טיפול זוגי מוקף בהרבה תפיסות מוטעות. יש אנשים שחושבים כי כניסה למשרד של מטפל היא הודאה בכך שיש קושי במערכת היחסים. אחרים חושבים על טיפול זוגי כמוצא אחרון רק כאשר הבעיות מגיעות. גרוע מכך, יש אנשים שחושבים שללכת לטיפול זה סימן שהקשר שלהם הסתיים!

בעלי ניסיון כמטופלים או מטפלים יודעים שההפך הוא הנכון. טיפול זוגי הוא הזדמנות חיובית ובונה להעצים כל קשר ומערכת יחסים, לא משנה באיזה שלב אתם בקשר שלכם.

אחד הדברים הראשונים שמבינים כאשר הולכים ללמוד ייעוץ זוגי ולעסוק בתחום זה האפשרות והכלים שניתן לספק למטופלים בכדי לבנות בסיס חזק, להגיע למטרות משותפות ולמצוא אושר לכל החיים. אז במידה ואתם חווים קונפליקט, דעו כי טיפול איכותי יכול לעזור לכם לעבור אותו.

להלן כמה מהיתרונות הלא ברורים של טיפול זוגי:

אתם יכולים לחזק שותפויות מוצלחות

טיפול זוגי נועד לשמר ולהרחיב את הטוב, ולא רק לפתור את הרע. בדיוק כמו שמאמן בחדר הכושר יכול לשפר את האימון שלך, מטפל מיומן יכול לשפר מערכת יחסים שכבר פורחת.

אמנות מערכות היחסים היא כמו כל אמנות אחרת. הכנסת מטפל מרחיבה את "ארגז הכלים" שלך, ומעניקה לך כלים חדשים להעריך, לחקור, להבין, לגלות ולהתחבר עם בן / בת הזוג שלך.

מטפלים מתייחסים לתרגול שלהם יותר ויותר כ"טיפול מונע" שבעצם גורם מטופלים להגיע כאשר יש משבר ביחסים. זה כמו הפרדיגמה החדשה שעשתה מהפכה ברפואה הקונבנציונאלית, אתה לא הולך רק לרופא ברגע שאתה מרגיש ברע, אתה הולך בקביעות ללמוד על התנהגויות בריאות ולוודא שלא מתפתחות בעיות גדולות.

כך גם לגבי הטיפול – זוגיות במשבר יכולה לגרום לכם להניע את התהליך אך אתם יכולים (ואף רצוי) לגשת לטיפול דווקא מהמקומות הטובים . אתם שם כדי לחזק את מה שאתם עושים נכון וללמוד מיומנויות חדשות שיעזרו לכם להתחבר.

תבינו טוב יותר את השותף שלכם

מחקריו של ג'ון מ' גוטמן, דוקטורט, שנודע בעבודתו על יציבות זוגית וניתוח מערכות יחסים, מוכיחים כי מערכות יחסים נהדרות הן כאלו בהן לשותפים יש הבנה עמוקה ומורכבת בעולמות הפנים אחד של השני.

אתם יכולים לחשוב על העולם הפנימי של בן / בת הזוג שלך – הרצונות, הספקות, החלומות, השאיפות והשמחות שלהם – כמו מפה. ככל שאתה מכיר את המפה הזו טוב יותר, כך גדל הסיכוי שיש לך קשר הדוק ומתמשך. מטפלים ידריכו את חקירת המפות האחד של השנייה כך שכל ציוני הדרך והגיאוגרפיה יופיעו בפירוט רב יותר.

טיפול זוגי גם עוזר לך להבין את הביטויים וההתנהגויות החיצוניות של בן / בת הזוג.

האם שמעתם אי פעם על המושג שפות אהבה? הרעיון המרכזי הוא שכל אדם מבטא את אהבתו בצורה ייחודית – וכי עלינו ללמוד להכיר כיצד בדיוק השותפים שלנו עושים זאת.

לדוגמא, יש אנשים שנוטים להראות שאכפת להם מאחרים על ידי רכישת מתנות, אחרים על ידי בילוי זמן, ואחרים באמצעות מגע פיזי. כל כך הרבה מהתקשורת שלנו עם השותפים שלנו אינה מילולית, אך באופן מפתיע מעטים מאיתנו יודעים לזהות את הסימנים הללו.

מטפלים מאומנים עוזרים לזוגות לזהות את שפות האהבה אחד של השנייה. למעשה, תוכלו להביע את תמיכתכם ודאגתם אחד לשנייה במספר ממדים – כאלה שאולי אתם אפילו לא מודעים אליהם.

תלמדו כיצד להתמודד עם ריבים וויכוחים

לחוות מריבה או משבר (בעוצמה כזאת או אחרת) עם בן / בת הזוג שלך זה דבר כמעט בלתי נמנע. (למעשה, תורת האיזון של גוטמן מניחה כי חוסר אינטראקציות שליליות היא פחות מספקת.)

כאשר אכן נוצר סכסוך, אתם זקוקים לכלים כדי לחזור למסלול הנכון ולהבין אחד את השנייה.

איכשהו, מצופה מכולנו שנוכל לעשות זאת באופן אוטומטי וטבעי, למרות שלא נולדנו בעלי היכולות הללו, ומעטים מאיתנו מסוגלים ללמד ולהעביר זאת לאחר בצורה ראויה ונכונה. מטפלת זוגיות איכותית יכולה לעזור לכם ולתת לכם את הכלים הנדרשים בכדי "לצלוח מערכות" מסוג זה.

כיצד תוכלו לזהות את צרכי בן / בת הזוג? ברגע שתבינו אילו צרכים לא מקבלים מענה. כיצד תוכל למצוא פתרונות? באיזו שפה נכון להשתמש כאשר מעוניינים לפזר את המתח ולמצוא תשובות לשאלות הללו? אלו הם סוג הכישורים שתרכשו לכל החיים ושכל זוג צריך לדעת.

אז איך משיגים את זה בצורה הנכונה ביותר?

אנשים לפעמים נוטים לפתח דאגה ותוהים לעצמם האם הטיפול הזוגי באמת עובד. ואכן, יש שחוששים שטיפול זוגי הביא לתוצאות מעורבות, או שהוא יכול להחמיר את היחסים ביניכם. ההיפך הוא הנכון, המחקרים מוכיחים באופן גורף כי בתנאים הנכונים טיפול וייעוץ זוגי היא "דרך המלך".

אך מהם אותם תנאים? ראשית, עליכם למצוא את המטפל או המטפלת הנכונה עבורכם. הגורמים החשובים ביותר הם ניסיון ורמת נוחות. מומלץ למצוא מטפל או מטפלת עם רקורד ועם מוניטין טוב. לאחר הפגישה הראשונה, וודאו שאתם ובן\בת הזוג מרגישים שאתם יכולים לסמוך על המטפל או המטפלת.

שנית, הצלחה דורשת כי שני בני הזוג יהיו בעלי מוטיבציה לשפר את הקשר. אם אינכם מוכנים להשקיע זמן ומאמץ, מראש עבודתו של המטפל נועדה לכישלון. עליכם להיות פתוחים לתהליך ומוכנים לחקור דרכים חדשות.

לבסוף, המצב האופטימלי הוא להתחיל כמה שיותר מוקדם ולא לחכמות למצב של משבר אמון או כל משבר אחר. בעוד שמטפלים מאומנים לטפל במערכות יחסים בכל השלבים, הניסיון אומר לנו שככל שתתחילו מוקדם יותר, תצליחו יותר בטווח הארוך.