כולנו חווים בשלב מסוים במערכת היחסים שלנו משבר, בין אם זה נגרם על ידי גורם חיצוני או בעקבות פעולה של אחד מבני הזוג. לא נעימים ככל שיהיו, המשברים שאנו חווים ביחסים הזוגיים שלנו מציעים לנו הזמנות לצמיחה מחודשת ובאמצעות אסטרטגיה זוגית נכונה ניתן להפיק את המיטב מהסיטואציה הקיימת ובמקרים רבים אף לחזק את הקשר בצורה משמעותית.

משבר ביחסים דורש טיפול מדויק שיאפשר לכם לפתור את הבעיות הקיימות, לנסות להבין היכן כל צד יכול להשתפר למען האחר וכיצד ניתן להתמודד עם סיטואציות דומות בעתיד מבלי לזעזע את העולם הזוגי שלכם.

יעוץ זוגי על ידי גורם מוסמך ינחה אתכם בצורה מקצועית ועניינית וכאשר אתם מרגישים כי אתם נמצאים במצב בלתי פתיר – לרוב זאת הדרך המומלצת. עם זאת, לפני שאתם ניגשים לטיפול, ישנם מספר דגשים שכדאי לכם לנסות באופן עצמאי ורק לאחר מכן, במידה ולא הצלחתם לגשר על הפערים הקיימים גשו לטיפול.

להכיר במשבר מבלי לשפוט אותו

צעד זה חשוב מאחר ולא מדובר בהטלת אשמה, קבלת החלטה בנוגע לחשיבות הנושא או אפשרות להגיד לאדם האחר או לעצמנו להתגבר על רגשותיו ותחושותיו. חוסר שיפוטיות והכרה במשבר הקיים פשוט קשורה לעובדה שהסוגייה אכן קיימת ושני הצדדים מודעים לכך – זהו הבסיס לכל תהליך באשר הוא.

לדבר על כך בצורה ברורה וצלולה

בכל קורס ייעוץ זוגי בסיסי החומר הנלמד מושתת על תקשורת וחשיבותה בין בני הזוג. כלומר, ברגעים בהם אנו חווים משבר ביחסים לעיתים קל להתבצר בעמדה, להתעצבן (ברוב המקרים בצורה לא פרופורציונאלית), להתחבר לתחושת קורבנות ובאופן כללי לנסות ולהוכיח – "אני צדקתי ואתה טעית".

היכולת לדבר על הדברים בראש צלול ובאופן ברור תחזק את התקשורת ביניכם, תעזור לכם לפתור משברים בצורה מהירה ובעקבות כך תוביל לצמיחה ולהתחזקות מערכת היחסים שלכם. נסו לקיים שיחה אמיתית, כנה שבה אתם מביעים את כל התחושות והרגשות שלכם, אך יחד עם זאת שמרו על "קור רוח" וזכרו כי לפעמים שיח מסוים עלול להיות פוגע עבור הצד השני וכדאי לבחור מילים מעודנות אך מדויקות.

נסו להבין אלו פעולות ניתן לנקוט למען שיפור המצב

אומנם קל יותר להגיד מאשר לבצע, אך בסופו של דבר אתם מעוניינים לפתור את המצב הקיים ולהבין היכן טעיתם בכדי לא להגיע לאותה הסיטואציה.

למען זאת, עליכם לנסות ולחשוב בצורה אובייקטיבית מה אתם יכולים לעשות כדי לשפר את המצב? כיצד ניתן לבקש תמיכה בצורה חיובית ואמיתית? האם אתם יכולים לאפשר לבן או בת הזוג להיות חלק מהפתרון או האם לאפשר להם לתמוך באופן רגשי?

הצפת השאלות הללו חשובה מאוד, אך במקרים מסוימים אנו לא מסוגלים לענות עליהם באותו הרגע – זה בסדר. מותר לכם לקחת זמן לעצמכם ולנסות לעבד את הדברים כל עוד אתם משתפים ומתקשרים עם הצד השני. זכרו, לעיתים זוגיות במשבר זקוקה לטיפול מקצועי וגם זאת פעולה שתוכלו להציע ולבצע בכל שלב.

חשבו על הפתרון – לא על הבעיה

יחסים במשבר נעים על קשת רחבה מאוד. יכול להיות שמדובר על נושאים שגרתיים שאינכם מוצאים בהם את עמק השווה או סוגיות אקוטיות ומשמעותיות כגון בגידה בזוגיות, חוסר תקשורת ותחושת חוסר ביטחון זוגית.

במידה ואתם מרגישים כי שני הצדדים מכירים בסוגייה, ניסיתם לדבר על כך באופן צלול וברור ואף ניסיתם לשנות גישה ולהכיר היכן כל צד יכול להשתפר ועדיין המצב מרגיש "תקוע" – אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם ד"ר אורית ארבל ולהגיע לפגישת היכרות שבה תתחילו את הדרך המשותפת למען שינוי, צמיחה וגדילה זוגית.