מכללת ארבל - לימודי ייעוץ זוגי

לימודי ייעוץ זוגי במכללת ארבל

כשליש מהזוגות בישראל מתגרשים. בכל שנה חלה עלייה באחוז המתגרשים. במציאות בה מוסד הנישואין עובר טלטלה מוצאים עצמם עשרות אלפי זוגות, מדי חודש בחיפוש אחר יועץ זוגי או יועצת זוגית במטרה למצוא פתרון למשבר ולסכסוך.

3 חודשי לימוד מרוכז לתעודת הסמכה של יועץ זוגיות + פרקטיקה

כשליש מהזוגות בישראל מתגרשים. בכל שנה חלה עלייה באחוז המתגרשים. במציאות בה מוסד הנישואין עובר טלטלה מוצאים עצמם עשרות אלפי זוגות, מדי חודש בחיפוש אחר יועץ זוגי או יועצת זוגית במטרה למצוא פתרון למשבר ולסכסוך.

מסגרת הלימודים:

הלימודים מתקיימים אחת לשבוע בשעות הערב. סה”כ 12 מפגשים. כל מפגש בן 4 שעות לימוד עיוני אקדמי.

היצמדות סטא’ז במסגרת הלימודים לזוגות בייעוץ זוגי אמיתי.

אפשרות למסיימים לחיזוק מיומנות הייעוץ – התמחות נוספת, מעבר לקורס, שבעיקרה תרגול מעשי להרחבת הידע.
8 מפגשים נוספים בני שעתיים.

אפשרות למסיימים לחיזוק מיומנות הייעוץ – התמחות נוספת, מעבר לקורס, שבעיקרה תרגול מעשי להרחבת הידע.
8 מפגשים נוספים בני שעתיים.

את הקורס מעבירה ד”ר אורית ארבל מפתחת שיטת “מרתון הזוגיות הפרטי”.

המכללה:

מכללת ארבל – לימודי יעוץ זוגי בערב ובלילה – 18:30-22:30 מפגשים אחת לשבוע.

תנאי קבלה:

בעלי תואר ראשון ומעלה, עדיפות למקצועות החינוך /הפסיכולוגיה/עבודה סוציאלית למי שאין תואר בידו – יש ועדת חריגים הקורס מחייב עבודות, תרגולים וריאיון עם ד”ר ארבל – הנ”ל קורים תוך כדי התנהלות הקורס.

כמה זמן נדרש ללימודי ייעוץ זוגי

במכללת ארבל, קורס ייעוץ זוגי נמשך כשלושה חודשים. זהו קורס מרוכז המקנה כלים מעשיים, הסמכה של ייעוץ זוגי ופרקטיקה תוך צפייה ביועצים זוגיים בזמן אמת. לאחר הסטאז' תקבלו הסמכה כיועצי זוגיות בשיטת “מרתון הזוגיות הפרטי". הקורס מונה שניים עשר מפגשים המתקיימים אחת לשבוע בשעות הערב. השעורים מועברים על ידי ד"ר אורית ארבל, מפתחת שיטת "מרתון הזוגיות הפרטי". שיטה ייחודית שיובאה לארץ מארה"ב ומטרתה למקד את ההסתכלות על הזוגיות תוך חיפוש אחר הכשל בצורה המהירה ביותר ולבצע טיפול מונע.

לפרטים נוספים לגבי לימודי ייעוץ זוגי השאירו פרטים כאן »

טופס עמוד צרו קשר

ישנם בנינו אנשים אשר מגיל צעיר חובשים לעיתים אפילו לא במודע, את כובע היועץ. הם בעלי נטייה טבעית וטובה להקשבה, הכלה וגישור. אנשים שכבר בילדותם מצאו עצמם מחברים או מפרידים כוחות ומשמשים ככותל המערבי לסודות וצרות של אחרים. אנשים שהטיפול לא זר להם והוא מובנה אצלם באופן אורגני במערכת. אך האם כל זה באמת קשור ללימודי ייעוץ זוגי?

נתחיל מהסטטיסטיקה היבשה- מצב הגירושין בישראל כיום. בעשורים האחרונים חלה עלייה ניכרת באחוז המתגרשים בישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנות ה70 התגרשו רק 2% מהזוגות ואילו בשנות ה2000 עומד מספר זה על כ13%. בשנת 2019 חלה עליה של כ 3% בהשוואה ל 2018 וגם זו הייתה בסימן עליה של כ 5% בהשוואה ל 2017. בקיצור ובצער רב- המגמה עולה והיד עוד נטויה. לפני שנדבר על למי מתאים ללמוד ייעוץ זוגי ומה היתרונות בלימודי ייעוץ זוגי, ננסה להסביר בכמה מילים את תופעת הגירושים המתגברת. משם יהיה ברור יותר מדוע קורס ייעוץ זוגי או לימודי ייעוץ זוגי באופן כללי הוא תחום כל כך מבוקש ואטרקטיבי.

אז למה אנחנו מתגרשים יותר

בעבר ילד להורים גרושים בכיתה בת 30 תלמידים היה הילד "המוזר" היחיד, הבושה הייתה גדולה, הראש באדמה והלחשושים של השכנה לא פסקו. היום נדמה שהילד "המוזר" הוא זה שהוריו עדיין ביחד. הסיבה לכך נעוצה להבנתי בשני גורמים עיקריים. הראשון- הגורם התרבותי, התפתחותה של חברה ליברלית יותר. בעבר גירושין נתפסו ככישלון של בני הזוג אשר לא הצליחו לשמור על שלמות התא המשפחתי. כיום גישה זו השתנתה וגירושין נתפסים כצעד טבעי לזוגות שאינם מאושרים עוד יחד ורוצים לפתוח דף חדש בחייהם, תוך שמירה על מערכת יחסים הורית תקינה עבור ילדיהם המשותפים. התפיסה הליברלית הולידה גם גרסאות שונות ומגוונות של התא משפחתי וכיום אין מודל אחד מנצח ואנו יכולים לראות הורות אחרת, הורות משותפת ללא נישואין, ידועים בציבור, זוגות אל הוריים, זוגות גאים.. הכל יותר מתאפשר, פתוח ולעיתים גם האצבע קלה יותר על ההדק.

גורם שני לעליה במספר הזוגות המתגרשים הוא ההיבט הכלכלי. בעבר, נשים רבות נותרו נשואות בגלל התלות הכלכלית בבעל והחשש כי לבדן לא יוכלו לפרנס את הילדים. כיום, כאשר נשים מפתחות קריירות משגשגות ועצמאות כלכלית, יש בידן את הבחירה האם להישאר נשואות או להתגרש. הן משוחררות מהתלות הכלכלית בבני זוגן. תלות המהווה מכשול מהותי ביותר כשמדובר בזוג עם ילדים.

היתרונות בלימודי ייעוץ זוגי

נתחיל מהמובן מאליו, ככל שאחוזי הזוגות המתגרשים עולה, ניתן להסיק שיותר ויותר זוגות ברגע נתון נמצאים בפרשת דרכים וזקוקים לעזרה. פרשת דרכים זו היא לא בהכרח סוף הדרך, קצה המצוק או תאונת דרכים. לעיתים ואני אפילו אומר – לרוב, מדובר במשבר או רצף משברים שעם הדרכה ויד מכוונת של יועצת זוגית, הם יצליחו לצלול מתחת לגל ולצאת שוב כשהוא מאחוריהם ואולי אפילו חזקים מקודם.

עוד דבר מעניין בייעוץ זוגי לימודים ועיסוק תכלס, הוא רוח התקופה. כפי שכבר ציינתי, החברה השתכללה ועשתה שיפטינג מבורך למקום ליברלי ונאור יותר, מה שהביא עימו מגוון רחב ומרתק של זוגות וסיטואציות ובהכרח מחייב את היועץ הזוגי להרחיב את המנעד. אבל בסופו של דבר, לא משנה מה סוג הזוג- זוגיות היא זוגיות והיא מאתגרת בכל כך הרבה היבטים, בכל וראיציה זוגית אפשרית. כשזוג מכל סוג מגיע לנקודת רתיחה צריך לכבות את האש.

איך לימודי ייעוץ זוגי יכולים לעזור בזוגיות

נחזור רגע לאנשים המקשיבים מטבעם, אלו שבאופן טבעי מושכים אליהם שיחות ייעוץ מזדמנות. בישיבה בבר, בפיקניק עם חברים, אחרי יוגה, הם גומרים כל סשן בשיחה אחת על אחד. לכו תבינו. מה יש באנשים האלו? יכולת הכלה, הקשבה אמיתית, אמפטיה ואיזון כנראה. האם כל אלו ישרתו אותם גם בחייהם האישיים?

 לא בהכרח, הרי אנו מוקפים בסנדלרים יחפים ובאופים צליאקים, אבל סבירות גבוהה מאוד שאם הכישרון הטבעי שלהם מגובה בכלים פרקטיים אמיתיים, אז משהו בחיים שלהם נינוח יותר. עכשיו תחשבו על יועצת זוגית בלימודים שבעצמה מנהלת זוגיות מורכבת ומקבלת ארגז כלים לטיפול בבעיות ומשברים.

היא בכיף יכולה להיות הסטאז'רית של עצמה. מעבר לזאת, תחום הטיפול הזוגי, כיוון שמדובר בתחומי החברה והרוח, אינו מדע מדויק ואין נוסחה אחת שתתאים לכל מטפל ולכל מטופל. אתם כמטפלים ויועצים זוגיים יכולים לפתח לעצמכם את הסגנון האישי שלכם שימשוך אליו את המטופלים הנכונים לכם. בשורה התחתונה תפקיד היועץ הזוגי הוא לגשר ולתת כלים פרקטיים להתמודדות עם משבר בזוגיות ועליו להצטייד ביכולת הקשבה, זיהוי בעיות וארגז כלים אותו יקבל במהלך לימודים לייעוץ זוגי.

לסיכום

בעידן בו אחוז הגרושים בנסיקה וזוגות רבים מוצאים עצמם בחיפוש אחר ייעוץ והכוונה, הצורך עולה אך קיים מחסור במענה. אם אתם בעלי רקע בתארים ראשונים בתחומי פסיכולוגיה, מדעי החברה ועבודה סוציאלית וזיקה טבעית לסייע ולעזור, יש בכם את השילוב האידאלי המהווה בסיס איתן להצלחה בתחום.

צרו איתנו קשר לכל שאלה »

טופס עמוד צרו קשר
דילוג לתוכן