שירה ואיתן הגיעו אלי אחרי שנים של ויכוחים ומריבות. אתם בטוח מכירים את הזוג הזה, תמיד יש כזה בתוך קבוצת חברים. היא אומרת משהו, הוא סותר אותה מול כולם, הוא מעיר הערה, היא מגלגלת עיניים. כאלו שאף פעם לא ממש מסתדרים, וגם קשה להם להסתיר את זה.

המצב הלך והסלים, עד שקרה, מה שקורה הרבה פעמים במצבים האלו, ואיתן מצא נחמה בזרועות השכנה. כששירה גילתה את הבגידה, הגיעה הפרידה הבלתי נמנעת.

מה שהיה אחר אצל איתן ושירה הוא,שלמרות שנראה שהם כבר השלימו עם הפרידה שלהם, וכל אחד מהם התחיל חיים חדשים, בעצם זה לא מה שקרה. כששירה התחילה לצאת עם אחרים, איתן הבין פתאום שהוא לא רוצה לוותר על הקשר, ויזם את הייעוץ הזוגי.

שירה הגיעה חוששת, היא כבר עברה את המשבר הכואב, ולא רצתה לחזור אחורה לפתוח פצעים שהשאירה מאחור. כבר בפגישה הראשונה היא הייתה עם המון חששות ולבטים, והייעוץ התחיל באופן מגומגם.

מה זה אומר מגומגם? בלי הרבה שיתוף פעולה, בלי לעבוד על הדברים, ובעיקר, כל פגישה הגיעה תוך דקות לצרחות אימה.

איתן אומר משהו, ושירה יוצאת עליו ב 300 קמ"ש, פותחת פה עם מילים שלא היו מביישות יציע של מגרש כדורגל (כל המגרש). הכאב של הבגידה שרף אותה, והיא ירתה אש.

גם איתן לא ידע להוריד ראש ולהפסיד בכבוד, ונכנס איתה לדו קרב של צרחות עד שהכלב שלי, שיושב תמיד בשקט בפינה של הקליניקה נכנס לחרדה ובא לחפש אצלי הגנה.

אחרי 4 מפגשים שבהם בעיקר צרחו קללות אחד על השני, הגעתי למסקנה שאם אני לא אעשה צעד משמעותי כדי להפנות אותם לכיוון הנכון, אנחנו לא נצליח להתקדם. צריך להבין, זה לא מצב רגיל, בדרך כלל אחרי 2 מפגשים הזוגות כבר מדברים אחרת, לא צורחים, לא כועסים ועסוקים בעבודה עצמה.

תהליך הייעוץ מתחיל כשזוג מגיע אלי, אני נותנת להם קודם כל להסביר את הבעיה, כל אחד במילותיו הוא, כדי שיוכלו לשחרר, להוריד את כל הג'יפה שמעיקה עליהם, כי גי'פה שמצטברת, מייצרת רקב פנימי, וכדאי להוציא ולנקות.

השלב הבא הוא מיפוי – אני מתשאלת אותם על היחסים שלהם, על הבן זוג שלהם ועל עצמם, נותנת להם שאלונים אישיים שבהם הם מספרים לי את סיפור חייהם, מתארים את הזוגיות ואת בן הזוג, וכך אני מנסה להבין מה מיקום בעיות השורש של הזוגיות שלהם. באיזה מקומות כל אחד מהם חושב שהוא חלש יותר, ובאיזה הוא חושב שלבן הזוג שלו יש בעיה. אפשר לקרוא לזה "מסרק הכינים" של האתגרים והבעיות שלנו.

השלב הבא הוא בניית תוכנית הייעוץ האישית לזוג.

אצל איתן ושירה מצאנו כמה דפוסים והתנהגויות – איתן אמר שהוא חלש בהשקעה והענקה, ושירה העידה עליו שהוא חלש בנושא האוטומט – שהוא פועל מתוך אוטומטים שיש לו בראש, בדיעבד היא צדקה מאוד, הוא העתיק אוטומטים שלמד מאבא שלו, משם הגיעה הבגידה, הצורך להגיד בכל מצב את המילה האחרונה, וגם הוויכוח המתמיד עם כל ביקורת שהושמעה כלפיו . שירה אמרה שיש לה בעיה עם ציפיות , ואיתן טען שהיא שבויה בהתניות, ואכן עם הזמן גילינו איפה יושבות הציפיות וההתניות שלה. היא גדלה בבית הרוס מה שגרם לה לצפות ולחכות לחיים מתוקים מדבש בחוץ, בלי קשר למציאות, והיו לה התניות של תגובות אלימות בשפה שלה.

את תוכנית הייעוץ שאני בונה לזוג אני לוקחת מתוך 36 תוכניות עבודה שונות שהן הבסיס של שיטת המרתון. כל תוכנית עבודה מתאימה לבעיה שכיחה בזוגיות, וכשאני מזהה מהן הבעיות של הזוג, אני מתאימה להם את תוכניות העבודה שנכונות לבעיות שלהן. תוכנית הייעוץ הכוללת היא תוכנית בהתאמה אישית לצרכים של כל זוג וזוג.

צריך להבין, השיטה נמצאת אצלי, המפתח נמצא אצל הזוג. אני נותנת את הכלים, הם צריכים לעבוד איתם כדי לטפל בכל אחת מהבעיות שעלו. ושירה ואיתן, לא היו פנויים לעבודה בכלל….

התחלנו עם בעיות בהכלה – שזה איך ללמוד לקבל את בן הזוג שלי בלי התניות, ובלי תנאים, עבדנו על זה בטיפול, ונתתי להם משימות לבית.במפגש הבא הם הודו שלא עשו את העבודה שקיבלו. אחרי פעם נוספת שראיתי שגם כשהם מנסים הם מתקשים לעבוד, קיבלתי החלטה אמיצה.

שלחתי אותם הביתה, ואמרתי להם שיחזרו עוד שבועיים. לא היה טעם לבזבז זמן וכסף על ייעוץ שלא מתקדם לשום מקום, ואני לא מאמינה בלכפות ייעוץ על זוגות, אני מאמינה בהבשלה של התהליך.

אחרי שבועיים חזרו אלי שירה ואיתן כמו אחרי ירח דבש. מתברר שהזמן הזה הביא את ההבשלה, הביא את הנכונות שלהם לעשות עבודה אמיתית על הקשר. ואז יכולנו להתחיל לעבוד ולעבור על תוכנית הייעוץ צעד אחרי צעד, ולתקן מהשורש את הבעיות שהחריבו את הזוגיות שלהם.

שירה ואיתן סיימו בהצלחה את תוכנית המרתון, והתחילו חיים זוגיים חדשים ונקיים מהשריטות שהחזירו אותם שוב ושוב לאותה נקודה של ריבים וויכוחים.