ייעוץ זוגי לפני החתונה

01/07/2017

פרחים, פרפרים, הצעת נישואין. ייעוץ זוגי.
מה? עכשיו? אם עדיין לא התחתנו וכבר צריכים ייעוץ זוגי – לאן עוד נגיע??? זו המחשבה שעוברת לרבים בראש כשחושבים על אופציה לייעוץ זוגי לפני חתונה. ולא כך הדבר.
העולם שלנו משתנה בקצב מהיר. הדעות משתנות. החשיבה משתנה. עד לפני כמה שנים לא יכולנו לשכנע זוג ללכת, לפני החתונה, לעורך דין ולערוך הסכם ממון. היום? זה קורה יותר ויותר. עד לא מזמן לא יכולנו לחשוב על ייעוץ זוגי לפני החתונה. היום? זוגות מגיעים לייעוץ זוגי לפני חתונה, זוגות מגיעים לייעוץ זוגי בלי שום קשר לחתונה, ורבים מגיעים אחרי שנים של נישואים.

 

אז מה גורם לזוגות להגיע לייעוץ לפני חתונה?
ומה חשיבותו של ביסוס הקשר הזוגי באמצעות יועץ, עוד טרם הקמת המשפחה?

 

סיבה ראשונה להגעה לייעוץ: המלצה מההורים.
לרוב, מדובר על הורים מאוד מודעים ופתוחים לטיפול. הורים בעלי הבנה עמוקה שהעולם משתנה מהר, הידע פתוח לכולם, וכמו שקורה בכל נושא – לעיתים המידע הרב יוצר בלבול, השפע יוצר מתח וצריך להיכנס קצת פנימה, ולבחון את הזוגיות בעיניים מקצועיות.
הורים כאלו מבינים שצריך לבסס ערכים משותפים, מתוך הניסיון הטוב או ברע שלהם עצמם. ייתכן והורים כאלו היו בעצמם בייעוץ וראו את ההשפעה שלו על הקשר הזוגי שלהם ועל קבלת ההחלטות שלהם,
או הורים שלא נעזרו בייעוץ וחוו פרידה או גירושין שבדיעבד אולי היו נמנעים, או לכל הפחות נעשים בצורה מיטיבה ממה שהיו בפועל.
לעיתים ההורים עצמם מבחינים בסדקים העלולים להיווצר בשל חוסר התאמה שהם מזהים, ומעדיפים שיועץ ייתן את הראייה המקצועית שלו כצד נייטרלי.

 

סיבה שנייה להגעה לייעוץ: פערים שלא ניתנים לגישור לבד
הוא דתי, היא חילונית, הוא ימני, היא שמאלנית, היא צמחונית, הוא חולה אסאדו. מכירים זוגות כאלה? הבדלים שכאלה, למרות האהבה הגדולה בתחילת הקשר ועד להצעת הנישואין – יכולים לעורר חשש מוצדק אצל שני הצדדים – לגבי אורח החיים שיהיה נהוג בבית, לגבי ההשלכות על חינוך הילדים, לגבי חגים, שבתות, ארוחות משפחתיות.
כששני הצדדים בעלי ראייה בוגרת וחשיבה ארוכת טווח – יש יתרון משמעותי לפנייה לייעוץ עוד טרם מתגלות הבעיות. במקרים בהם אחד מבני הזוג מעוניין בייעוץ זוגי הרי שמדובר בזוג החי בפתיחות מלאה אך בפער תרבותי / התנהגותי / מחשבתי. זוגות שכאלה עושים עם עצמם חסד גדול בהליכה מוקדמת לייעוץ. זה המקום בו הם יכולים ללמוד להכיר במציאות, לדעת איך להתמודד עם הפער בניהם, לדעת איך להימנע משבר עתידי.

 

סיבה שלישית להגעה לייעוץ טרום חתונה: צד אחד פונה לייעוץ, הצד השני בהתנגדות
לעיתים צד אחד בלבד בקשר מחליט לפנות לייעוץ ואינו זוכה לתמיכה או מעורבות הצד השני. מקרה כזה מעיד על אחריות ומחוייבות עמוקה לקשר של אותו צד, כי בעצם זו פעולה חד צדדית לרצון להצלחת הקשר – במיוחד לפני חתונה.
במקרה כזה – יכול להתחולל שינוי משמעותי חיובי בקשר – כי אותו צד עושה את השינוי בעצמו, ואז, מן הסתם גם התגובה של הצד השי משתנה ובהרבה מקרים המשבר נפתר, ויתרה מכך – זה משפיע על הצד השני להירתם ולשתף פעולה עם הייעוץ.
מן הצד השני – במקרה והמודלינג לא גורם לצד השני להירתם, על הצד שפנה לייעוץ לקחת החלטה, אפילו טרם החתונה, האם הוא מוכן לחיים משותפים בהם לא בהכרח יש מי שינהל איתו משברים ותהליכים.
לסיכום, פנייה לייעוץ או טיפול זוגי טרם חתונה, תפקידה למסד יחסים על בסיס ערכים משותפים, חזון זוגי ומשפחתי משותף ורכישת ידע לניהול משברים וחשוב מהכל – תקשורת בריאה.
כאשר מבססים תקשורת בריאה וטובה בין בני הזוג – כאשר כן מופיעים משברים, לרוב הבעיות הן טכניות – תפעוליות, וזה כבר – ממש ניתן לפתרון.

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי – מהו ולמי הוא מתאים?

ייעוץ זוגי הוא כלי בידי זוגות לחזק, לשפר ולפעמים אף להציל את הזוגיות במקרים בהם האהבה לא מתה ולבני הזוג יש עוד תקווה לייצר זוגיות בריאה ולאורך זמן. ייעוץ זוגי…

קרא עוד »

מטפלים בזוגיות שלכם – 3 טיפים שאתם חייבים להכיר

כל זוג עלול להגיע לרגע בו מערכת היחסים ביניהם מתערערת והם מבינים שגורם שלישי יוכל לעזור להם להבין את עצמם טוב יותר ואת הצד השני, לפתח את יכולות התקשורת שלהם,…

קרא עוד »

הדרך לאושר: יעוץ זוגי

מערכות יחסים הן דבר מורכב, דינאמי ומתבססות על תקשורת טובה בין בני הזוג. במקרים מסוימים, אנו עלולים למצוא עצמנו נקלעים לקונפליקטים, משברים ורמות מסוימות של לחץ שדורשות ניהול שיח נכון…

קרא עוד »

יעוץ זוגי לאחר ילד ראשון

אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם!! יעוץ זוגי – לאחר ילד ראשון – גם עם כל ההכנות הנדרשות, אף אחד לא יכול להכין אתכם למצב החדש בחייכם. זוכרים את…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי לפני החתונה

עד לא מזמן כולם אמרו: "השתגעתי? ייעוץ זוגי לפני החתונה?"   העולם שלנו משתנה בקצב מהיר. הדעות משתנות. החשיבה משתנה. לפני כמה שנים לא יכולנו לשכנע זוג ללכת, לפני החתונה,…

קרא עוד »

ייעוץ זוגי במרכז

הקליניקה של ד"ר אורית ארבל ממוקדמת על שפת ימה של תל אביב. במפגש הרחובות הירקון ומאפו. הסדר חניה ממול מקנה נגישות קלה בכל שעות היום. בקליניקה זו פועל מרכז ד"ר…

קרא עוד »
דילוג לתוכן