מהם תפקידיה של יועצת זוגיות?

רבים שואלים אותי מהו תפקידו של יועץ זוגיות. ובכן, לרוב יועצת נישואין מקצועית תדע למפות את אופים של בני הזוג ותוכל להכין אותם לחיי זוגיות מלאים. זכרו, יועצת נישואין מקבילה לרופא המקבל מטופל בריא. הזוג מגיע לייעוץ בשיא האהבה, הנתינה, הרצון לחיות יחד. לעומתה, יועצת זוגיות מקבילה לרופא המקבל מטופל הסובל מבעיות שונות ורבות. מטופל זה חייב יהיה בסדרת בדיקות, בהתאמת הטיפול הנכון, במעקב. זהו ההבדל המהותי בין השניים.

מיהו יועץ זוגיות / יועצת זוגיות?

אנשים המצויים בשלבים שונים במערכת היחסים הזוגית תוהים לפעמים אם עליהם לפנות ליועצת זוגיות. לפני כן, רצוי להסביר מהו תפקידה של יועצת זוגית על מנת שבני הזוג יבינו אם אכן הם זקוקים למפגש עמה. יועץ זוגיות הינו אדם שהוסמך לעסוק בתחום הייעוץ, כאשר ההתמחות שלו הינה בני זוג ולעיתים גם משפחה. יועץ זוגיות מקצועי יוכל למפות את אופיים של בני הזוג ולהכין תכנית הדרכה שתסייע להם בהתמודדות עם משברים ובהשגת חיי זוגיות מלאים וחיוביים.

טיפול זוגי או ייעוץ, מה ההבדל? ובכן, ההבדל בהגדרה נשען על מהות המטפל או היועץ. ההגדרה בחוק ברורה: אדם שיכול לטפל בזוג הינו בעל הכשרה בתחום הפסיכולוגיה או פסיכיאטריה. אדם שיכול להיות יועץ זוגית הינו אדם שעבר הכשרה בתחום הייעוץ הזוגי. לפסיכיאטרים למשל מותר להשתמש במרשמי תרופות במקרים בהם הם מוצאים לנכון, ליועץ זוגיות לא. ההגדרה למעשה שמה חיץ ודגש למילה טיפול. טיפול יכול להתבצע ע"י רופא או דומיו. יועץ זוגיות מקצועי יודע לאתר את מקור הרעש, מקור הבעיה ולא רק את הסימפטומים.

ייעוץ זוגי מהימן יודע להניח את העמדות של כל אחד מהצדדים, לשקף את המציאות ללא משוא פנים ולמצוא את הדרך לאיחוי הקרע הזוגי תוך שמירת פרטיותו של כל צד.בעשור האחרון רבים מעורכי הדין מצאו שייעוץ זוגי משלים לעבודתם המתמקדת גם כך בנושאי סכסוך. כמו כן עובדים ועובדות סוציאליות שמצאו שייעוץ זוגי הינו חלק בלתי נפרד מהליך הייעוץ והליווי שהם מעניקים לאזרחים במסגרת עבודתם. לכל יועץ זוגיות ולכל מטפל דרך משלו.

איך בוחרים יועץ זוגיות?

נקודה חשובה נוספת שיש לעמוד עליה זהו ההבדל בין טיפול זוגי לבין ייעוץ זוגי. החוק קובע כי אדם שיכול לטפל בבני זוג ויש לו הכשרה בתחום הפסיכולוגיה או הפסיכיאטריה הינו מטפל זוגי. לעומתו, אדם שעבר הכשרה בתחום הייעוץ הזוגי יוכל לשמש כיועץ זוגיות. מטפלים זוגיים, בעלי הכשרה בפסיכולוגיה ופסיכיאטריה למשל, יוכלו לרשום למטופלים מרשמי תרופות – בעוד יועץ זוגי אינו מוסמך לכך. יועצי זוגיות אינם "מרפאים" את בני הזוג כפי שרופא מרפא חולה, אלא מטרת הייעוץ היא לזהות את הבעיה ולהכווין לקראת הצלחה זוגית, כלומר – איתור הבעיה ולא רק זיהוי סימפטומים.

כאשר זוג מעוניין לפנות ליועץ זוגיות רצוי לפנות ליועץ זוגיות מומלץ, אדם שקיבלתם המלצה אודותיו ונדמה כי הוא אכן יוכל לעזור לכם ומכיר את התחום והבעיות שלכם, כזוג. ניתן לקבל המלצה על יועץ זוגיות דרך חברים או מכרים אך אם אינכם מעוניינים לדבר על כך ישירות ופנים מול פנים, תוכלו לגלוש באינטרנט ולמצוא עשרות יועצי זוגיות ומגוון רחב מאוד של המלצות עליהם.

לעיתים ישנם אנשים שמעדיפים לפנות ליועץ זוגיות שעובד בקרבת מקום מגוריהם, על מנת שהפנייה וההגעה אליו תהייה נגישה ונוחה. זהו פרמטר נוסף למי שמעוניין לבחור ביועץ זוגיות – למשל, אם הנכם מתגוררים במרכז הארץ, יתכן ותעדיפו יועץ זוגיות במרכז הארץ, שההגעה אליו תהיה נוחה וכך גם הזמינות, אך אין זה מחייב ולעיתים שווה להתאמץ בשביל יועץ מומלץ.

ישנם יועצי זוגיות רבים כיום בישראל, לכל אחד מהם גישה ודרך שונה אך חשוב כי תבחרו באדם מקצועי וישר שידע לפעול באופן אובייקטיבי ויהיה פתוח לשמוע את שני הצדדים. כמו כן, תפקידו של יועץ זוגיות הוא לשקף לבני הזוג את המציאות ולמצוא עבורם את הפתרונות והדרכים לאיחוי הקרע שנוצר ביניהם. יועצת זוגיות אמורה לעבוד בצורה יסודית ולשמור על הפרטיות של בני הזוג, לכוון אותם אל "היציאה" מהסכסוך ואף להעניק להם כלים להתמודדות בהמשך דרכם ביחד.

מתי כדאי לפנות ליועצת זוגיות?

ישנן סיבות שונות שבגינן בני זוג בוחרים לפנות ליועצת או ליועץ זוגיות. קיימים מקרים נפוצים שמביאים את בני הזוג אל הייעוץ, למשל במקרה של בגידה או חשד לבגידה. מצב זה עלול לגרום לחוסר אמון, ריבים, כעסים ואפילו פרידה. סיבה נוספת שבגינה בני זוג מחליטים להגיע לייעוץ היא קושי כלכלי – לא פעם נקלעת משפחה או בני זוג לבעיות כלכליות אשר מכבידות ומקשות עליהם לתפקד יחדיו בהרמוניה. כמו כן, ריחוק בין זוגות או בעיות בתחום המיניות הם סיבה לכך שזוגות פונים ליועצת זוגיות.

עם זאת, לעיתים מגיעים אל יועצת הזוגיות גם זוגות צעירים שטרם נישאו ומבקשים לקבל ייעוץ לקראת חיי זוגיות טובים. לא חסרות סיבות לפנות ליועצת זוגיות, ישנם בני זוג שמגיעים אל היועץ זוגיות על מנת לשמר את הטוב והחיובי שבמערכת היחסים שלהם. למעשה, כדאי לפנות ליועצת זוגיות אם הנכם מרגישים שישנה בעיה ואינכם מצליחים לפתור אותה ביחד.