את חלמת על זוגיות מלאה בבילויים וטיולים בכל העולם ובן הזוג חלם על אווירה חמימה ושהות בבית מרבית החודש. אחד מכם רצה משפחה מרובת ילדים בעוד השני חולם על קריירה מזהירה ומסתפק בשני ילדים בלבד. סיבות רבות גורמות לבני זוג לגלות עם השנים כי קיים הבדל ציפיות ביניהם. במיוחד, אחרי שעוברת תקופת "ירח הדבש" בזוגיות והקשר מתחיל להכנס לשגרה. שלב זה בזוגיות מתאפיין לעתים באכזבה, לחץ על בן הזוג להתאים לתבנית שבנינו בעיני רוחנו על הזוגיות המושלמת ולפעמים גם למריבות חוזרות ונשנות. כיצד ניתן לפתור את פערי הציפיות ביניכם?

איך מתגברים? מתחילים בהגדרת ההבדלים ביניכם

הבנה של ההבדלים ביניכם וקבלה של כל אחד מכם כישות עצמאית בעלת ערכים שונים היא הבסיס לפתרון. חשוב לזכור כי כל אחד מכם גדל במקום אחר וספג מערכת ערכים שונה המשפיעה על ראיית העולם שלו. מתוך הבנה זו ניתן להתחיל לגשר על ההבדלים בדרך בה אתם תופשים את הזוגיות ואת המשפחה. נסו לגלות את הדרך לתקשר זה עם זה מתוך פתיחות ולהבין את ההבדלים ביניכם בצורה טובה יותר. אל תצפו שהצד השני יוותר מראש על כל הערכים שלו. המטרה כעת היא לגשר על ההבדלים.

כיצד נכון לגשר על ההבדלים?

חלק מהתחומים בהם אתם נבדלים ניתנים לגישור. אם אחד מכם מעוניין לצאת יותר ולבלות ניתן למצוא את הדרך לעשות זאת לפעמים יחדיו ולפעמים עם חברים. אם צצות בעיות כמו קנאה בזוגיות או הבדלים בדרך בה אתם רואים את העבודה או הקריירה שלכם – נסו להסביר זאת לבן הזוג והגיעו לפשרה. הדבר דורש ראייה בוגרת והבנה כי אינכם חייבים לראות את העולם בצורה זהה על מנת להמשיך ולתחזק זוגיות מפרה יחד. להיפך, ההבדלים ביניכם יכולים להיות גורם המוסיף עניין וייחוד לקשר. לפעמים יש ערכים מסוימים שגורמים לכם להרגיש חוסר נוחות – למשל בן זוג אחד מסודר מאד ובן זוג "בלגניסט". תוכלו למצוא את הדרך להעיר לבן הזוג בעדינות. איך עושים זאת? יש דרכים להעביר מסר ביקורתי בצורה בונה.

איך להעיר לבן הזוג מבלי להתחיל מריבה קולנית

היית רוצה שהוא יהיה יותר מסודר, אתה היית מעוניין שהיא תבין את הצורך שלך להשאר שעות נוספות בעבודה או ללמוד לפעמים קורס על המחשב הנייד ללא הפרעה. נסו לדבר על הנושא בצורה עניינית וכנה, לא במהלך ריב או כאשר אתם עייפים. תוכלו להעיר זה לזה מתוך אמפטיה. להתחיל עם ביטויים כמו – "הייתי מאד רוצה לדבר איתך על נושא X, האם זה הזמן המתאים?". לאחר מכן הציגו את הנושא כהעדפה שלכם ולא כהתנהגות לא תקינה של בן הזוג. חלק מהמחלוקות ניתן לפתור בצורה זו. אך, לפעמים, יהיו נושאים שידרשו התערבות חיצונית.

מתי כדאי להעזר בטיפול זוגי?

כאשר אתם מגלים כי יש ביניכם בעיות תקשורת בזוגיות יתכן ותצטרכו את עזרתו של גורם חיצוני נוסף. הבנה וקבלה של פערי ציפיות בזוגיות דורשת מיומנות רגשית ויכולת תקשורת מפותחת. לא כל אדם מסוגל לפתח זאת בעצמו. בנוסף, לאחר חודשים של מריבות, פתיחת הנושא לשיחה עלולה להיות כואבת ולהוביל לוויכוח קולנו או שתיקה ממושכת. במצב זה כדאי להיוועץ ביועץ זוגי מנוסה ולגשר על הפערים ביניכם באמצעותו.

לסיכום, אם גיליתם כי יש ביניכם פערי ציפיות בזוגיות אל תוותרו על הקשר אותו בניתם בעמל רב. נסו לגשר על הפערים באמצעות שיחה כנה ובמידת הצורך פנו לעזרה חיצונית של אדם מנוסה שיוכל לסייע לכם לבנות מחדש את הקשר ולחזק אותו באמצעות תאום ציפיות והבנה הדדית.