כמה פעמים חשבת להתגרש?

06/07/2017

ישראל 2014 תמונת מצב.

32.2% מהזוגות מתגרשים. מתוכם, כ55% עשו זאת בין 7-15 שנים מיום החתונה, כ25% מהם 15-20 שנה מיום החתונה והשאר 20 שנה ומעלה מהיום בו הפכו מיחידים למשפחה. מעטים מתגרשים בתקופת הנישואין הראשונית.
אז למה זה קורה? מה מביא זוג אוהב לבנות בית, משפחה, ילדים ולבסוף להתגרש?
נפגשנו עם דר' אורית ארבליועצת זוגית. ישבנו במשך שעות כדי להבין את המכניזם. מה גורם לאנשים להתפוצץ אחד על השני. מה מוביל מאהבה לשנאה ולפירוד. לנסות ולבחון מה הסיכויים שלי ושלך להישאר נשואים עד אינסוף.
אספנו כמאה ושלושים קייסים של זוגות שחוו משבר זוגי והגיעו לייעוץ אצל דר' ארבל. ניתחנו את המרכיבים כדי לנסות להבין מה קורה לנו בעצם. איך משפיעות השנים על הזוגיות. כיצד פולשים הילדים, העבודה, האינטרנט ומשפיעים על איכות הזוגיות שלנו.

 

במקום ה- 1 תקשורת. זוגות נשואים מאבדים את היכולת לדבר

 

איך שלא הפכנו את המקרים שהוצפו בפנינו תמיד קפצה התקשורת הבינאישית כגורם הראשי למשבר הזוגי. זוגות נשואים משנים את דפוס השיח בניהם מסבירה דר' ארבל. השיחה הופכת להיות משימתית, מגמתית, לעיתים אף מתנצחת ומעליבה. כל בעיה, בשל אי יכולת שיחה, הופכת למשבר. כל בקשה, הופכת ל"תיק". למעשה, לרוב הזוגות לא זוכרים מדוע נקלעו למשבר אלא מציינים שקשה להם לדבר אחד עם השני. למעשה במשך שנים הם מחביאים, מוותרים, נמנעים וסובלים בשל בעיית התקשורת בניהם. אגב, חולשה זו הופכת ל"חוזקה" ברגעי הגירושין. די להציץ במסמכי הגירושין כדי להבין עד כמה כל צד רואה באופן שונה לחלוטין את המציאות.

 

במקום ה- 2 ציפיות. מה קורה שאחד מבני הזוג מצפה…ולא מקבל

 

הציפייה לדברי דר' ארבל מהווה מראש מקור לבעיה. אנשים מתחתנים, היא מסבירה, עם המון רצון טוב, חברות, אהבה ו…צפייה. לעיתים צפייה שהוא ישתנה. ציפייה שיהיה טוב. ציפייה שיחד נתגבר על הדברים הפחות טובים. המציאות לרוב מכה ובחוזקה. הצד המצפה מאבד סבלנות על השנים והצפייה הופכת לאכזבה. האכזבה לכעס – עצמי וכעס על האחר. יש המתרגמים את אי סיפוק הציפייה ל"הבטחה שלא קוימה" כלומר, הצד המצפה מרגיש מרומה. מצד שני ישנו הצד שממנו מצפים. צד זה, עם השנים רק חוטף וחוטף. קיטונות, כעסים, ברוגזים, שתיקות. צד זה, שלמעשה לא עשה דבר רע רק מקצין יותר את אי המענה לציפייה לעיתים בהמשך אי עשייה ולעיתים בהקצנת אי העשייה.

 

במקום ה- 3 הבית בו גדלנו. איך אמא ואבא נועצים ציפורניים בנישואים שלנו

 

מדהים. דווקא ההורים שלנו, הבית בו גדלנו, המציאות אליה הורגלנו עשוייה להיות אחד הגורמים הראשיים לסכסוך ולגירושין. דר' ארבל מסבירה עד כמה זה פשוט. שימו לב. מגיעים שני אנשים, מחינוך שונה, מבית שונה, מיחס שונה של האב לאם. מחוקים שונים, מציאות שונה, ערכים שונים – ומחליטים להתחתן. מרגע זה כל צד מחזיק בבית שלו כמודל תקין. הדבר עוד מחמיר כשנולדים ילדים. אז מדובר על מודל חינוכי. מי דואג לילדים, מי מבשל, מי לוקח לחוגים, יהיו חוגים? כדאי להשקיע? מה עושים כשהילד מתחצף ועוד ועוד. כל אלה, והעובדה שכל צד מאמין שהחינוך אותו קיבל הוא הנכון מביאה לקצר משמעותי בזוגיות.

 

ומה בנוגע לבגידה? הרי לרוב אנו שומעים על בגידה כסיבה ראשית לגירושין

 

מעניין שבגידה מופיעה במקום ה12. לדברי דר' ארבל ברוב המקרים הבגידה אינה גורם אלא סימפטום. אחד מבני הזוג מגיע לחוסר כה גדול בתוך הזוגיות שכל גירוי קטן עשוי למשוך אותו למצוא את הפתרון במקום אחר. הבגידה היא איתות ברור לכך שבן או בת הזוג לא מספקים את הצד הבוגד. שהתקשורת אינה קיימת. שהאמון אינו קיים. שהסיכוי להמשך קטן מאד, שהבוגד למעשה החליט לוותר על הזוגיות ולהמשיך הלאה. אגב, רוב הבוגדים והבוגדות מודעים לסיכוי הגבוה שיתפסו. הם לרוב מעדיפים לעשות זאת כדי לא להתמודד עם הבעיות אלא מניחים לגורל לעשות את שלו.

 

אם כל זה נכון… איך נשרוד בזוגיות ונישואין לאורך כל השנים?

 

רבים לא שורדים מסבירה דר' אורית ארבל. אנו עדים לכך באחוזי הגירושים הגבוהים. אחרים, שלא מרימים ידיים בוחרים בטיפול זוגי, ייעוץ זוגי או במרתון הזוגיות שלי. יש הבדל גדול בין הטיפולים השונים. החשוב ביותר הוא לטפל כדי לשפר. כדי להישאר יחד כזוג וכמשפחה.
מרתון הזוגיות למשל הינו הליך קצר. יש העושים אותו ביום אחד. יש המחלקים אותו ל3 או 4 מפגשים.
בשלב הראשון, מסבירה דר' ארבל, מתבצע צילום מצב. למעשה אני מקבלת שתי אמיתות. שלו ושלה.
תפקידי לאתר את נקודות החיכוך בין שתי האמיתות – וישנן הרבה מאד כאלה.
בשלב הבא אנו מוצאים יחד את מקור המשבר. דרך הסימפטומים אנו חודרים עמוק פנימה ומגיעים לאותו בורג רופף שבגללו "מכונת הזוגיות" מרעישה ומקרטעת. באופן מובהק מעולם לא נכנס זוג שידע להגיד בדיוק מדוע הזוגיות במשבר. זה בדיוק תפקידי המקצועי – לאתר את הגורם או הגורמים הראשיים.
בשלב השלישי, לאחר שהגורם למשבר נמצא, החיים הופכים להיות קלים הרבה יותר. כל צד לומד לראות את התמונה במלואה. זאת ועוד. הזוג מקבל משימות מדויקות בשלב הייעוץ ובשלב יציאתם מהייעוץ. משימות המקנות לכל צד כלים להתמודדות ולהבנת ה"עצמי" מול ה"אחר".
למעשה, מסבירה דר' ארבל, זוג המסיים שלב ייעוץ זוגי חייב לאמץ מסוגלות חדשה לגמרי להתמודדות עכשווית ועתידית עם משבר זוגי. לשמחתי, היא אומרת, מרבית הזוגות שהגיעו אליי חיים בזוגיות טובה מאד עד היום.

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

להתגרש או לא? זאת השאלה

אתחיל באמירה מפורשת – אין תשובה אוטומטית ובטח שלא חד משמעית לשאלת מיליון הדולר הזו: להתגרש או לא. אין נוסחה ואין קסמים. זו לא ממש שאלה נדירה, אין זוג או…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי מתוך תהליכי גירושין

לא פעם אני נתקל כמגשר לגירושין בזוגות המגיעים אלי עם כוונה להתגרש, ותוך כדי הגישור מתחרטים ופונים לייעוץ זוגי. פעמים רבות כשזוג נמצא במשבר ולא מצליח לתקשר בצורה טובה, הוא…

קרא עוד »

האם הילדים הם סיבה להישאר יחד?

גירושים וילדים – האם הילדים הם סיבה להישאר יחד?לשבור את הכלים או להתפשר בחיי הזוגיות. האם הילדים הם סיבה להישאר יחד? כדי לגלות את התשובה האמיתית, רק אם במערכת הזוגית שלכם…

קרא עוד »

לשבור את הכלים או להתפשר בחיי הזוגיות. האם הילדים הם סיבה להישאר יחד?

כדי לגלות את התשובה האמיתית, רק אם במערכת הזוגית שלכם מעורבים גם ילדים, עליכם לענות בעצמכם ולעצמכם על מספר שאלות קצרות: האם לדעתי הילד/ים שלי לא יפגעו כלל מהפרידה/הגירושים?  …

קרא עוד »

איך מרגישים ילדים להורים גרושים

"הכי קשה היה לי לראות את העיניים שלהם. להרגיש את המצוקה והקושי שלהם…אני מודה – לא היה לי את הפנאי לראות ולהתייחס, לא היו לי הכוחות, לא ידעתי מה להגיד.…

קרא עוד »

צרו איתנו קשר לכל שאלה »

טופס עמוד צרו קשר
דילוג לתוכן