אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם!!

יעוץ זוגי – לאחר ילד ראשון– גם עם כל ההכנות הנדרשות, אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם.  זוכרים את האמרה:  "מה שרואים מכאן לא רואים משם"?

חודשי ההיריון תמו וכעת אתם הורים טריים. אחרי שתקופת העייפות הראשונית הסתיימה אתם מתחילים לגלות כי הזוגיות ביניכם השתנתה לאור הצטרפות החבר החדש למשפחה. לפעמים, אחד מבני הזוג מרגיש בודד, כשהשני מותש ומתוסכל מהעומס. האיזון שהופר בין העבודה-הבית-המשפחה נותן את אותותיו. שני בני הזוג חשים בחוסר החמימות והיחס. שנעלמו והופנו כמשאבים שמופנים לרך הנולד. יום רודף יום והמצב ללא מוצא. חוסר האונים גדל יתכן שכעת הפתרון הוא בפנייה לעזרה מבחוץ.

איך ילד ראשון משפיע על הזוגיות?

הילד הראשון משפיע על הזוגיות ביניכם במספר דרכים: השיחות ביניכם הופכות להיות טכניות יותר וקשורות לפעולות ולמטלות שאתם מבצעים סביב הילד, אתם עייפים יותר וחלוקת המשימות בבית (כולל הזמן המוקדש לעבודה בתמורה לשכר) משתנה, הזמן שהקדשתם זה לזה מצטמצם וכעת, במיוחד כאשר יש ילד ראשון, אתם מנסים ללמוד כיצד להיות הורים טובים יותר. כל זאת מוסיף רמה גבוהה יותר של לחץ לזוגיות.

מה אפשר לעשות לקראת הגעתו של הילד?

שום דבר לא יכול להכין אתכם להפתעה של הרחבת המשפחה.

עוד לפני הלידה מומלץ להתייעץ עם חברים, בני משפחה ואנשי מקצוע וללמוד למה לצפות. נסו להגדיר ביניכם מי יקום בלילה להאכיל את הילד, מי יחזור מוקדם יותר מהעבודה וכמובן מי ישאר בחופשת הלידה (בדרך כלל תהיה זו האם – אך כמובן ניתן לחלק את החופשה ביניכם). חשוב גם לזכור כי הזוגיות שלכם עומדת להשתנות ולהחליט על ימים קבועים שבהם תקדישו זמן זה לזו – בסיוע של בייביסיטר או קרוב משפחה. ראשית נבין באילו בעיות אתם עלולים להיתקל ולאחר מכן נגלה כיצד ניתן לפתור אותן.

שלושת הבעיות הנפוצות ביותר

כאשר הילד הראשון מצטרף אליכם, תגלו כי הבעיות קשורות עיקר לשינויים בלוח הזמנים שלכם.

הבעיה הראשונה היא חוסר היכולת למצוא זמן לאינטימיות בין שניכם. אם בעבר הייתם יכולים באופן ספונטני לגעת זה בזו ולהיכנס למיטה – היום אתם מנהלים את היום והלילה בהתאם לשעות בהן התינוק רוצה לאכול…

הבעיה השניה היא העייפות הרבה הנלווית לחודשי החיים הראשונים של התינוק. אתם קמים בלילה, מאכילים, מחליפים וצריכים להמשיך לתפקד.

הבעיה השלישית היא חוסר המוכנות שלכם להורות החדשה. כל אחד מכם מביא עמו את הגישות השונות להורות שהכיר מביתו ומילדותו ומומלץ לתאם ציפיות קודם לכן.

טיפול זוגי – מקל על היחסים בין בני הזוג

לחצים בין בני זוג בתקופת ההורות הראשונית אינם נדירים. הסוד להמשיך את הזוגיות המוצלחת טמון בתכנון מוקדם והתאמת הציפיות והצרכים שלכם האחד מהשנייה במהלך ההורות החדשה. לפעמים, תגלו כי אתם מסוגלים לדבר על הכל אך מתקשים להביע את הרגשות שעלו מבלי להתחיל ויכוח ארוך. טיפול זוגי מסוגל להקל על היחסים ביניכם ולהתאים את השינויים שהתרחשו עם כניסת האוצר לחייכם ולזוגיות לה אתם מצפים וראויים. התפשרות קטנה פה, מעט תכנון שם והרבה מאד השקעה בסיוע של בעל מקצוע יכולים לשנות את התמונה מקצה לקצה.

אל תתנו ללחצים להצטבר

זכרו, כי כל יום שאתם משאירים את הכעסים והלחץ בבטן אתם מעצימים את הבעיה. לאחר מספר חודשים כאלה תרגישו חוסר אונים והמריבות או השתיקות עשויות להיות, הרות גורל ועלולות לפגוע בקשר הזוגי. לכן, אל תתנו ללחצים הללו להצטבר ופנו בהקדם לפגישות יעוץ זוגי על מנת שתוכלו ביחד להחזיר את הקשר הנפלא שהיה ביניכם והוביל להחלטה להביא ילד ולהקמת משפחה משותפת.

לסיום, הכי חשוב לזכור כי ילדים הם שמחה, אושר וסיפוק. אם אנו מצליחים למצוא ולהגדיר את עצמנו מחדש בתוך מערכת הקשר הזוגי- הילדים יכולים רק להעצים אותו. האהבה ללא גבולות, החיבוקים והחיוכים הראשונים שגורמים לכם להזיל דמעה של אושר. בשילוב יעוץ זוגי לקראת ילד ראשון על ידי יועץ מקצועי, תוכלו ליהנות מההורות שלכם ולהפוך אותה לאחד מהחלקים המספקים ביותר בחייכם.