כמו כל דבר אחר בחיים, ולמעשה כנראה שאף שיותר, מערכות יחסית הן דבר מורכב שלרוב אין בו טריקים ופתרונות קסם. כפי שניתן ללמוד מהסטטיסטיקה הלא משמחת, אחד מכל שלושה זוגות בישראל יגיע להליך גירושים ויחליט לפרק את החבילה, וזאת כמובן תוך התעלמות מכל הקשרים הרציניים שלא עברו בחופה לפני שהסתיימו. עולה השאלה האם מדובר בגזרת גורל או בעובדה שהינה ברת שינוי. 

מטבע הדברים, מערכות יחסית חוות עליות וירידות ואין זה מפתיע שאנשים רבים חווים משבר ביחסים ומגיעים למצב של זוגיות במשבר, שכן מדובר בשני אנשים שהחליטו לחבר את העולמות שלהם ולחיות יחד, וזה רק טבעי שלעיתים יהיו חיכוכים. ואולם, לעיתים יש יותר מקצת חיכוכים, והמשבר כבר נהיה משמעותי, וזה בדיוק הרגע להתחיל לחשוב על טיפול זוגי או יעוץ זוגי, וכיוון שמדובר בנושא כה רגיש מומלץ להיעזר במטפלת זוגית מוסמכת עליה תוכלו לסמוך.

מה הוא טיפול זוגי, מה עושים בו ולמה לצפות? 

בהגדרה היבשה שלו, טיפול זוגי לרוב מתבטא בסדרת מפגשים עם מטפלת זוגית, אליה מגיעים בני הזוג לעיתים יחד ולעיתים בנפרד, כאשר במהלך הטיפול או היעוץ הזוגי עובר הזוג תהליך יחד עם המטפלת שבסופו עולים הסיכויים להחזיר את הזוגיות למסלולה התקין על ידי הגעה להבנות משותפות בהדרכת המטפלת.

ואולם, כשמבקשים להבין מה הוא טיפול זוגי באמת אין לחשוב שמדובר בפתרון קסם, שבו תוך מספר מפגשים ידוע מראש נפתרות כל הבעיות בחיים. מדובר בעבודה רגשית ומעשית של בני הזוג יחד, שדרכה עולים הדברים שמפריעים על השולחן, ותוך התמודדות שמחליפה את הבריחה ואת אי הנעימות שבדיבור על מה שמפריע יוצרים יחד מרקם זוגי נכון יותר לבני הזוג. 

טיפול זוגי הוא תחום שנלמד ונבנה לאורך שנים רבות, ובדומה לסוגי טיפול רבים הוא מתאים עצמו ומתפתח כדי לענות על הצרכים החדשים שעולים לבני ובנות הזוג שמגיעים לאורך השנים. לכן ראוי שמי שמעניינת אותה או אותו מלאכת הטיפול הזוגי תוסמך על ידי קורס ייעוץ זוגי, וזהו בהחלט פרמטר שצריך לעניין אתכם בבחירת המטפלת הזוגית או המטפל עבורכם.  

מה הסימנים המוקדמים לכך שכדאי לנו ללכת לטיפול זוגי? 

ראשית, חשוב לומר שגם זוגות שאצלם לכאורה הזוגיות תקינה וכמעט ללא משברים בוחרים להגיע לטיפול, וזאת מפני שטיפול זוגי לא חייב לבוא רק כטיפול חירום, אלא יכול לבוא גם כטיפול מונע. תקשורת ושיח מודרך על הזוגיות תורמים לתחזוקתה ולפיתוח שלה, והיום מקובל מאוד שזוגות מגיעים לטיפול כדי לתחזק ולא כדי לתקן או למנוע את הפסקת הקשר. דברים אלו נכונים גם כצעד מקדים לקבלת החלטה גדולה אשר תשפיע על חיי שניכם. טרם קיום השיחה על מעבר דירה למשל, שליחות בחו"ל, החלפת עבודה או החלטה חשובה אחרת, מומלץ לשקול להגיע לייעוץ זוגי ולהדרכה כיצד נכון לקיים את השיחה.  

עם זאת, אכן טיפול ויעוץ זוגי באים ברוב המקרים בפעמים שבהן בני הזוג מרגישים שהזוגיות על סף תהום, אולם ניתן בהחלט להקדים תרופה למכה ולהגיע כבר לאחר הופעת סימנים מקדמים. ביטויים שצריכים להדליק לכם נורה שאולי שווה להגיע לטיפול הן תחושות של ריחוק בינכם לבין בת או בן הזוג. ירידה ברצון שלכם לשתף, או ירידה בתחושות האמון שלכם בפרטנר או בפרטנרית שלכם. תחושות אלו יכולות גם להתבטא באופן שבו אתם חווים את הצד השני. אם אתם מרגישים שהכל בסדר אבל שאתם מקבלים קור, או שהתעניינות בכם יורדת לא כעניין של חוסר פנאי נקודתי, אלא כעניין שהולך ונהיה קבוע, אלו בדיוק הרגעים לעצור ולהסתכל מהצד ולחשוב על טיפול. 

ומה אם ברור לי שבן או בת הזוג שלי יסרבו לבוא?

תופתעו לגלות שאנשים רבים שהיו בטוחים שבני או בנות זוגם לעולם לא יסכימו להגיע לדבר ולהעמיק, ואולם ברגע שהיו בפגישה הראשונה ושמעו על שיטת הטיפול, הבינו את התועלת העצומה שהם עשויים להפיק, ואת העובדה שהקשר שלהם עשוי פשוט להיגמר אם לא ינקטו בפעולות אקטיביות כדי להצילו, השתכנעו שזהו הדבר הנכון עבורם ושהוא שווה את ההשקעה שכן התוצאות והעתיד שווים את זה. 

לצד זאת, אכן יש אנשים שטיפול זוגי נשמע להם רחוק ומרגיש להם שהוא אינו הדרך הנכונה, אני מניחה שאם אתם קוראים שורות אלו וחשים הזדהות אתם עשויים לחשוב שאם ככה אז אין טעם בעניין, אולם ברצוני לומר שדווקא יש. 

להדגיש שלטיפול אשר מטרתו לתת מענה לזוגיות במשבר לא חייבים להגיע תמיד שני בני או בנות הזוג, לעיתים רבות מגיעות ומגיעים נשים וגברים המבקשים להפוך עצמם לבני ובנות זוג טובים יותר, או המבקשים להבין מדוע הם אינם מרגישים שלמים בקשר הזוגי בו הם נמצאים. זוגיות במשבר היא כמובן טנגו שעבורו צריך שניים, אולם לעיתים ההגעה של צד אחד לפני הצד השני מאפשרת לו להבין דברים על עצמו ועל בן או בת זוגתו, וכך להחל בתהליך הטיפול בצורה יחידנית. 

הגעה לבד לטיפול היא צעד מבורך, המבטא אכפתיות וגילוי אחריות אישית לקשר ולתא המשפחתי, ואולם יש לעשותו בחכמה. ברוב המקרים עדיף כן לנסות ולהגיע יחד, ואם בכל זאת בוחרים להגיע לבד עדיף שזה יהיה לאחר שיח וניסיון שכנוע של בן או בת הזוג להגיע יחד ולא במקום. כמו בכל תחום בזוגיות גם פה תקשורת סביב הנושא עשויה להועיל. 

לסיכום

טיפול וייעוץ זוגי הוא הליך חשוב כשהיחסים עולים על שרטון, אך חשוב שיעשה בצורה חכמה ואחראית כדי שישיג את התוצאות המבוקשות. ניהול דיון על רגשות דורש את למידת התחום היטב, וכאמור מומלץ מאוד לבדוק שהמטפלת הזוגית אליה תבחרו ללכת הינה בעלת הכשרה בתחום. 

לאור ריבוי הפניות מלקוחות חוזרים ומחבריהם שהחליטו ללכת בעקבותיהם פתחה ד"ר ארבל את "מכללת ארבל להוראת הייעוץ הזוגי", שם היא מעבירה הלאה את הידע ומכשירה את מיטב המטפלות והמטפלים והיועצים בארץ.