אתם מביטים זה בזו וחשים שמשהו לא כשורה. סוד שנמצא ביניכם, דבר מה שאינכם מסוגלים להניח עליו את האצבע. יתכן ומדובר בבגידה, בשיחות חשאיות אל תוך הלילה. אולי התחושה הזו נובעת מגילוי של חיובים לא ידועים בכרטיס האשראי. האם בן הזוג בחובות ולא עדכן אתכם? אולי הוא התחיל להמר? סיבות רבות מובילות לסיטואציה זו של משבר אמון בזוגיות. אם לא פותחים את הנושא בשיחה עם בן הזוג התחושה הזו עשויה להמשיך ולכרסם בכם ולפגוע בזוגיות. במאמר זה ננסה להבין מה גורם למשבר אמון וכיצד ניתן לטפל בו?

ממה נוצר משבר אמון

חלק בלתי נפרד מהזוגיות שלנו כולל גם חברות והסתמכות על המידע שבן הזוג משתף עמנו. עם זאת, לכל אחד מבני הזוג יש גם חיים אישיים משלו, חוג חברים שאיננו מכירים, עמיתים לעבודה ואפילו עסקים שאנו עשויים לדעת עליהם מידע חלקי. לעתים, משבר אמון נובע מתחושה שאין לה אחיזה במציאות. יתכן ובן זוגנו לא מסתיר דבר. אך, החשש שמקנן בנו עדיין נראה אמיתי וכל עוד לא יפתר הוא עשוי להוביל לבגידה ואפילו לגירושין.

איך ניתן לתקן משבר חמור באמון?

משבר אמון ניתן לתקן רק באמצעות שיחה פתוחה וכנה בה אתם מסבירים את התחושות שלכם, את החשדות (מבגידה או מסוד שקיים ואינו נחשף בפניכם). בן הזוג יכול מצדו להציג את הסיטואציה מעיניו הוא וכך אולי תגלו כי משבר האמון היה מבוסס על תחושה סובייקטיבית שלכם.

משבר אמון יכול להתקיים גם לאחר הודאה בטעות, כמו – מעילה כספית, רכישת נכס מבלי לשתף את בן הזוג, הפסד כבד בהימורים או בגידה פיזית עם אדם אחר. במקרה כזה התהליך הופך להיות מורכב יותר משום שיש לנסות ולתקן את משבר האמון הקיים. בתהליך ארוך ועם הרבה סבלנות אפשר לבנות בחזרה את היחסים על ידי הכרה והודאה בפעולות שהתבצעו "מאחורי גבו" של בן הזוג וניסיון להתחיל יחסים המבוססים על אמון.

טיפול זוגי לריפוי משבר באמון

בתהליך שיכול להמשך בין חודשים לשנים ניתן לאחות מחדש את הקשר ולשקם את האמון ביניכם. כאשר תרכשו כלים לתקשורת פתוחה, תלמדו כיצד לשאול את השאלות בצורה נכונה ולא מאיימת והצד השני ילמד לענות עליהם בכנות רבה, רק אז הקשר יתחיל לעלות על המסלול הנכון. חשוב לדעת שככל שאתם מחכים ונותנים לתחושת חוסר האמון להשאר מתחת לפני השטח אתם מחמירים את המצב. מוטב להתמודד עם הסיטואציה באומץ, להגיע לטיפול זוגי פרטני ומשותף ולמצוא את הדרך להחזיר את האמון לקשר.

אם אתם הצד המסתיר דבר מה מבן זוגו – כדאי לנסות ולהסתייע במטפל זוגי על מנת להציף את העובדות ולהתחיל לבנות את האמון מחדש. יחסים ללא אמון בין שני בני הזוג עשויים בסופו של דבר להסתיים במפח נפש. זכרו – כל סיטואציה ניתנת לפתרון באמצעות סבלנות, הבנה ותקשורת. התחילו טיפול ללא פחד ותגלו איך היחסים חוזרים להיות כפי שהיו פעם והאמון נבנה מחדש ביניכם.