באופן בלתי נמנע, לכל מערכות היחסים יש עליות ומורדות – ורובן זקוקות לטיפול נכון ועבודה מצד שני השותפים לחיים, כל עוד שניכם מתאמצים לרצות שהקשר יעבוד. יכול להיות שקשה לזוג להודות שהם צריכים עזרה, וזה מובן לחלוטין.

זוגות שהיו במקומות האלה שהם שוקלים ברצינות טיפול זוגי, בדרך כלל הגיעו בעקבות נקודות מסוימות ואירועים ספציפיים שקרו בחיים.
ד"ר אורית ארבל הינה מטפלת זוגית המעניקה ייעוץ לזוגות מכל הסוגים וגם מרתון ייעוץ זוגי, וחשוב שאתם תדעו כי אין כלל מוחלט לגבי מתי כדאי לפנות לייעוץ או לשירותי טיפול. אולי גם אתם תצליחו לזהות את 7 הסימנים האלה שאתם עשויים להזדקק לטיפול זוגי כדי שתוכלו לחפש כיצד לשפר את מערכת היחסים שלכם:

1. חוסר תקשורת

אחת הבעיות הנפוצות ביותר שאני נתקלת בהן היא חוסר תקשורת בין בני זוג. כאשר זוגות מפסיקים לחלוק את רגשותיהם זה עם זה, הם צפויים להילחם לעתים קרובות וללא פתרון. זה יכול לגרום לצבירת טינה ובעיות לא מדוברות אשר גדלות בממדיהן מתחת לפני השטח.

זה יכול להיות מסובך להתחיל מחדש שיחות באופן טבעי כשזה קורה, ולפעמים התקשורת יכולה לחזור אבל בנימה שלילית. ברגע שנתחיל לדבר זה עם זה שוב, זה יכול להיות מפתה מאוד פשוט לאוורר את כל השליליות המלאה. לדבר אחד עם השני במרחב מבוקר זה הרבה יותר בטוח מאשר לנסות לחלץ דברים בבית.

2. הפסקת קיום משותף

כאשר אתם מתחילים לנהל חיים נפרדים זה יכול להיות פעמון אזעקה רציני. לעתים קרובות, כאשר זוגות נמצאים יחד במשך זמן רב הם מתקיימים יחד במרחב מגורים משותף. לאכול ארוחת ערב ביחד, להתרועע ביחד, ליהנות מפעילויות פנאי ביחד, גם אם זה לא אומר לדבר כל הזמן. עם זאת, אם אתם מתחילים לחיות כמו שותפים במקום זוג, ייתכן שתהיה לכם בעיה. לרוב זה נובע מהתמוטטות בתקשורת ובאינטימיות.

3. מחשבות על בגידה

אם אינכם מרוצים ממערכת היחסים שלכם אתם עלולים להתחיל לחפש במקומות אחרים חיבה כמו גם אינטימיות פיזית. במקום פשוט להתעלם מהרגשות הללו או לפעול לפיהם, חשוב לשקול מאיפה הם מגיעים. אולי אתם לא בדיוק משתוקקים לבן או לבת זוג חדשה, אבל איבדתם משהו עם בן / בת הזוג הנוכחי שיכול להצית מחדש בעזרת מטפל זוגי או פגישת ייעוץ.

4. מריבות

זה אולי נראה קצת מובן מאליו, אבל לפעמים אנו יכולים להפוך את המריבות שלנו לחלק נורמלי ממערכת יחסים. לפעמים אנחנו לא שמים לב כמה אנחנו מתווכחים או כמה חסרי חשיבות הטריגרים של המריבות. אם שמתם לב שהתחלתם לעורר מריבות בלתי פוסקות או פרופורציונאליות של מי התור להוציא את הפחים או לנקות את הכיור, סביר להניח ששניכם מנסים לפרוק מתחים מתחת לפני השטח. זה כולל את התוקפנות הפחות ברורה כמו התנפלות זה על זה ללא סיבה או להיות פסיביים-אגרסיביים שלא בכוונה.

השתתפות בתהליך טיפול זוגי יכולה לעזור למערכת היחסים שלכם לפתח דרכים בריאות יותר לתקשר זה עם זה, כמו גם לגלות את הסיבות שמעוררות את חילוקי הדעות המתמידים. הדבר החיובי מכל זה הוא שברגע שהסיבות הבסיסיות הללו נחשפות, אתם יכולים לצפות לשיפור ניכר במערכת היחסיים שלכם.

5. שינויים בחיי המין

ככל שמערכות היחסים נמשכות, מין יכול להשתנות ולא תמיד לרעה. זוגות רבים לטווח ארוך יפחיתו את כמות המין שהם מקיימים עם הזמן וזה דבר נורמלי, אך עדיין ישנם סימני אזהרה "קבורים" בחיי המין שלכם. אם אתם מרגישים שהאופן שבו אתם מקיימים יחסי מין השתנה, נעשה פחות אינטימי או נלהב, זה יכול להעיד על בעיות בסיסיות. דיון על מין הוא חשוב וחלק גדול מהתקשורת בזוג. ייעוץ יכול להיות דרך מצוינת לפתוח את המסלולים הקשים לגילוי.

6. ויכוחים על כספים

כסף הוא נושא קשה ביותר ודורש הרבה תקשורת בין שותפים. אם אחד מכם מוציא בחשאי, מסתיר היבטים של הכספים שלכם או פשוט סגור על בעיות פיננסיות, זה ישתול חוסר אמון במערכת היחסים שלכם. אם אינכם עובדים כצוות אתם יכולים ליצור מספר בעיות ביניכם וזה כולל את ההיבט הפיסקאלי של חייכם.

7. ההרגשה שמשהו פשוט לא בסדר

הסימן הסופי הוא ללא ספק הבסיסי ביותר, אתם יודעים מתי משהו לא בסדר במערכת היחסים שלכם – זה עניין של הרגשה. לא צריך להיות איזה אירוע משמעותי או בעיה גדולה כדי לבקש עזרה ולהתכונן לפגישות ייעוץ זוגי ברגע ששניכם מרגישים שמשהו לא ממש בסדר. להפך, אם תפעלו בזמן הנכון ותקבלו את העזרה הדרושה אתם יכולים להציל את מערכת היחסים שלכם.

אפילו מערכות היחסים המאושרות ביותר מוצאות את עצמן לרוב מחפשות פגישת ייעוץ ותהליך טיפול ומוצאות שזה מועיל עבורן. אינכם צריכים להתבייש בכך שאתם רוצים עזרה, למעשה השקעת זמן ואנרגיה במערכת היחסים שלכם מעידה על מחויבות, אומץ ומראה שאתם מעריכים את מערכת היחסים שלכם.