותו הזוג שעמד בהתרגשות תחת החופה, אלו כבר שני אנשים שונים.

 

לא תמיד זה רע. פעמים רבות ההתבגרות כזוג רק מחזקת את הקשר, ומעמיקה אותו.

 

אבל לפעמים, לפעמים בא לכם להרוג אחד את השני בגלל ויכוח על מי יוציא את הפח.

 

רמז, זה לא בגלל הפח, זה קשור לשינויים ששניכם עברתם.

 

גם לשגרה יש חלק

 

גם לשינוי שבדרך כלל מתרחש באורח החיים יש השפעה על השינוי שאתם עוברים. מזוג צעיר, חסר מחויבויות אמיתיות, לאנשי משפחה שנשבעו לקשור את החיים שלהם אחד עם השני ועל הדרך נוספו גם ילדים לתמונה.

 

זה משפיע מאד, גם על השינוי האישי, וגם על הזוגי. וכשהשינויים לא מסונכרנים, אז צצות הבעיות.

 

ישנם זוגות שהשינוי האישי, ההתפתחות האישית שכל אחד מבני הזוג עובר מתרחשות במקביל מתפתחים ביחד כל אחד בכיוון שלו ומתאימים כל הזמן את הזוגיות בהתאם, בלי התנגשויות בקשר הזוגי.

 

אך ישנם מקרים אחרים בהן השנים עושות את שלהן על כל אחד בצורה שונה. השגרה, העומס, הילדים והבית גובים את המחיר מהזוגיות. אט אט, בלי שנרגיש הזוגיות מפנה את מקומה לטובת דברים אחרים. הקשר הופך לקצר. התקשורת הופכת לקורקטית, טכנית ועניינית בלבד במקרה הטוב ולכמעט לא קיימת במקרים אחרים.

 

חלוקת המטלות משתנה, ובצורה אבסורדית כל אחד מכם מרגיש שהוא זה שנושא ברוב הנטל אך נתפס כנצלן. הוויתורים הופכים חלק בלתי נפרד. הגשמה אישית הופכת לעומס רגשי ואפילו למילה גסה ואגואיסטית, כי "איך אפשר לחשוב על הגשמה אישית במצב שלנו?" (למרות שלא פעם זו בדיוק הבעיה).

 

תהיו שר התקשורת ליום אחד

 

נסו להיזכר בתקשורת שהייתה בניכם בעבר.

 

האם זו הייתה תקשורת בריאה? האם היה ביניכם שיח מפרגן? ידעתם לתמוך אחד בשני? להביע אהבה?

 

עכשיו הסתכלו על המצב הקיים.

 

בדקו למשך יום אחד איזו תקשורת מתנהלת ביניכם בימים אלה. פשוט הקשיבו למילים של בן או בת הזוג, לטון, למסרים, לנושאים.

 

כמה פעמים ביום נשאלתם לשלומכם? האם הייתה התעניינו כנה ואמיתית? כמה פעמים ביום קיבלתם הודעת וואטסאפ מפתיעה ואוהבת? כמה פעמים נאמר לכם שמעריכים אתכם? כמה פעמים דיברתם על דברים שהם לא משימות, חובות, מטלות, חשבונות?

 

עכשיו, בדקו כמה פעמים ביום קבלתם תקשורת משימתית: לקחת, להביא, לא לשכוח וכו'. אם שמתם לב שבתקשורת שביניכם נעלמו המילים הטובות – זה סימן ראשון לכך שהקשר ביניכם לא נמצא במקום טוב, שצריך לעבוד על התקשורת, לחזק את הזוגיות. זה הזמן להכניס לתמונה מטפלת זוגית.

 

גם מערכות יחסים עוברות שינויים

 

נכון ש"מערכת יחסים" היא לא יותר מאשר הגדרה סובייקטיבית של טיב יחסי הגומלין בין אנשים. אבל למרות ההגדרה הטכנית והמנוכרת הזו, גם מערכות יחסים עוברות שינוי. ממש כמו שהאנשים עוברים.

 

מערכות יחסים יכולות להפוך למשעממות, לאבד את הניצוץ והריגוש, יכולים להיות משברי אמון, חוסר איזון, וכמובן קצרים בתקשורת. כל אלה יכולים להוביל לשינויים במערכת יחסים, כאילו בלי קשר לשינוי האישי (רק כאילו). כמובן שלעומס, לשגרה השוחקת, לשינויים במשפחה, ביחסי הכוחות ולפעמים אפילו בתפקידים, יש תפקיד משמעותי גם כן בשינויים שעוברת מערכת היחסים.

 

ואז, בלי שהצליחו לשים את האצבע על הנקודה המדויקת (ולא תמיד יש כזו), הזוגות מבינים שהם "פשוט התרחקו זה מזו". זה כמובן פעמון אזהרה רציני שמצלצל במלוא המרץ, והוא קורא לכם לפקוד בהקדם את הקליניקה של מטפלת זוגיות.

 

מה קורה בטיפול הזוגי?

 

תפקידה של מטפלת זוגיות הוא להחזיר את בני הזוג אל המסלול החיובי. אל תתבלבלו, אי אפשר יהיה לחזור לאותו המצב של תחילת הקשר, פשוט מפני שעכשיו כבר כולם שונים, אתם, בני הזוג, מערכת היחסים. העבודה היא עכשיו, וזה המצב שצריך יהיה לפתור.

 

הבשורות הטובות הן שעם הכוונה נכונה, עבודה וטיפול נכון, אפשר אפילו להגיע למצב טוב יותר מאשר ביום החתונה. בוגר ושלם יותר.

 

המטפלת אחראית להציג בפני הזוג את הכלים ואת הדרך לשפר ולקדם את מערכת היחסים לקראת הצלחתה ולקראת תחושת זוגיות טובה יותר. אין התעלמות מהעובדה כי הזוגיות משתנה עם השנים ולא ניתן להחזיר את הזמן לאחור, להיפך, יש בכך הכרה מלאה ואף הבנה שזהו תהליך בלתי נמנע, אך מטפלת זוגיות בהחלט תוכל להעניק לכם את הכלים שיאפשרו לכם לחזק את הקשר הזוגי שלכם ולהביאו למקום טוב ומוצלח יותר.

 

יחסי אמון ומרחב בטוח עם המטפלת הם תנאי הכרחי להצלחה

 

לא תמיד זו משימה פשוטה, לבחור מטפלת זוגיות.

 

רוב הזוגות לא אוהבים לשתף במשבר זוגי, ולכן נדיר שבין חברים כולם מדברים על משברים זוגיים מספיק בנוח כדי שגם הזוג שצריך המלצה וגם הזוג שעבר טיפול זוגי ייאותו לשתף.

 

המלצות בין חברים בדרך כלל קורות בפורומים שנקרא להם "מגדריים", כלומר הגבר עם החברים שלו והאישה עם החברות שלה. שם יש קרקע נוחה יותר לשיתוף וסיכוי גדול יותר להמלצות. אם אינכם מכירים או אינכם מעוניינים לשוחח על כך עם מישהו, תוכלו למצוא באינטרנט מגוון המלצות לטיפול זוגי ובאותה מידה גם כמות לא מבוטלת של דיס המלצות על מטפלי זוגיות.

 

כמו כן, בדקו מהו הרקע והניסיון של המטפלת, במה היא מתמחה ובאילו נושאים היא עוסקת – האם אלו אכן נושאים שרלוונטיים לכם, מה היא השיטה ומה היא הגישה הטיפולית?

 

אל תפתרו את עצמכם מלהבין לפחות את עיקרי הדברים זה יכול לחסוך לא מעט עוגמת נפש בעתיד.

 

בנוסף, תוכלו להגיע למפגש ראשוני שבדרך כלל עוסק בהיכרות עם המטפלת ועם בני הזוג ובאמצעותו לקבל רושם נוסף על המטפלת ועל הגישה שלה. כך תוכלו לדעת אם הבחירה נכונה עבורכם.

 

למה לצפות ממטפלת זוגית?

 

קודם כל, בוא נשים את הדברים על השולחן. המטפלת באה לתת לכם כלים והנחיות, אבל זוג שלא בא בגישה שהא מוכן לעבוד, להיפתח, להתנסות. מי שמחכה לקבל "תשובות" ו"פתרונות" אינסטנט שפועלים ברגע, מי שמגיע בגישה הזו צפוי להתאכזב.

 

גם מי שבא לטיפול כדי "לנצח" להוכיח שהוא (או היא) יותר צודק, או הגיוני, מכשיל את הטיפול עוד לפני שהוא התחיל. הטיפול ממש לא נועד למצוא אשמים, אלא דרכים לפתרון.

 

הציפייה העיקרית של בני זוג כשהם מגיעים למטפלת זוגיות היא שהמטפלת תעניק להם את העזרה הנחוצה. בדרך כלל בני זוג מגיעים לטיפול זוגי כשיש בעיה משמעותית שמעיבה עליהם ועל הקשר והם כמהים לעזרה ולפתרון. חשוב להבין כי טיפול זוגי הוא בהחלט אחת הדרכים לפתור בעיות בין בני זוג אך עם זאת, המטפלת הזוגית היא לא קוסמת ועבודתה מתבצעת כאשר יש שיתוף פעולה של בני הזוג.

 

לכן, עליכם להגיע מוכנים לעבודה משותפת ולתת מעצמכם גם כן. מטפלת זוגיות תכיר את בני הזוג, תתעמק בבעיות שיש ביניהם ותיצור עבורם תכנית אישית שאמורה לקדם את הזוגיות שלהם ולהביא לפתרון הבעיות. בדרך כלל, טיפול זוגי אינו נגמר רק בתוך קירות הקליניקה אלא ממשיך גם מחוץ לה. כלומר, עליכם לצפות לכך שהמטפלת הזוגית תיתן לכם "שיעורי בית", שהם בעצם כלים להתמודדות עם הבעיות השונות ובאמצעותם תקדם אתכם עוד צעד לקראת פתרון הבעיה.

 

איך אני יכול למצוא מטפלת זוגיות במרכז?

 

רצוי לפנות למטפלת זוגיות אשר נמצאת בקרבתכם על מנת שההגעה אליה תהיה נוחה ואפשרית וזאת על מנת שהטיפול יהיה עקבי וקבוע, אך כמובן שבמקרים מסוימים זוגות מסוימים עשויים להחליט לבחור במטפל אשר לא נמצא בקרבת מקום ולהתאמץ קצת יותר, זאת במידה ומדובר במטפל זוגי מומלץ ומוכר שהם מאמינים שיתאים להם.

 

למעשה אפשר לומר, שההשקעה שמוכנים להשקיע בטיפול הזוגי מעידה לא מעט על מידת האמון בטיפול, ועל מידת ההשקעה שמוכנים להשקיע כדי שהוא יצליח, ולכן גם על מידת ההצלחה הצפויה בטיפול.

 

למידע על ד"ר אורית ארבל ושיטת הטיפול שלה לחצו – ד"ר אורית ארבל

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

מי זקוק לטיפול זוגי, ומתי יודעים לגשת לאחד?

טיפול זוגי, או ייעוץ זוגי הם מונחים המעוררים רתיעה מסוימת כאשר שומעים אותם לראשונה. כל חיינו מלמדים אותנו לחשוב שהאהבה והרומנטיקה בזוגיות הן דברים שאמורים לבוא ולהאיר את חיינו באופן…

קרא עוד »
מתי ללכת לטיפול זוגי

סימנים מקדימים: מתי ללכת לטיפול זוגי?

כמו כל דבר אחר בחיים, ולמעשה כנראה שאף שיותר, מערכות יחסית הן דבר מורכב שלרוב אין בו טריקים ופתרונות קסם. כפי שניתן ללמוד מהסטטיסטיקה הלא משמחת, אחד מכל שלושה זוגות…

קרא עוד »

החשיבות של טיפול מקצועי בעת משבר בזוגיות

נניח שיום אחד קמתם בבוקר וגיליתם סתימה בכיור המטבח. ניסיתם להזרים קצת מים, לחכות ולראות אם זה מסתדר מעצמו, אפילו זחלתם מתחת לכיור לנסות לפתור את הבעיה בכוחות עצמכם. כנראה…

קרא עוד »

חושבים להתחיל טיפול זוגי? הנה מה שאתם צריכים לדעת

מתי הזמן הטוב ללכת לטיפול?   רבים תוהים ואף מתקשים למצוא את הזמן הנכון והכנה ללכת לטיפול זוגי.   באופן אידיאלי, איננו רוצים למצוא מטפל בעיצומו של משבר אמון זוגי .…

קרא עוד »

טיפול זוגי כללית

כמו בכל בעיה זוגית, ייעוץ זוגי כמו טיפול זוגי בא להוביל שני אנשים לזוגיות תקינה, טובה, מכבדת, מכילה ואוהבת ובעיקר להרגשה כללית טובה בתוך המערכת הזוגית. טיפול זוגי מתבצע אך…

קרא עוד »

טיפול זוגי ובחירת מטפל זוגי

טיפול זוגיות – מהו ולמי מתאים? כל זוג עשוי לפנות לטיפול זוגי ממטרות שונות, כאשר לרוב מדובר ברצון לפתור קונפליקטים בקשר בין בני הזוג, או למנוע קונפליקטים עתידיים. מטרת העל…

קרא עוד »
דילוג לתוכן