כולנו יודעים שמערכות יחסים רומנטיות הן עבודה קשה. כמו מכוניות, הן דורשות תחזוקה שוטפת כדי לשמור על פעולתן. אם יש בעיה, עדיף לתקן אותה מייד כדי למנוע סיבוכים נוספים בהמשך הדרך. לעתים קרובות אנו יכולים לבצע חלק מהתחזוקה והתיקונים הבסיסיים בעצמנו. פעמים אחרות, למרות מאמצינו הטובים ביותר, יתכן והדבר הטוב ביותר הוא אם נבחן אופציה ללכת לטיפול זוגי, שם איש מקצוע מורשה יכול להביט במערכת היחסים שלנו ולתת לנו יד.

מהו טיפול זוגי?

טיפול זוגי הוא סוג של פסיכותרפיה שבה מטפל בעל ניסיון קליני בעבודה עם זוגות שלרוב מטפל בנישואין ומשפחה (LMFT), מסייע לשני אנשים המעורבים במערכת יחסים רומנטית להגיע לתובנות בקשר שלהם, לפתור סכסוכים, לשוחח על משבר אמון או כל משבר אחר ולשפר את שביעות הרצון מהקשר תוך שימוש במגוון התערבויות טיפוליות. למרות שתרגול הטיפול הזוגי עשוי להשתנות בהתאם לגישתו התיאורטית של המטפל, כל טיפול זוגי יכלול בדרך כלל את האלמנטים הכלליים הבאים:

התמקדות בבעיה ספציפית (כלומר קשיים מיניים, התמכרות לאינטרנט, קנאה)

השתתפות פעילה מצד המטפל בטיפול בקשר עצמו, ולא בכל פרט בנפרד.

התערבויות ממוקדות פיתרון, מונחות שינוי בשלב מוקדם בטיפול.

קביעה ברורה של יעדי הטיפול.

במחקר שנערך על ידי האגודה האמריקאית לנישואין ומשפחה, יותר מ 97% מהזוגות שנשאלו אמרו כי הם קיבלו את העזרה הדרושה להם מטיפול זוגי. בנוסף, 93% מהזוגות אמרו כי הטיפול נותן להם כלים יעילים יותר להתמודדות עם קונפליקט וגורם לשיפור התקשורת הזוגית.

למה לצפות  בטיפול זוגי?

טיפול זוגי יתחיל בדרך כלל בכמה שאלות סטנדרטיות הנוגעות להיסטוריה של הקשר וכן גם חקירה מסוימת על משפחה שממנה כל אחד מבני הזוג כמו ערכים ורקע תרבותי של כל אחד מבני הזוג. המטפל עשוי להשתמש בפגישות הראשוניות לצורך התערבות במשבר במידת הצורך. לאחר מכן המטפל הזוגי יסייע לבני הזוג בזיהוי הנושא שיעמוד במוקד הטיפול, בקביעת יעדי הטיפול ותכנון מבנה לטיפול.

במהלך שלב הטיפול, המטפל יעזור לבני הזוג להשיג תובנות לגבי הדינמיקה ההתייחסותית המשמרת את הבעיה, תוך שהוא עוזר לשני בני הזוג להבין כל אחד מתפקידיהם באינטראקציות הלא מתפקדות. זה יעזור להם לשנות את הדרך בה הם תופסים את היחסים וזה את זה. אף על פי שרכישת הבנה חשובה, היבט מכריע נוסף בטיפול זוגי כולל למעשה שינוי התנהגויות ודרכי אינטראקציה זה עם זה.

מטפלים זוגיים מקצים לעיתים קרובות שיעורי בית לשותפים כדי ליישם את הכישורים שלמדו בטיפול באינטראקציות היומיומיות שלהם. מרבית הזוגות יכולים לסיים ייעוץ זוגי לאחר שקיבלו הבנה בדפוסי התייחסות, הגבירו את הביטוי הרגשי ופיתחו את הכישורים הדרושים כדי לתקשר ולפתור בעיות עם בני זוגם בצורה יעילה יותר – באופן כללי המטרה היא להביא להכרה שייתכן והזוגיות במשבר ולספק לכם את הכלים הדרושים להתמודדות.

למי כדאי לשקול טיפול זוגי?

טיפול זוגי מועיל לכל סוג של מערכת יחסים בין אם חד מינית או דו מינית , יחסים על רקע תרבותי שונה צעירים וצעירית מערכות יחסים עם פער גילאים גדול וכן מערכות יחסים שנמצאות בכל שלב בין אם שלב הכרות אירוסים או נישואים

לדוגמא, זוג שהתארס לאחרונה עשוי למצוא ייעוץ לפני הנישואין   וזוהי הזדמנות שלא תסולא בפז להתמודד עם ציפיות היחסים לפני הנישואין. זוג אחר,הנמצאים יחד 25 שנה, עשויים לגלות שטיפול זוגי הוא דרך יעילה עבורם להחזיר תחושה של התרגשות ורומנטיקה בזוגיות שלהם. טיפול זוגי יכול לפתור בעיה עכשווית, למנוע החמרה בבעיות או פשוט לספק "בדיקה" לזוג מאושר שחווה תקופת מעבר או לחץ מוגבר. תחומי דאגה נפוצים המטופלים בטיפול זוגי כוללים נושאים עם כסף, הורות, מין, בגידה, חותנים, בעיות כרוניות פוריות, הימורים, שימוש בסמים, ריחוק רגשי וסכסוך תכוף.

הכשרת המטפל 

לפני בחירת המטפל רצוי לבדוק את הרקע שלו היכן רכש את לימודי ייעוץ זוגי שלו , האם יש לנו נסיון רב שנים והאם הנסיון תואם את סוג הבעיות שיש לכם ? תמיד תוכלו לבקש טיפול נסיון ולהתייעץ עם אנשים שעברו טיפול או ייעוץ השקיעו זמן במציאת המטפל המתאים לכם וכך תוכלו לעבור טיפול מעצים שישנה את מערכת היחסים שלכם.