10 סיבות עיקריות שבגללן זוגות מגיעים לטיפול

14/05/2020

בין אם בני זוג נמצאים במערכת יחסים במשך שישה חודשים או 16 שנים, הבעיות שמנחות אותן במשרד הטיפולים שלי הן די דומות. למרות שהפתרונות ייחודיים לכל זוג, הנה 10 סיבות עיקריות שזוגות בדרך כלל מבקשים עזרה מקצועית.

 

1. קנאה

 

בין אם אחד מבני הזוג מביט באובססיביות בפעילות המדיה החברתית של האחר, או שהם משוכנעים שנסיעות העסק של בן זוגם הן חלק מפרשה בלתי מוסברת, קנאה יכולה לפרק קשרים במהירות – ללא קשר אם הרגשות מבוססים על עובדות רציונאליות או פחדים לא הגיוניים.

 

2. התמכרות

 

החל מהתמכרות לאלכוהול והתמכרות לפורנוגרפיה וכלה בהימורים ובדיקת סמארטפונים באופן אובססיבי – ההתמכרויות גורמות להיבטים התנהגותיים בעייתיים שגורמים להרבה לחץ בתוך מערכת היחסים. לעתים קרובות מאוד בן הזוג שאינו בעל בעיית התמכרות הוא הראשון שמבקש עזרה.

 

3. רומן מתמשך או בגידה חד פעמית

 

רומן יכול לעורר כעס, פגיעה, טינה, בגידה ולבסוף משבר אמון שלא תמיד ניתן לרפא. אך זוגות מסוימים מדווחים על התחזקותם לאחר מקרים של בגידה. כאשר שני בני הזוג מחויבים לריפוי הקשר, הטיפול המקצועי לרוב מצליח לעזור לזוג להתקדם.

 

4. חלוקת מטלות הבית

 

למרות שבישול, ניקיון וסידורים נראים כנושאים קטנים על פני השטח, חלוקת העבודה יכולה להיות נושא מרכזי במהלך מערכת היחסים. בן הזוג שמרגיש כאילו הוא עושה את מירב העבודה עלול להתעצבן ויתמרמר על האחר, מה שעלול להוביל למחלוקות יומיומיות המצטברות לאורך זמן.

 

5. ההיבט הכלכלי

 

בין אם אדם אחד הוא "חוסך" באופן טבעי והשני הוא "בזבזן", או שבני זוג פשוט לא נמצאים באותו עמוד על כמה להוציא על רכישות גדולות, חילוקי דעות כספיים יכולים להוסיף לחץ רב למערכת היחסים. ההיבט הכלכלי צריך להיות ברור לשני בני הזוג וברגע שישנה מחלוקת בנושא יש לפתור אותה במהרה.

 

6. סוגיית ההורות

 

החל מגודלו של התא המשפחתי (כמות הילדים הרצויה), ועד להחלטה איזה חינוך על הילדים לקבל – סוגיות של הורות יכולות להיות מקור גדול לסכסוכים. הורה אחד עשוי לנסות לזכות בטובתם של הילדים או עלול לפצות במידת יתר על טעויות ההורות הנתפסות של האחר. תמרונים אלו מרבים להעביר את ההיררכיה בבית, כאשר בני זוג מתחילים לעבוד אחד נגד השני ולא כצוות.

 

7. בעיות מצד שלישי במשפחה

 

סוגיות של הורים וחמות הן אחת התלונות הנפוצות שיש לזוג. מקובל שבן זוג אחד ירצה פחות קשר עם משפחתו של האחר, או שאדם אחד ירצה שבן זוגו יהיה מעורב יותר בפעילות משפחתם המורחבת.

 

8. ערכים ועקרונות של כל צד במערכת היחסים

 

לפעמים זוגות מתעלמים מההבדלים בערכים שלהם בשלב מוקדם. לדוגמא, צד אחד עשוי להעריך חינוך או את הערך המשפחתי יותר מהאחר – דבר העלול לגרום למריבות, וויכוחים בלתי פוסקים בניסיון לשנות את בן או בת הזוג. במקרים אחרים הערכים שלהם משתנים עם הזמן, ומערכת היחסים שלהם הופכת לסוערת כתוצאה מכך. האופן שבו תלמדו לחיות עם הבדלי ערכים יחד עם פערי ציפיות בניגוד לנסות לשנות את האדם האחר, הופך לרוב למוקד של הטיפול.

 

9. בעיות תקשורת

 

ממזעור רגשות זה של זה ועד השתמטות של נושאים קשים, בעיות תקשורת יכולות להחליש מערכות יחסים. זוגות הנאבקים לתקשר עשויים לפגוע ברגשות זה של זו לעיתים קרובות – ובלי עזרה מקצועית, הם לעולם לא יבינו את צרכיו של האחר.

 

10. קבלת "אישור" לתהליך גירושים

 

לעתים קרובות זוגות מבקשים עזרה מקצועית מכיוון שהם רוצים להרגיע את עצמם כי מעוניינים להתגרש מבן או בת הזוג. בעוד שחלק עשויים לחוש אשמה בתהליך הפרידה, אחרים רוצים להיות מסוגלים לומר "ניסינו הכל" – גם אם הם לא באמת מנסים להתפייס. במקום זאת, הם מקווים שאיש מקצוע יכול לאשר שדרכי פרידה הן החלטה טובה.

 

נדגיש כי אכן טיפול זוגי הינו עניין סובייקטיבי וכל זוג מגיע לטיפול בעקבות הסיבות האישיות שלו. עם זאת, ישנם דפוסים שכיחים ונפוצים שניתן להבחין בהם חוזרים על עצמם בטיפולים.

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

זוגיות ללא אהבה

אוהבת לא אוהבת- זוגיות ללא אהבה

בעולם הניואנסים של מערכות יחסים, צצים לעיתים קרובות מושגים כמו נישואים ללא אהבה או במילים יותר מכובסות "שותפויות", ומביאים עמם אינספור שאלות ומורכבות. בעוד שאהבה נתפסת באופן מסורתי כאבן היסוד…

קרא עוד »
פערים בזוגיות

לגשר על הפערים בזוגיות

מהם פערים בזוגיות פערים בזוגיות מתייחסים לשוני ורסטילי המתבטא בצורות רבות כגון: פער גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, מצב סוציו-אקונומי או אינטליגנציה רגשית. הבדלים אלה, המתויגים כפערים בין…

קרא עוד »
איך מחזירים את הזוגיות

איך מחזירים אהבה – להחזיר את האהבה לסדר היום

זוגות רבים שחשים שהם במשבר ממהרים להצהיר ש"האהבה לא מתה". זה נכון, היא אכן לא מתה, אבל היא יצאה לחופשה ארוכה, ועכשיו צריך למצוא דרך אי להחזיר אהבה חזרה לחיי…

קרא עוד »

7 הריבים הנפוצים של זוגות לפני פרידה

כל מערכת יחסים היא ייחודית, זה לא חדש. די לנו להסתכל סביבנו ולראות כיצד התנהלות שבעיננו נראית תמוהה עד כדי "איך הם שוקדים כל כך הרבה זמן יחד??" עבור זוג…

קרא עוד »

בשביל כבוד צריך לעבוד – איך מתמודדים עם חוסר כבוד בין בני זוג?

כבוד הוא מצרך יסוד בכל מערכת יחסים שהיא, לא רק בין זוגות או במערכת יחסים רומנטית. כבוד בין אדם לחברו הוא הבסיס ליחסים תקינים. כמובן שכשמדובר בזוג החי ביחד ורואים…

קרא עוד »
שחיקה בזוגיות

שחיקה בזוגיות

מה זה שחיקה בזוגיות? שחיקה בהגדרה המילונית הפסיכולוגית שלה, היא מצב של תשישות ארוכת-טווח ועניין מצומצם, בדרך כלל בהקשר של מקום העבודה, אשר לעיתים רבות מקרין גם לתחומי חיים אחרים…

קרא עוד »
דילוג לתוכן