בין אם בני זוג נמצאים במערכת יחסים במשך שישה חודשים או 16 שנים, הבעיות שמנחות אותן במשרד הטיפולים שלי הן די דומות. למרות שהפתרונות ייחודיים לכל זוג, הנה 10 סיבות עיקריות שזוגות בדרך כלל מבקשים עזרה מקצועית.

1. קנאה

בין אם אחד מבני הזוג מביט באובססיביות בפעילות המדיה החברתית של האחר, או שהם משוכנעים שנסיעות העסק של בן זוגם הן חלק מפרשה בלתי מוסברת, קנאה יכולה לפרק קשרים במהירות – ללא קשר אם הרגשות מבוססים על עובדות רציונאליות או פחדים לא הגיוניים.

2. התמכרות

החל מהתמכרות לאלכוהול והתמכרות לפורנוגרפיה וכלה בהימורים ובדיקת סמארטפונים באופן אובססיבי – ההתמכרויות גורמות להיבטים התנהגותיים בעייתיים שגורמים להרבה לחץ בתוך מערכת היחסים. לעתים קרובות מאוד בן הזוג שאינו בעל בעיית התמכרות הוא הראשון שמבקש עזרה.

3. רומן מתמשך או בגידה חד פעמית

רומן יכול לעורר כעס, פגיעה, טינה, בגידה ולבסוף משבר אמון שלא תמיד ניתן לרפא. אך זוגות מסוימים מדווחים על התחזקותם לאחר מקרים של בגידה. כאשר שני בני הזוג מחויבים לריפוי הקשר, הטיפול המקצועי לרוב מצליח לעזור לזוג להתקדם.

4. חלוקת מטלות הבית

למרות שבישול, ניקיון וסידורים נראים כנושאים קטנים על פני השטח, חלוקת העבודה יכולה להיות נושא מרכזי במהלך מערכת היחסים. בן הזוג שמרגיש כאילו הוא עושה את מירב העבודה עלול להתעצבן ויתמרמר על האחר, מה שעלול להוביל למחלוקות יומיומיות המצטברות לאורך זמן.

5. ההיבט הכלכלי

בין אם אדם אחד הוא "חוסך" באופן טבעי והשני הוא "בזבזן", או שבני זוג פשוט לא נמצאים באותו עמוד על כמה להוציא על רכישות גדולות, חילוקי דעות כספיים יכולים להוסיף לחץ רב למערכת היחסים. ההיבט הכלכלי צריך להיות ברור לשני בני הזוג וברגע שישנה מחלוקת בנושא יש לפתור אותה במהרה.

6. סוגיית ההורות

החל מגודלו של התא המשפחתי (כמות הילדים הרצויה), ועד להחלטה איזה חינוך על הילדים לקבל – סוגיות של הורות יכולות להיות מקור גדול לסכסוכים. הורה אחד עשוי לנסות לזכות בטובתם של הילדים או עלול לפצות במידת יתר על טעויות ההורות הנתפסות של האחר. תמרונים אלו מרבים להעביר את ההיררכיה בבית, כאשר בני זוג מתחילים לעבוד אחד נגד השני ולא כצוות.

7. בעיות מצד שלישי במשפחה

סוגיות של הורים וחמות הן אחת התלונות הנפוצות שיש לזוג. מקובל שבן זוג אחד ירצה פחות קשר עם משפחתו של האחר, או שאדם אחד ירצה שבן זוגו יהיה מעורב יותר בפעילות משפחתם המורחבת.

8. ערכים ועקרונות של כל צד במערכת היחסים

לפעמים זוגות מתעלמים מההבדלים בערכים שלהם בשלב מוקדם. לדוגמא, צד אחד עשוי להעריך חינוך או את הערך המשפחתי יותר מהאחר – דבר העלול לגרום למריבות, וויכוחים בלתי פוסקים בניסיון לשנות את בן או בת הזוג. במקרים אחרים הערכים שלהם משתנים עם הזמן, ומערכת היחסים שלהם הופכת לסוערת כתוצאה מכך. האופן שבו תלמדו לחיות עם הבדלי ערכים יחד עם פערי ציפיות בניגוד לנסות לשנות את האדם האחר, הופך לרוב למוקד של הטיפול.

9. בעיות תקשורת

ממזעור רגשות זה של זה ועד השתמטות של נושאים קשים, בעיות תקשורת יכולות להחליש מערכות יחסים. זוגות הנאבקים לתקשר עשויים לפגוע ברגשות זה של זו לעיתים קרובות – ובלי עזרה מקצועית, הם לעולם לא יבינו את צרכיו של האחר.

10. קבלת "אישור" לתהליך גירושים

לעתים קרובות זוגות מבקשים עזרה מקצועית מכיוון שהם רוצים להרגיע את עצמם כי מעוניינים להתגרש מבן או בת הזוג. בעוד שחלק עשויים לחוש אשמה בתהליך הפרידה, אחרים רוצים להיות מסוגלים לומר "ניסינו הכל" – גם אם הם לא באמת מנסים להתפייס. במקום זאת, הם מקווים שאיש מקצוע יכול לאשר שדרכי פרידה הן החלטה טובה.

 

נדגיש כי אכן טיפול זוגי הינו עניין סובייקטיבי וכל זוג מגיע לטיפול בעקבות הסיבות האישיות שלו. עם זאת, ישנם דפוסים שכיחים ונפוצים שניתן להבחין בהם חוזרים על עצמם בטיפולים.