יועץ זוגיות/יועצת זוגיות

13/05/2017

לאחר ששיעורי הגירושין בדור האחרון הרקיעו שחקים ולפי נתונים מסוימים נראה היה שזהו קרב אבוד, במקומות רבים בעולם המערבי דווקא רואים היפוך של המגמה, ויותר זוגות מחליטים להשקיע בזוגיות, לטפל בבעיות ולשמור על התא המשפחתי או הזוגי שיצרו בעמל רב. כאן בדיוק נכנסת לתמונה יועצת הזוגיות ותפקידה החשוב.

 

כולנו יודעים לדקלם נתונים על שיעורי גירושין מרקיעי שחקים, על כך שכל זוג נשוי שלישי צפוי להיפרד ועל אובדן האמון במוסד הנישואין. חלק מן הגורמים למגמה הזו היא פריחה של ליברליות, פתיחות ושבירת מוסכמות של הדור או שניים האחרונים. הנישואין הן כבר לא הדבר הקדוש ביותר, גירושים הם לא אות קלון ועם תוחלת החיים העולה והשיפור באיכות החיים, פרק ב' ואפילו פרק ג' בהחלט אפשריים.

 

אבל מן הצד השני, לאחר העלייה בשיעורי הגירושין, אותה פתיחות, ליברליות ושבירת מוסכמות שוב מובילה לשינוי תפישתי, והפעם השינוי הוא – שמותר לקבל עזרה. לאחרונה מתחדדת ההבנה שעזרה בפתרון בעיות בזוגיות היא לגיטימית, שלפעמים זוגיות זה קשה, ויש צורך ביועץ זוגי כדי לתת מבט שונה, ניטרלי וחסר אינטרס, וגם להעניק כלים להתמודדות ופתרון בעיות.

 

כמו בסרטים או משהו שונה לגמרי?

 

תפקידה של יועצת זוגיות – הקדמה

 

זו שאלה שנשאלת פעמים רבות, כאשר חוסר המידע והדיסאינפורמציה עלולים להוביל את הזוגות, או אחד מבני הזוג למסקנות שגויות ולוותר על תהליך שיכול לשמור על הזוגיות שלהם.

 

יש המדמיינים טיפול פסיכולוגי "כמו בסרטים". עם יועצים זוגיים היושבים ומהנהנים על כורסאות מפוארות בעוד ה"מטופלים" שוכבים על ספה, נועצים מבטם בתקרה ומספרים למטפל על אירועים מעברם. ובכן… אני רק אגיד שאני לא מכירה יועצים זוגיים כאלה במציאות, מחוץ לתפאורה ההוליוודית…

 

ואם כבר הזכרנו סרטים, יש טרנד חזק בקומדיות להציג יועצים זוגיים כטיפוסים מעט משוגעים השולחים את הזוגות לכל מיני משימות חסרות הגיון. גם כאלה אינני מכירה.

 

תפיסה נוספת שמחזיקים אנשים רבים היא שיועצת זוגיות היא סוג של מגשרת, או שופטת. שהיא אמורה להכריע בנקודות מחלוקת מסוימות מי צודק, ולהכריז על "פסק דין" בהתאם.

 

כמובן, שהתהליך שעוברים בייעוץ זוגי הוא שונה בתכלית.

 

לפני שנצלול למהות התפקיד של יועצת זוגית כמו שאני רואה אותו, חשוב לי להבהיר שישנן הרבה גישות, ישנם הרבה כלי ייעוץ וכלים טיפוליים, ויכול להיות שתמצאו את עצמכם אצל יועצת זוגית מומלצת שתחשוב אחרת ממני. זה בסדר. יש גישות רבות, וכל זוג צריך למצוא למה הוא מתחבר.

 

מה התפקיד של יועצת זוגיות?

 

אז מהו לב העניין?

 

ובכן, לדעתי התפקיד המרכזי של יועצת זוגית, הוא להבין את התמונה הגדולה ולתת כלים להתמודדות ופתרון בהתאם לה.

 

זה אולי נשמע פשוט, "בסך הכל" להבין את התמונה הגדולה…

 

אך התמונה הגדולה היא בדרך כלל מורכבת וסמויה מעין. למשל, זוגות המגיעים עם "משבר בתקשורת בזוגיות", אם זו הייתה באמת הבעיה אפשר היה לפתור את זה בכך שבמפגשים אצל היועץ הזוגי הם פשוט היו מדברים. אך זה לא כל כך פשוט, המשבר בתקשורת נובע מסיבות, מניעים וגורמים מסוימים. והגורמים האלה מתחלקים לגורמים פרטיים של כל אחד מבני הזוג, ולגורמים משותפים בזוגיות עצמה.

 

את כל אלה יש לחשוף, להבהיר, והעלות אל פני השטח. לא פעם אחרי שחשפנו רובד אחד מתחת לסימפטומים איתם הגיעו בני הזוג, אנחנו מגלים רובד נוסף, ואז עוד אחד, וצריך להבין מתי באמת הגענו לשורש העניין.

 

ואז, אחרי שהבנו את התמונה הגדולה ואת הגורמים האמיתיים למשברים והבעיות בין בני הזוג, או אז ניתן להתחיל לעסוק בפתרונות, לתת להם כלים להתמודדות וחוסן זוגי שיאפשר להם להתמודד עם מצבים דומים גם בעתיד.

 

מיהו היועץ הזוגי? מי את, יועצת זוגיות?

 

ההמשך הישיר לחוסר ההבנה והמידע השגוי על תהליך הייעוץ הזוגי, הוא חוסר ההבנה לגבי היועץ או היועצת הזוגית עצמה. לאנשים רבים חסרה ההבנה הבסיסית על ההכשרה והמהות של מקצוע הייעוץ הזוגי, ולתפיסתם מי שמעניק את הייעוץ עושה זאת לא מתוך ידע, הכשרה וניסיון אלא מתוך תחושות בטן או אפילו באקראיות.

 

כמובן שלא כך הדבר. יועץ זוגיות או יועצת זוגיות הוסמכו, לאחר לימודים והכשרה מתאימה, לעסוק בתחום הייעוץ, ובחרו להתמחות ולמקד את הידע שלהם בתחום לייעוץ לבני זוג ולעיתים גם משפחה. יועץ זוגיות מקצועי הוא בעל מקצוע שעבר הכשרה, צבר ניסיון, יש לו סט של כלים ותוכנית עבודה סדורה.

 

במקרים רבים אפשר למצוא גם חוות דעת והמלצות בנוסף לבדיקה מה ההכשרות והשיטות בהן עובד היועץ הזוגי, ולוודא שמגיעים ליועץ זוגיות מומלץ. הכי חשוב – לא להניח הנחות מקדימות על תפקידו והכשרתו של היועץ הזוגי, אלא פשוט לברר ולבדוק.

 

טיפול זוגי או ייעוץ זוגי, מה ההבדל?

 

ובכן, ההבדל בהגדרה נשען על מהות המטפל או היועץ. ההגדרה בחוק ברורה: אדם שיכול לטפל בזוג הינו בעל הכשרה בתחום הפסיכולוגיה או פסיכיאטריה. אדם שיכול להיות יועץ זוגיות הינו אדם שעבר הכשרה בתחום הייעוץ הזוגי. לפסיכיאטרים למשל מותר להשתמש במרשמי תרופות במקרים בהם הם מוצאים לנכון, ליועץ זוגיות לא. ההגדרה למעשה שמה חיץ ודגש למילה טיפול. טיפול יכול להתבצע ע"י רופא או דומיו. יועץ זוגיות מקצועי יודע לאתר את מקור הרעש, מקור הבעיה ולא רק את הסימפטומים.

 

ייעוץ זוגי מהימן יודע להניח את העמדות של כל אחד מהצדדים, לשקף את המציאות ללא משוא פנים ולמצוא את הדרך לאיחוי הקרע הזוגי תוך שמירת פרטיותו של כל צד. בעשור האחרון רבים מעורכי הדין מצאו שייעוץ זוגי משלים לעבודתם המתמקדת גם כך בנושאי סכסוך. כמו כן עובדים ועובדות סוציאליות שמצאו שייעוץ זוגי הינו חלק בלתי נפרד מהליך הייעוץ והליווי שהם מעניקים לאנשים במסגרת עבודתם. לכל יועץ זוגיות ולכל מטפל דרך משלו.

 

אך הליבה של הייעוץ הזוגי נשארת תמיד סביב הבנת התמונה השלמה, הבנת הבעיות מעבר לסימפטומים, יכולת לנקוט בעמדה ניטראלית, התייחסות גם לכל אחד מבני הזוג כאדם שלם – עם רצונות, שאיפות, בעיות, אתגרים ושדים משלו, וגם לזוג כישות אחת, עם זוגיות ייחודית שאותה צריך לתחזק ולשמור.

 

הליבה הזו היא מבחינתי הבסיס המרכזי ליועצת זוגית מומלצת (או יועץ זוגי כמובן), והבנה שלה משפיעה על התהליך הרבה יותר מזהות המקצוע הקודם או הנוסף של היועץ.

 

איך בוחרים יועץ זוגיות?

 

למדנו כבר על ההבדל הסמנטי בין טיפול זוגי לבין ייעוץ זוגי. כאשר טיפול יהיה תהליך אותו מוביל פסיכולוג או פסיכיאטר וייעוץ מוענק על ידי בעל מקצוע עם הכשרה שונה.

 

זה יוצר לעיתים קרובות בלבול, מפני שתחום הטיפול הוא תחום רחב, וישנם מקצועות בהם נהוג להשתמש בתואר "מטפל" גם כשלא מדובר ברופא או בפסיכולוג. למשל, מגוון שיטות חדשות, החל משיטת ימימה ועד שיטת ה NLP, מציעות "טיפול בשיטת…" ולפיכך מי שמעביר אותו הוא מטפל. וכך ניתן לקבל "טיפול זוגי" ממטפל שתחום ההתמחות שלו הוא NLP, אבל ייעוץ זוגי ממי שפתרון משברים בזוגיות הוא המקצוע ותחום ההכשרה שלו. כמו שאמרתי, זה יכול לבלבל…

 

הבחירה הראשונה אם כן היא בין "טיפול זוגי" אצל פסיכולוג או פסיכיאטר" או ייעוץ זוגי אצל יועץ שזהו תחום ההתמחות שלו.

 

מניסיוני אני יכולה לומר שמעטים ונדירים הם המקרים בהם הייתה חשיבות לכך שזוג יפנה דווקא לפסיכולוג עבור הטיפול הזוגי, ומקרים אלה בדרך כלל הכילו צורך בפנייה לפסיכולוג של אחד מבני הזוג ממילא. ברוב המקרים, יועצת זוגיות מומלצת תוכל להעניק לזוג את כל הכלים הדרושים ואף בזמן קצר יותר ובתהליך ממוקד וענייני סביב המשבר אותו באו לפתור.

 

חיבור, זה חלק גדול מהסיפור

 

כאשר זוג מעוניין לפנות ליועץ זוגיות רצוי לפנות ליועץ זוגיות מומלץ, אדם שקיבלתם המלצה אודותיו ונדמה כי הוא אכן יוכל לעזור לכם ומכיר את התחום והבעיות שלכם, כזוג. ניתן לקבל המלצה על יועץ זוגיות דרך חברים או מכרים אך אם אינכם מעוניינים לדבר על כך ישירות ופנים מול פנים, תוכלו לגלוש באינטרנט ולמצוא עשרות יועצי זוגיות ומגוון רחב מאוד של המלצות עליהם.

 

החשיבות של להגיע ליועץ, או יועצת זוגיות מומלצת הוא שחיבור טוב בין הזוג לבין יעצת הזוגיות משחק תפקיד מכריע בהצלחת התהליך. כשמגיעים ליועצת זוגיות מומלצת, מגיעים כבר עם דעה טובה, ועם פחות חשדנות, וקל יותר ליצור חיבור.

 

לעיתים ישנם אנשים שמעדיפים לפנות ליועץ זוגיות שעובד בקרבת מקום מגוריהם, על מנת שהפנייה וההגעה אליו תהייה נגישה ונוחה. זהו פרמטר נוסף למי שמעוניין לבחור ביועץ זוגיות – למשל, אם הנכם מתגוררים במרכז הארץ, יתכן ותעדיפו יועץ זוגיות במרכז הארץ, שההגעה אליו תהיה נוחה וכך גם הזמינות, אך אין זה מחייב ולעיתים שווה להתאמץ בשביל יועץ מומלץ.

 

ישנם יועצי זוגיות רבים כיום בישראל, לכל אחד מהם גישה ודרך שונה אך חשוב כי תבחרו באדם מקצועי וישר שידע לפעול באופן אובייקטיבי ויהיה פתוח לשמוע את שני הצדדים. כמו כן, תפקידו של יועץ זוגיות הוא לשקף לבני הזוג את המציאות ולמצוא עבורם את הפתרונות והדרכים לאיחוי הקרע שנוצר ביניהם. יועצת זוגיות אמורה לעבוד בצורה יסודית ולשמור על הפרטיות של בני הזוג, לכוון אותם אל "היציאה" מהסכסוך ואף להעניק להם כלים להתמודדות בהמשך דרכם ביחד.

 

מתי כדאי לפנות ליועצת זוגיות?

 

נתחיל מהסוף. אל תחכו עד שמאוחר מידי. אל תדחו את הפנייה ליועץ זוגיות רק כשהמשבר הפך לאדיר ממדים, כשחילוקי הדעות התמלאו במטענים אישיים, שהאווירה הופכת לרעילה ברגע ששניכם באותו חדר, או כשאחד מכם כבר ויתר על הרעיון שניתן לשקם את הזוגיות.

 

לגופו של עניין, הזמן הנכון לפנות לייעוץ הוא כשאתם מרגישם שאתם לא מצליחים לעשות את הצעד הבא בכוחות עצמכם. הצעד הבא הוא לא בהכרח התגברות על משבר, הצעד הבא יכול להיות גם שיפור התקשורת או אפילו שדרוג בחיי המין כזוג. לכל זוג יש את הקריטריונים, השאיפות, הבעיות, והדרך שלו.

 

ישנן סיבות שונות שבגינן בני זוג בוחרים לפנות ליועצת או ליועץ זוגיות. קיימים מקרים נפוצים שמביאים את בני הזוג אל הייעוץ, למשל במקרה של בגידה או חשד לבגידה. מצב זה עלול לגרום לחוסר אמון, ריבים, כעסים ואפילו פרידה. סיבה נוספת שבגינה בני זוג מחליטים להגיע לייעוץ היא קושי כלכלי – לא פעם נקלעת משפחה או בני זוג לבעיות כלכליות אשר מכבידות ומקשות עליהם לתפקד יחדיו בהרמוניה. כמו כן, ריחוק בין זוגות או בעיות בתחום המיניות הם סיבה לכך שזוגות פונים ליועצת זוגיות.

 

עם זאת, לעיתים מגיעים אל יועצת הזוגיות גם זוגות צעירים שטרם נישאו ומבקשים לקבל ייעוץ לקראת חיי זוגיות טובים. לא חסרות סיבות לפנות ליועצת זוגיות, ישנם בני זוג שמגיעים אל היועץ זוגיות על מנת לשמר את הטוב והחיובי שבמערכת היחסים שלהם. למעשה, כדאי לפנות ליועצת זוגיות אם אתם מרגישים שישנה בעיה ואינכם מצליחים לפתור אותה ביחד.

 

ייעוץ זוגי יכול להיות הפתרון שלכם

 

אם אתם מגיעים לייעוץ זוגי כדי לצאת ידי חובה, להראות לבן הזוג ש"ניסינו" אבל בלי להתכוון לזה באמת, לעשות מצג שווא לגורמים מבחוץ או כל סיבה לא כנה אחרת. אני בספק אם הייעוץ יעזור לכם.

 

אבל אם אתם מגיעים כי באמת ובתמים אתם רוצים להתגבר על המשברים, לטפל בבעיות, לחזק את התקשורת, להתפתח כזוג וכיחידים, ובאופן כללי – לקחת את הקשר הזוגי קדימה לרמה הבאה, ליציבות ובטחון. ייעוץ זוגי אצל יועצת זוגית מומלצת הוא הפתרון המתאים בשבילכם.

 

בחנו נכון את המניעים שלכם, ובחרו איך להתקדם.

 

אורית ארבל, יועצת זוגית.

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי – מהו ולמי הוא מתאים?

ייעוץ זוגי הוא כלי בידי זוגות לחזק, לשפר ולפעמים אף להציל את הזוגיות במקרים בהם האהבה לא מתה ולבני הזוג יש עוד תקווה לייצר זוגיות בריאה ולאורך זמן. ייעוץ זוגי…

קרא עוד »

מטפלים בזוגיות שלכם – 3 טיפים שאתם חייבים להכיר

כל זוג עלול להגיע לרגע בו מערכת היחסים ביניהם מתערערת והם מבינים שגורם שלישי יוכל לעזור להם להבין את עצמם טוב יותר ואת הצד השני, לפתח את יכולות התקשורת שלהם,…

קרא עוד »

הדרך לאושר: יעוץ זוגי

מערכות יחסים הן דבר מורכב, דינאמי ומתבססות על תקשורת טובה בין בני הזוג. במקרים מסוימים, אנו עלולים למצוא עצמנו נקלעים לקונפליקטים, משברים ורמות מסוימות של לחץ שדורשות ניהול שיח נכון…

קרא עוד »

יעוץ זוגי לאחר ילד ראשון

אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם!! יעוץ זוגי – לאחר ילד ראשון – גם עם כל ההכנות הנדרשות, אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם. זוכרים את…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי לפני החתונה

עד לא מזמן כולם אמרו: "השתגעתי? ייעוץ זוגי לפני החתונה?"   העולם שלנו משתנה בקצב מהיר. הדעות משתנות. החשיבה משתנה. לפני כמה שנים לא יכולנו לשכנע זוג ללכת, לפני החתונה,…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי במרכז

הקליניקה של ד"ר אורית ארבל ממוקדמת על שפת ימה של תל אביב. במפגש הרחובות הירקון ומאפו. הסדר חניה ממול מקנה נגישות קלה בכל שעות היום. בקליניקה זו פועל מרכז ד"ר…

קרא עוד »
דילוג לתוכן