למה אנשים לא פונים מוקדם יותר לטיפול זוגי, גם כאשר כל פעמוני האזהרה כבר מזמן הפכו לסירנות? חלק בגלל חוסר הרצון להודות בכישלון, חלק בגלל החינוך שראו בבית, חלק לא מכירים את הפתרונות וחלק לא מאמינים בהם.

בשנת 2022 כדאי לשים לזה סוף. ריכזתי עבורכם שבעה סימנים שמעידים שכדאי לכם ללכת לטיפול זוגי. אם מצאתם שאחד או יותר נכון עבורכם. בואו לטיפול. זה יכול להציל לכם את הזוגיות.

מכירים את משל הצפרדע בסיר?

בקצרה, מדובר על צפרדע השוחה בסיר מים קרירים, מניחים את הסיר מעל להבה קטנה והמים מתחממים אט אט. הצפרדע לא שמה לב לשינוי האיטי, לא מבינה שהיא בסכנה ובמצוקה, עד שכבר מאוחר מידי, והיא "שוחה" בסיר מים רותחים. אז זה מה שקורה פעמים רבות עם זוגות שטיפול זוגיות יכול לעזור להם. הם התחילו את החיים המשותפים באופוריה של אחרי החופה, ומאז הדברים כל הזמן מתדרדרים אט אט, כל פעם קצת, עד שהמצב כל כך גרוע, הם כבר מזמן "שוחים במים רותחים" אבל לא שמים לב לזה.

אז הנה שבעה סימנים שיעזרו לכם להבין האם כבר הגיע הזמן לגשת לטיפול זוגי.

 

סימן ראשון – אתם כבר לא באותו הצד

אחד הדברים שמאפיינים זוגיות תקינה היא היכולת לעמוד לצד בן או בת הזוג, גם כשיש חילוקי דעות או קשיים. בתנ"ך כתוב "עזר כנגדו" אבל כמובן שמדובר בשני הכיוונים (גם "עזר כנגדה" לצורך העניין).

אם זה לא קורה, אם פתאום הוא לוקח את הצד של המשפחה שלו בוויכוח, אם היא פתאום חושבת שהבוס צודק ולא אתה, אם כל השיח נהיה לעומתי, ואין התייצבות כמעט אוטומטית אחד לצד השני כלפי חוץ (לא מדברת על הוויכוחים ביניכם), אז סיכוי גדול שחוסר הנכונות לעמוד לצידו של בן הזוג היא רק סימפטום למשבר עמוק יותר, משבר שמחפש לזעוק ולהרים את הראש.

במקרה כזה, כדאי להגיע לטיפול זוגי, ולברר את העניין, להציף את מה שקורה מתחת לפני השטח ולפתור אותו.

 

סימן שני – אתם מדברים בדיווחים וברשימות

אין ספק שזוג שמנהל בית ועל אחת כמה וכמה זוג עם ילדים, עסוק המון במנהלות. הסעות, תשלומים, עבודה, חוגים, קניות, עוד הסעות, בית ספר, חופשים, ילד חולה, ומה לא.

המשימות לעולם לא נגמרות ותמיד יש משהו לנהל.

זה גם לא נדיר למצוא שאחד מבני הזוג יותר דומיננטי בניהול המטלות, והוא (ופעמים רבות היא) מחלק את המטלות והאחר מקבל אותן.

אבל. וזה אבל חשוב – מה עוד כולל השיח שלכם?

האם יש גם התעניינות אמיתית בשלומכם?

אפילו שאלות פשוטות ויומיומיות. איך היה היום שלך? מה שלומך? מה התוכניות שלך למחר?

האם ישנן עוד מילות אהבה? תמיכה?

האם מדברים על הסרט שראיתם, על תוכניות לסוף שבוע, מתרפקים על נוסטלגיה?

אם כל הדברים האלה נעדרים מהשיח שלכם, והוא מתמקד במטלות ומשימות, שיח קונקרטי וטכני מאד – אז יש לכם בעיה חמורה בתקשורת.

לא תמיד היא תתבטא במריבות קולניות. להיפך, מריבות קולניות הן סוג של תקשורת יצרית שמלמדת על אכפתיות מסוימת, היעדר תקשורת הוא לעיתים גרוע יותר.

אני ממליצה לכם להגיע למטפלת זוגיות, ולבדוק במהלך הטיפול הזוגי למה בעצם הפסקתם לדבר.

 

סימן שלישי – בדד אלך

האם אתם מבלים את רוב היום בנפרד, מתוך בחירה?

אני לא מדברת על אילוצי עבודה או על מילואים, או כל "תיק" שנופל עליכם גם אם זה תיק שנמשך כבר תקופה. אני מדברת על הזמן בו אתם יכולים לבלות ביחד אבל בוחרים שלא.

מעדיפים לצאת עם חברים, להתמסר לתחביבים, אפילו ללכת עם הילדים אבל בלי החצי השני.

ברוב הפעמים רק אחד מבני הזוג נוהג ככה, אך ישנם מקרים בהם זו הנורמה בבית ושני בני הזוג מעדיפים חברת אחרים על החברה הזוגית.

אם זה קורה מידי פעם – זה טבעי, כל אחד צריך את המרחב שלו.

אם זה קורה כל הזמן – זו אזעקת חירום. זה אומר שכמעט כל דבר אחר מושך אתכם יותר מהזוגיות שלכם, ומעיד על בעיה חמורה.

זה אחד המצבים בו אני אומרת שכדאי לפנות בדחיפות לייעוץ זוגי, לפני שכבר לא תהיה זוגיות לטפל בה.

 

סימן רביעי – הדשא של השכן ירוק יותר

אם אתם כל הזמן עסוקים בהשוואה מול זוגיות של אחרים, אבל לא בצורה טובה בה אתם לומדים מאחרים ומיישמים אצלכם, אלא בצורה מתסכלת, קנאית, מאשימה, חסרת תקווה.

אם תמיד נראה לכם שמה שיש לכם הוא לא מספיק טוב ושהדשא של השכן ירוק יותר, אז יש בעיה.

הבשורות הטובות, פעמים רבות זו לא בעיה חמורה בזוגיות עצמה אלא רק במודלים שיש לכם בראש וביכולת להצליח להסתכל על הדברים הטובים.

עוד בשורות טובות – אפשר לפתור את זה. פונים לייעוץ זוגי ומשתפים בפתיחות על המצב. מטפל זוגי או יועצת זוגיות מוצלחת יידעו להציב מולכם מראה ולעזור לכם להבין את המצב האמיתי שלכם ואיך אפשר באמת לשפר אותו, ולא רק להביט דרך הביקורת העצמית ההרסנית.

 

סימן חמישי – חדר המיטות הוא רק מקום שישנים בו

זה נכון שזוגיות לא אמורה להתבסס על מגע פיזי, אך מגע פיזי, כולל יחסי מין ואינטימיות הם חשובים לשמירה על הקשר הזוגי ועל בריאות הקשר ביניכם. מגע פיזי הוא עוד סוג של תקשורת, והיעדר מגע פיזי הוא בראש ובראשונה סימן לבעיות בתקשורת ביניכם.

ברוב המקרים, היעדר מגע פיזי מעיד על בעיות גדולות יותר, ולפעמים היעדר מגע פיזי מוביל לבעיות גדולות יותר, המתחילות בתסכולים וחששות אצל אחד או אצל שני בני הזוג.

מכיוון שמדובר בקצר בתקשורת לפני הכל, טיפול זוגי בו אתם פותחים את התקשורת ביניכם במקום מונחה ובטוח יכול להביא לפתרון ולהחזיר את הזוגיות למסלול הנכון.

 

סימן שישי – שיעמום

או יותר נכון, השלמה עם השעמום. מערכת יחסים צריכה לאתגר, לרגש, להפתיע. לאו דווקא במחוות ענק ודברים שרואים בסרטים. זו יכולה להיות ארוחת ערב של יום שלישי עם חביתה וסלט מול הנטפליקס, השאלה איך זה מרגיש. האם זה השיא של היום כי עושים את זה עם מי שאוהבים, או שכל הזמן רודפת אתכם התחושה שהייתם מעדיפים להיות במקום אחר, פחות משעמם.

אם אתם מרגישים שמערכת היחסים הפסיקה לרגש אתכם, זה הזמן לפנות לייעוץ זוגיות ולהבין מה הלך לאיבוד, ואיך אפשר למצוא אותו בחזרה.

 

סימן שביעי – נשבע לך לא בוגד (חוץ מהפעם ההיא…)

זה קצת כמו להכריז על המובן מאליו, שאחרי בגידה בזוגיות צריך עזרה בשמירה על היחסים, אבל מסתבר שזה לא ממש ככה.

יש זוגות שבגידה היא פעולה בלתי נסלחת שהיחסים מתפרקים ברגע שהבגידה מתגלה. אך יש כאלה שמחליטים לנסות להתגבר. אני מציעה לכם – אל תנסו להתגבר על זה לבד.

בגידה היא מעילה חמורה באמון, והיא תמיד מכניסה חשדנות, הססנות, חוסר אמון, שאם הם נשארים מתחת לפני השטח הם ממוטטים את היסודות הרעועים שעוד נשארו לזוגיות.

חוויתם בגידה והחלטתם לא לוותר על הזוגיות? מצוין, עכשיו פנו לעזרה, לייעוץ זוגי, או טיפול זוגי, צאו לדרך עם יועצת זוגיות שתעזור לכם לצלוח את התקופה הקשה, זה יגדיל מאד את הסיכוי שלכם להצליח לשמור על הזוגיות.

 

לסיכום

זיהיתם בזוגיות שלכם אחד מהסימנים האלה?

אל תחכו שיהיה מאוחר. פנו לייעוץ זוגי, וקבלו עזרה להתמודד עם המשברים, אפילו אם עד עכשיו שכנעתם את עצמכם שהמצב לא כל כך נורא.

 

מוזמנים לפנות לשיחה ראשונית וקביעת פגישה, צרו קשר.