ייעוץ זוגי – מהו ולמי הוא מתאים?

04/01/2023

ייעוץ זוגי הוא כלי בידי זוגות לחזק, לשפר ולפעמים אף להציל את הזוגיות במקרים בהם האהבה לא מתה ולבני הזוג יש עוד תקווה לייצר זוגיות בריאה ולאורך זמן.

ייעוץ זוגי מקצועי

אם נלך דור או שניים אחורה, טיפול אישי, כל סוג של טיפול, היה נחשב כמעט לאות קלון. "מה? אתה הולך לטיפול?" הייתה השאלה, והיא לא נשאלה בטון חיובי. לא פעם העובדה שאדם הולך לטיפול כלשהו הייתה מזכה אותו במבטים חושדים ובכתף קרה. היום המצב השתנה, והנורמה היא הפוכה. "מה? אתה לא רואה אף אחד?" היא שאלה לגיטימית בחוגים רבים. ואכן, אנשים רבים היום נעזרים בפסיכולוגים, מאמנים, מתקשרות, מנחות ומנחים במגוון תחומים ובמגוון רחב של מטפלים שבאים לפתור בעיות של חיי היומיום או העולם הפנימי.

דווקא תחום הזוגיות, לא הדביק לגמרי את הפער בנושא, ובמקרים רבים אחד מבני הזוג (לא נגיד איזה…) מביע התנגדות לטיפול זוגי מתוך החשש להודות בבעיה, או להודות בכישלון. אך עם זאת, אט אט, אנשים מבינים את הכוח שבייעוץ והטיפול הזוגי גם עבור התגברות על משברים בזוגיות, וגם ככלי התורם רבות להתפתחות של כל אחד מבני הזוג כאינדיבידואל.

 

מהו ייעוץ זוגי ולמי הוא מתאים?

ייעוץ זוגי מאפשר לבני הזוג להציף בפני היועץ או היועצת זוגית את כל סוגי הבעיות, הכאבים, הכעסים, התסכולים, המועקות והציפיות – במרחב בטוח ולא שיפוטי ומתוך כוונה להציף אותן כדי להגיע לפתרון ולא להציף כדי להגיע לריב נוסף. תפקידו של היועץ הוא לאסוף את הפרטים, לעבד את המידע, להבין את המניעים האמיתיים ואת הרצונות האמיתיים של כל אחד מבני הזוג, ולעשות בכל זה סדר.

לעיתים רק אחד מבני הזוג חש את הצורך בהצפת הנושאים האלו בעוד השני כלל לא מבין (או מבינה…) שישנה בעיה. למען האמת, זהו אחד הדגלים הבולטים ביותר לגשת לייעוץ זוגי.

בדרך כלל, במהלך הייעוץ הזוגי מתבצע, מעבר לתהליך הזוגי, גם תהליך אישי של כל אחד מבני הזוג. תהליך צמיחה שבעצם מאפשר להם להכיל ולקבל, להביע ולתקשר בצורה טובה יותר ובכך להצליח להתגבר על משברים בעתיד.

ייעוץ זוגי הוא תהליך טיפולי שמתאים לזוגות הנמצאים בקשר רומנטי. למרות שפעמים רבות טיפול זוגי נתפס כמוצא אחרון כדי "להציל את הנישואין", ונחשב לכלי לגיטימי אך ורק לזוגות נשואים, האמת היא ממש לא כזו. טיפול זוגי מתאים כמובן לזוגות נשואים, אך הוא מתאים באותה המידה גם לזוגות שאינם נשואים, ייעוץ וטיפול זוגי יכול להתקיים בהצלחה אצל זוג ותיק בקשר מתקדם וארוך שנים אך גם עבור זוגות במערכת יחסים חדשה שנמצאת בשלבים הראשונים שלה.

במילים אחרות, ייעוץ זוגי וטיפול זוגי מתאים לכל מי שרוצה לחזק זוגיות קיימת, לפתור בעיות ומשברים בזוגיות ביחד לטפל בחוסר שביעות רצון או קושי במערכת היחסים הקיימת ולהתקדם הלאה כזוג אל עבר חיים משותפים, ולא חיים זה לצד זה. פרמטרים של ותק בזוגיות, גודל המשברים, הגדרת הקשר ועוד פשוט אינם רלוונטיים.

 

ייעוץ זוגי מותאם

ייעוץ זוגי הוא תהליך המותאם לכל זוג באופן אישי על ידי היועץ לאחר שלב ההיכרות, אין תבנית קבועה, תהליך סדור של מספר מפגשים כדי לעבור לשלב הבא, או עבודה לפי פורמט קבוע.

יש מגוון של כלים ושיטות בידי המטפל וחלק חשוב מתפקידו הוא לזהות מה הכלים שיעזרו לזוג היושב מולו בצורה הטובה ביותר האפשרית.

ממש כפי שנהוג לעשות בטיפולים פסיכולוגיים פרטניים, כך גם בייעוץ הזוגי. יועץ זוגי מוסמך, המכיר את הזוג ומודע לבעיותיו ולסיבות שהביאו אותם לטיפול, יוכל לסייע להתגבר על קשיים ומחלוקות בזוגיות ולהכווינם לעבר מערכת יחסים טובה יותר ומימוש זוגי.

בתהליך הייעוץ הזוגי פותח כל אחד מבני הזוג בפני היועצת את הסיבות שלפיהן הוא חש מאוכזב, כעוס או מתוסכל. במהלך הטיפול צפות ציפיות, תחושות ורגשות כאשר עם התקדמות התהליך, היועצת תסייע לעשות "סדר בבלגן" – במטרה להביא את בני הזוג למקום טוב יותר.

המורכבות בייעוץ זוגי היא, בין היתר, ש"זוג" למעשה מורכב משני פרטים שונים. צריך גם להתייחס לכל פרט כאדם בפני עצמו, וגם למארג הזוגי שנתווה ביניהם.

לשם כך, דרושה התאמה אישית שתאפשר למטפל להתחשב בצורה טובה מכל חלקי המערכת.

 

מתי לפנות ליועצת זוגית?

כמו בצורך בהתאמה אישית של תהליך הטיפול לכל זוג המגיע לייעוץ וטיפול, כך גם העיתוי, מתי לפנות לייעוץ זוגי וכן הסיבות לפנייה הן רבות ומגוונות ובעיקר אישיות. כל זוג מפרש אחרת את ההתנהלות הזוגית, יש לו סף אחר של "אי אפשר להמשיך ככה" ורמה שונה של תקשורת זוגית.

ככלל, ניתן לומר שכדאי לפנות לייעוץ לאו דווקא כמפלט אחרון, אלא כשנשאר עדיין בסיס לשיקום הזוגיות ולפתרון הבעיות. אחת הטעויות בפנייה לייעוץ זוגי לפני גירושין למשל, היא שהזוג כבר החליט שהוא רוצה להתגרש, ורק אז הגיע לייעוץ הזוגי, זה כמובן לא הסדר המומלץ בדרך כלל…

 

מה הביא אתכם לכאן? הסיבות לפנייה לייעוץ זוגי

הסיבות שבגללן זוגות מגיעים לייעוץ הן שונות ומגוונות. כל זוג הוא שונה ומיוחד, וכך גם הסיבות לפנייתו. נהוג לחשוב כי מגיעים לייעוץ זוגי רק בעקבות משבר ביחסים, משבר כל כך עמוק ומשמעותי שהזוג לא יכול להתגבר עליו בעצמו. וכך קורה, שגם אם יש משבר, הוא צריך "לעמוד בסטנדרט" שמצדיק פנייה לטיפול זוגי, והטיפול והייעוץ נדחים שוב ושוב עד שמאוחר מידי.

למעשה, משבר זו רק אחת מן הסיבות להגיע לייעוץ. ישנם זוגות הבוחרים להגיע לייעוץ ולטיפול כדי לתחזק ולחזק את הקשר ביניהם, על מנת למצוא דרך בה יוכלו לפתח שיח ותקשורת בריאה יותר ביניהם. אחרים רואים בייעוץ מעין זמן איכות ואפשרות לקדם את הקשר לרמה גבוהה יותר ולהביאו למקומות שטרם הגיעו אליהם, בין אם שאפו לכך ולא הצליחו או מתוך רצון להתפתח.

ישנם גם זוגות המגיעים לייעוץ זוגי דווקא מתוך המניעים ה"אגואיסטיים". כלומר, לאו דווקא כדי לטפל בבעיה בזוגיות, אלא יותר כדי ליצור התפתחות אישית אבל בתוך המסגרת הזוגית (לא תמיד המטרה הזו מוצהרת בגלוי).

ולמרות כל הנאמר לעיל, מרבית הזוגות המגיעים לייעוץ עושים זאת בעקבות קשיים ביחסים ברמה כלשהי, ואכן מטרת הייעוץ הזוגי היא לעזור לאותם זוגות להתגבר על הקשיים ולהחזירם אל המקום הבטוח, שם הם מרוצים, אוהבים ורואים עתיד לזוגיות שלהם. יתרה מכך, הקשת עליה ממוקמות הסיבות לפנות ליועצת זוגית קשורות לא פעם לנושא המיניות.

ייעוץ זוגי ומיני זו אחת הנקודות בהן נהוג לגעת במהלך הטיפול בזוגות, מכיוון שהמיניות היא חלק משמעותי בשגרת חייהם של בני זוג ולכל אחד השקפה והתנהלות מעט שונה בתחום זה. הפתרון של ייעוץ זוגי מומלץ במקרים האלה, של משברים סביב חדר המיטות, מפני שעל פי רוב זהו הנושא שקשה מאד לזוגות לדבר עליו בפתיחות ובאינטימיות אחד עם השני.

 

ייעוץ זוגי – סיבות שכיחות

ייעוץ זוגי בעקבות בגידה או חשד לבגידה – משבר אמון יכול להיות מבוסס על העובדות או להופיע רק כחשד, אבל ברגע שהוא שם, כדאי להיעזר בייעוץ זוגי כדי לפתור אותו.

בעקבות בעיות כלכליות – כסף הוא אחת הסיבות המרכזיות לאווירה עכורה בבית עד כדי פירוק היחסים.

ייעוץ זוגי בעקבות שיגרה – לפעמים השגרה עצמה שוחקת, ובני הזוג המתגעגעים לריגושים מתקשים להפריד את הזוגיות מהשגרה, ואף מאשימים את הזוגיות בגורם לשגרה.

בעקבות מיניות – בעיות בחדר המיטות הן טאבו אצל זוגות רבים. נושא שמדברים עליו רק ברמז, ואף פעם לא בפתיחות.

בעקבות משפחה וילדים – כניסה של ילדים לתמונה משנה כמעט כל פרמטר בחיי הזוגות, החל מצמצום הזמן האינטימי ועד חילוקי דעות בנושא חינוך או חלוקת המטלות.

סיבות נוספות – כמובן שישנם זוגות החשים שעזרה של יועצת זוגית יכולה לקדם את הקשר שלהם למקומות טובים יותר, גם אם הסיבה שלהם לא מופיעה ברשימה הזו.

 

יכולות הייעוץ הזוגי

ייעוץ זוגי מקצועי יודע לאתר את מקור הרעש, מקור הבעיה ולא רק את הסימפטומים. לעיתים קרובות, הריבים, חוסר התקשורת, חוסר האמון או הריחוק, באים לכסות על בעיה עמוקה יותר, אצל אחד מבני הזוג, או כזוג, ובדרך כלל – בשילוב של הדברים. אתגרים אישיים ואתגרים זוגיים שנאגרים ומקשים על ההתנהלות.

תפקידה של יועצת זוגית מהימנה הוא להניח את העמדות של כל אחד מהצדדים, לשקף את המציאות ללא משוא פנים ולמצוא את הדרך לאיחוי הקרע הזוגי תוך שמירת פרטיותו של כל צד.

חשוב להבין שייעוץ זוגי הוא לא גישור ולא משפט שבא להכריע מי צודק, אלא כלי לפתור את המשבר כזוג ולהימנע ממצבים דומים בעתיד.

 

איך מתבצע תהליך ייעוץ זוגי?

התהליך משתנה בין זוג לזוג, מכיוון שלכל בני הזוג ישנה מערכת יחסים שונה וסיבות שונות שבגינן הן הגיעו אל יועצת זוגיות. ישנן מספר סיבות נפוצות שגורמות לבני הזוג להגיע לייעוץ זוגי ומשפחתי, למשל: בגידה בזוגיות או חשד לבגידה, בעיות בתחום המיני, שגרה שוחקת שיוצרת ריבים ומתחים, בעיות עם הילדים ובני המשפחה האחרים, הגעה לייעוץ בעקבות בעיות כלכליות ועוד.

כמובן שהשלב הראשון בייעוץ הזוגי הוא חשיפת השכבות העמוקות יותר, הבנת המניעים מעבר לסימפטומים והבנת המטענים האישיים והדינמיקה הזוגית.

רק אחרי שעוברים את התהליך הזה, אפשר להתאים לכל זוג את התהליך המתאים במיוחד בשבילו, את הכלים איתם רוצים לעבוד, את תדירות ואורך הייעוץ ועוד.

בתהליך הייעוץ הזוגי של אורית ארבל, אנחנו עובדים בדיוק ככה, התהליך מציף את הבעיות ואת הסיבות שגורמות לבני הזוג לחוש שלא בנוח במערכת היחסים שלהם ולכל זוג מותאמת תכנית שונה שמטרתה להביאם לתחושה של סיפוק והרגשה בטוחה במערכת היחסים שלהם, וקבלת כלים להתמודדות עם מצבים דומים בעתיד, כדי לחזק את החוסן הזוגי, ולא רק לפתור משבר נקודתי בדרך למשבר גדול יותר.

 

במה מתמקדים בייעוץ הזוגי?

כמעט תמיד, ייעוץ זוגי אמור להתמקד באופן פרטני בבעיות של בני הזוג, להסתמך על העבר, ההווה ולהביט גם אל העתיד הרצוי בעיניהם. ייעוץ זוגי מותאם לבני הזוג לא רק אל הבעיה שהביאה אותם אל היועצת, אלא גם אל האופי וסוג מערכת היחסים בה הם נמצאים. למשל, ישנו ייעוץ זוגי לדתיים שומרי מסורת, ייעוץ לזוגות לפני נישואין, זוגות, זוגות נשואים, זוגות המצויים בזוגיות ממושכת ללא ילדים וכדומה.

 

איך בוחרים יועץ זוגי מומלץ?

ישנם לא מעט יועצים זוגיים מקצועיים העובדים כיום ברחבי הארץ, ובחירת היועץ או היועצת הזוגית המתאימה לפעמים מרגישה כמו משימה מורכבת.

ראשית, חשוב להבין שמדובר באנשים, בבני אדם, וכבני אדם אנחנו יוצרים חיבורים שונים עם אנשים שונים. החיבור עם היועצת הזוגית חייב להיות כזה שמשדר נוחות ומרחב בטוח לשני בני הזוג, אם לאחד, או לשני בני הזוג אין חיבור ותחושה של נוחות עם היועצת הזוגית, הדבר עלול לפגוע בצורה משמעותית בטיפול. החיבור צריך להיות גם ליועצת הזוגית עצמה, וגם לגישה הטיפולית שלה.

אחת הדרכים לבחור יועצת זוגיות היא לפי המלצות שתקבלו ממכרים, כאלה שיש לכם קשר מספיק בטוח איתם כדי שיספרו לכם על הטיפול הזוגי, או מחוות דעת שניתן למצוא ברשת האינטרנט. כדאי לברר ולשאול את יועצת הזוגיות מהו התחום בו היא מתמחה, היכן למדה, היכן ממוקמת הקליניקה, מה הגישה הטיפולית ושאלות חשובות נוספות. הסיבה לתשאול היא לא רק בשביל המידע עצמו, אלא כדי לייצר שיח ולהבין האם יש לכם חיבור.

לאחר שיהיו בידיכם כל הנתונים הנ”ל תוכלו לגבש דעה אם אכן היועצת מתאימה לכם ויכולה לעזור. כמובן שמומלץ להגיע לפגישה ראשונה, המכונה לעיתים פגישת היכרות. במהלך המפגש הראשון תוכלו להכיר פנים אל מול פנים את היועצת ולבחון את החיבור והכימיה ביניכם.

 

ייעוץ זוגי בשיטת המרתון – היתרונות הברורים

כאשר בני הזוג מבקשים לקצר את תהליך הייעוץ ולהגיע לתוצאות בזמן קצר – שיטת מרתון הזוגיות היא הבחירה הנכונה עבורם. שיטת מרתון הזוגיות מאפשרת בתוך שלושה עד ארבעה מפגשים בלבד לאתר את מקורות הרעש בזוגיות ולפתור את המשבר אחת ולתמיד. ארגז הכלים איתו יוצא הזוג לאחר סיום התהליך הוא ממשי, פרקטי ויעיל. כמעט בכל מפגש יקבל הזוג לידו כלים להתמודדות בשגרה. כלים פרקטיים המעניקים לכל אחד יכולת לטפל בזוגיות באופן עצמאי בהמשך הדרך.

ההבדל בין ייעוץ זוגי לטיפול זוגי הינו בהגדרות המקצועיות של עולם האקדמיה. מקובל שטיפול נעשה ע”י פסיכולוגים ולעתים פסיכיאטרים וייעוץ נעשה ע”י יועצים שהוכשרו לכך. בעשור האחרון רבים מעורכי הדין מצאו שייעוץ זוגי משלים לעבודתם המתמקדת גם כך בנושאי סכסוך. כמו כן עובדים ועובדות סוציאליות שמצאו שייעוץ זוגי הינו חלק בלתי נפרד מהליך הייעוץ והליווי שהם מעניקים לאזרחים במסגרת עבודתם. לכל יועץ לכל מטפל דרך משלו.

 

הדרך שעוברים בטיפול הזוגי

בכל טיפול זוגי קיים מרכיב הדרך. התהליך. לרוב, בשלב הראשון הזוג מסוגר מעט. משחרר את המידע לא בשטף. לפתע אחד מהשניים מעניק יותר מידע, דבר הגורם לשני להיפתח עד הסוף. לאחר שהזוג הוציא את הכאב, את המידע, את טענותיו מגיע השלב השני בתהליך. שלב זה הוא ההתמודדות מול הלוגיקה ודרך המחשבה של הצד השני. מיפוי האינטרס האישי של האחד מול האינטרס של האחר.

מפת הדרכים הזוגית המצטיירת משקפת לזוג את מוקדי החיכוך, את מקור החיכוך והשבר הזוגי. בשלב השלישי, בהכוונת היועצת הזוגית, מגיע הזוג להכרה. להבנה. לראייה כוללת יותר ולפתרונות פרקטיים לסיום המשבר הזוגי.

כמו בכל דבר בחיינו, גם בהליך ייעוץ זוגי עלינו לצפות לסיום המשבר. ציפייה זו מחייבת גם את הזוג עצמו. על כל אחד מבני הזוג לצפות מהשני ומעצמו לפתיחות, לתקשורת אמיתית, לחשיפה וליכולת הקשבה והכלה. טיוב הקשר הזוגי הינו מהלך שסופו הינו חזרה לחיי זוגיות תקינים. חברות. אהבה. נתינה וקבלה.

 

מה מקבלים בסוף הטיפול הזוגי?

כל זוג מושך אחריו שנים של יחד. שנים שהיו בהן שמחות ומהמורות. משפחה, ילדים, חולי, אהבה, שגשוג ונפילה. שיקום הקשר הזוגי הינו מהלך בו הזוג מחזיר לעצמו את הדבק שהתפורר ונמוג עם הזמן. הקשר הזוגי הוא הכוח של הזוג להמשיך את חייו יחד בחיוך. לקשר הזוגי אין הגיון, יש בו רצף של רגשות, ציפיות, ריגושים וזיכרונות.

שיקום הקשר הזוגי מהווה לזוגות רבים סוג של מטמורפוזה. חזרה לעבר. חזרה לתפקוד זוגי תקין המכיל מיצוי צרכים, ויתור, הכלה ואהבה.

ייעוץ זוגי

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

מטפלים בזוגיות שלכם – 3 טיפים שאתם חייבים להכיר

כל זוג עלול להגיע לרגע בו מערכת היחסים ביניהם מתערערת והם מבינים שגורם שלישי יוכל לעזור להם להבין את עצמם טוב יותר ואת הצד השני, לפתח את יכולות התקשורת שלהם,…

קרא עוד »

הדרך לאושר: יעוץ זוגי

מערכות יחסים הן דבר מורכב, דינאמי ומתבססות על תקשורת טובה בין בני הזוג. במקרים מסוימים, אנו עלולים למצוא עצמנו נקלעים לקונפליקטים, משברים ורמות מסוימות של לחץ שדורשות ניהול שיח נכון…

קרא עוד »

יעוץ זוגי לאחר ילד ראשון

אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם!! יעוץ זוגי – לאחר ילד ראשון – גם עם כל ההכנות הנדרשות, אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם. זוכרים את…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי לפני החתונה

עד לא מזמן כולם אמרו: "השתגעתי? ייעוץ זוגי לפני החתונה?"   העולם שלנו משתנה בקצב מהיר. הדעות משתנות. החשיבה משתנה. לפני כמה שנים לא יכולנו לשכנע זוג ללכת, לפני החתונה,…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי במרכז

הקליניקה של ד"ר אורית ארבל ממוקדמת על שפת ימה של תל אביב. במפגש הרחובות הירקון ומאפו. הסדר חניה ממול מקנה נגישות קלה בכל שעות היום. בקליניקה זו פועל מרכז ד"ר…

קרא עוד »

יעוץ זוגי מהיר – מדוע?

שואלים את עצמכם מה היתרון בייעוץ זוגי מהיר? בדיחה ידועה מספרת על אדם שסבל מכאב שיניים עד מאד בפתחו של יום שישי. ניסה האדם למצוא מרפאה מיידית ובכל מקרה נדחה…

קרא עוד »
דילוג לתוכן