הפסיכולוגיה החיובית, ענף יחסית חדש בפסיכולוגיה, מתייחס לאדם כאל טוב מיסודו. בהתאם לכך,
גם אם קשה להבחין בכך – תמיד יש אינטרס חיובי לפעולותיו של אדם.
נכון, לעיתים קרובות האינטרס הוא חיובי כלפי אותו אדם עצמו, אבל המעשים כמעט לעולם לא
מכוונים כלפי אדם אחר.

איך חשיבה חיובית מתקשרת לזוגיות?

שימו לב כמה מתוך הריבים והויכוחים שלכם כזוג מתייחסים למעשים עצמם כלומר "אני אשמח שלא יהיו כלים בכיור בלילה"
וכמה מתייחסים באופן אישי לבן הזוג "בבקשה תפסיק להשאיר לי כלים בכיור בלילה".

הפנייה השנייה יוצרת התנגדות אצל בן הזוג, כי היא מניחה שבן הזוג השאיר בכוונה נגדה כלים בכיור.

הפסיכולוגיה החיובית מעודדת למצוא הקשר חיובי למעשה, ולהבין את מניעי האדם השני מתוך התפיסה הזו.
הפסיכולוגיה החיובית מתייחסת לאושר לא כאל איזשהו "פיק" בחיים, אלא מצב מתמשך, שהוא גם מורכב ממצבים משתנים, אך התפיסה הכללית בו היא של סיפוק ומשמעות.

ד"ר מרטין סליגמן, אבי הפסיכולוגיה החיובית, מתייחס לשלושה -ערכים אותם מומלץ לפתח על מנת לחיות באושר, ובהתאם – לשפר זוגיות.

להרגיש חיובי –

רגש חיובי ינבע מתוך עיסוק בפעילויות מהנות, חוויות הצלחה וכו' מומלץ להכניס לחיים חוויות גורמות אושר ככל שניתן, כדי להעלות את מספר רגעי האושר שחווים וליצור סביבה חיובית – לעצמכם, לסובבים אתכם, ולבני הזוג שלכם.

ערך המעורבות –

לכוון את עצמינו ולהכניס לסדר היום פעילויות בעלות משמעות על מנת להגדיל את המעורבות בתחומים משמעותיים. חישבו איפה נמצאות החוזקות שלכם, איפה ההעדפות שלכם ובנו לעצמכם באופן אקטיבי משבצות זמן המוקדשות לכך: יצירה, ספורט, משפחה וגם – זמן מוקדש מובנה לזוגיות.

משמעות –

לרתום עשייה משמעותית במקומות בהם ניתן לתרום ולהיתרם מהחוזקות והיכולות שלנו.
אין הכוונה בהכרח למקומות התנדבות, אלא גם לפעולה יוזמת בבית, בבית הספר, או עם חברים שזקוקים לסיוע נקודתי (סידור ניירת, למשל).

כל אלו יכולים להיות תחילתו של שיקום מערכת זוגית, בהירתמות של שני בני הזוג, או רק של אחד מבני הזוג –

להתחיל ביוזמה של קיום פעילויות המעלות רגש חיובי – דייט קבוע בשבוע: יכול להיות שבהתחלה הדייט הזה ישמש לסגירת חשבונות בנוגע לבית, ואז כדאי להציב לו כללים כמו נושאי שיחה מסויימים, או וטו על נושאי שיחה אחרים. דבר נוסף יכול לעזור – קביעה של דייט אקטיבי – אם שניכם אוהבים פעילות גופנית, או קולנוע, או פעילות אקסטרים – אולי שווה לקיים אותו תוך כדי תנועה ויצירת חווית הצלחה זוגית משותפת.

צבירת חוויות משותפות מאוד מחזקת את הזוגיות.
המעורבות והמשמעות יכולות לבוא לידי ביטוי בהפתעות קטנות לבן הזוג – השמעת מוזיקה שהוא אוהב עם הקימה בבוקר, להפתיע בארוחת בוקר מושקעת, להקדיש זמן לחיבוק ונשיקה מדי יום, וגם להגדיל מעורבות של שני בני הזוג בעזרה הדדית לסביבה הקרובה או בהתנדבות משותפת על מנת לתרום יחד ולחוש משמעותיים.

כמובן, כלי הפסיכולוגיה החיובית יצרו השפעה גדולה יותר כאשר יתקיימו לצד טיפול זוגי וראייה מקצועית שתשפוך אור על הקשר כולו.