אוהבת לא אוהבת- זוגיות ללא אהבה

27/05/2024

בעולם הניואנסים של מערכות יחסים, צצים לעיתים קרובות מושגים כמו נישואים ללא אהבה או במילים יותר מכובסות "שותפויות", ומביאים עמם אינספור שאלות ומורכבות. בעוד שאהבה נתפסת באופן מסורתי כאבן היסוד של מערכת יחסים רומנטית, גורמים שונים יכולים להוביל לשותפות הקיימת בלעדיה. במאמר זה נתעמק בתופעה של מערכות יחסים חסרות אהבה, נבחן מדוע הן מתרחשות, מה מקיים אותן והאם הן בכלל אפשריות.

 

חיים בזוגיות ללא אהבה- היפר פרוגרסיבי או ארכאיות יתר?

אפשר לדמות מערכת יחסים לאדמה. היא יכולה להיות צחיחה ויבשה אם נזניח אותה ובאותה מידה על ידי השקיה וטיפוח ניתן להפריח את השממה. באופן מסורתי המים של כל מערכת יחסים הם אהבה. חומרי הדישון הם תקשורת טובה, הכלה, אמפתיה, אמון וכן הלאה. אבל מה עושים כשנמצאים בזוגיות ללא אהבה? נישואים ללא אהבה? האם הגיוני שתהיה זוגיות ללא אהבה? האם אהבה יכולה להתפתח לאחר זוגיות, מה משאיר אנשים בנישואים ללא אהבה. במאמר לפניכם אנסה לענות על כל השאלות שלכם.

מדוע חלק מהאנשים מוצאים את עצמם בזוגיות ללא אהבה? הסיבות יכולות להיות מגוונות כמו האנשים המעורבים. עבור חלקם, ייתכן שהאהבה דעכה עם הזמן, נשחקה על ידי קונפליקטים בלתי פתורים, התמוטטות התקשורת או פשוט ההתפתחות של בני הזוג לנתיבים שונים. אחרים עשויים להיכנס למערכת יחסים ולהתחתן ללא אהבה מלכתחילה, מונעים ממניעים שונים כמו לחץ חברתי, לחץ תרבותי, ביטחון כלכלי או הרצון למבנה משפחתי יציב לילדים.

 

מה משאיר אנשים בנישואים ללא אהבה

האם זה אפשרי לקיים מערכת יחסים ללא אהבה? שאלה זו מורכבת וסובייקטיבית. בעוד שחלק עשויים לטעון שאהבה היא מרכיב הכרחי במערכת יחסים, אחרים מוצאים סיפוק והגשמה בשותפויות המבוססות על כבוד הדדי בזוגיות, מטרות משותפות או חברות. חשוב לציין שהיעדר אהבה רומנטית אינו מרמז בהכרח על היעדר אכפתיות, כבוד או חיבה. אם מסתכלים על הדברים באופן כזה ובלי שיפוטיות, מתקבלת תמונה אחרת. אפשרית יותר ואפילו ריאלית במובנים מסוימים. שוב תלוי את מי שואלים.

 

איך מגיעים למצב של זוגיות ללא אהבה?

4 גורמים שיכולים לתרום להתפתחות מערכת יחסים חסרת אהבה

  • פערים בתקשורת או חוסר בתקשורת פתוחה וכנה יכול לעתים קרובות ליצור מרחקים רגשיים.
  • קונפליקטים לא פתורים, טינה מתמשכת ממחלוקות לא פתורות ושכמותם יעילים במיוחד בהפחתת ואף כתישה של רגשות האהבה.
  • לחצי היומיום והשגרה, לחצים חיצוניים כגון עומס כלכלי או מתח הקשור לעבודה עלולים לגבות מחיר כבד מאינטימיות רגשית.
  • שינוי ביעדי חיים או בערכים שפעם היו אולי משותפים, התבדלות בשאיפות או אמונות אישיות יכולים גם הם להוביל לנתק רגשי.

 

האם אהבה יכולה להתפתח לאחר תחילת מערכת היחסים?

מעניין לדעת שמערכות יחסים מסוימות עשויות להתחיל ללא ניצוץ של אהבה רומנטית, אך יכולות לצמוח אליה עם הזמן. סגנון כזה של מערכות יחסים במתכונת "נעשה ונשמע" ניתן לראות במגזר החרדי, בתרבויות שונות ועד לבתי המלוכה. חוויות משותפות, העמקת הבנה והערצה גוברת יכולים לפעמים לעורר חיבה ואהבה. עם זאת, זה לא תמיד המקרה, וציפייה להתפתחות אהבה יכולה לפעמים להוביל לאכזבה.

 

מה משאיר אנשים בנישואים ללא אהבה?

אנשים נשארים בנישואים ללא אהבה מסיבות שונות:

  • ילדים- הרצון לספק סביבה משפחתית יציבה לילדים מהווה את אחד הגורמים והשיקולים המשמעותיים ביותר.
  • שיקולים פיננסיים, תלות כלכלית או פחד מאי יציבות פיננסית הם מניע רב עוצמה.
  • פחד מבדידות- הפחד מלהיות לבד יכול לגבור על חוסר שביעות הרצון של נישואים חסרי אהבה. באופן נחרץ, יציאה מאזורי הנוחות היא אחת היציאות הקשות.
  • ציפיות חברתיות ותרבותיות- בתרבויות מסוימות, הסטיגמה הקשורה לגירושין כל כך מופרעת, לעיתים עד כדי בידוד חברתי שהיא יכולה להוות גורם הרתעה חזק ביותר.
  • בחירה מושכלת- לעיתים כפי שכבר ציינתי, הסיבה לכך היא מתוך בחירה מושכלת. חיפוש אחר יחסי שותפות, חברות ולאו דווקא רומנטיקה.

 

לסיכום

מערכות יחסים חסרות אהבה מציגות נוף רגשי מורכב. בעוד שחלק עשויים למצוא הגשמה בשותפויות כאלה, אחרים עשויים להרגיש לכודים עם תחושות החמצה או חוסר מימוש. לכן חיוני עבור אנשים במצבים אלה להעריך בכנות את הצרכים, הרצונות והאפשרויות שלהם לאושר, בין אם בתוך מערכת היחסים או מחוצה לה. אם תחושות חמוצות של החמצה מתחילות להציף אתכם אל תהססו לפנות ליעוץ זוגי, לנסות בעזרת נקודת מבט אובייקטיבית מקצועית להבין מה אתם מרגישים.

זוגיות ללא אהבה

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

חרדת נטישה בזוגיות

האם אתם סובלים מחרדת נטישה בזוגיות? בחנו את עצמכם

חרדת נטישה היא מצב פסיכולוגי המתאפיין בפחד עמוק ומתמשך מפני נטישה על ידי אחרים והישארות "לבד". ככל שהאדם כלפיו ישנו החשש מחזיק בחלק משמעותי יותר בחיי הסובלים מחרדת נטישה, כך…

קרא עוד »
פערים בזוגיות

לגשר על הפערים בזוגיות

מהם פערים בזוגיות פערים בזוגיות מתייחסים לשוני ורסטילי המתבטא בצורות רבות כגון: פער גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, מצב סוציו-אקונומי או אינטליגנציה רגשית. הבדלים אלה, המתויגים כפערים בין…

קרא עוד »
איך מחזירים את הזוגיות

איך מחזירים אהבה – להחזיר את האהבה לסדר היום

זוגות רבים שחשים שהם במשבר ממהרים להצהיר ש"האהבה לא מתה". זה נכון, היא אכן לא מתה, אבל היא יצאה לחופשה ארוכה, ועכשיו צריך למצוא דרך אי להחזיר אהבה חזרה לחיי…

קרא עוד »

7 הריבים הנפוצים של זוגות לפני פרידה

כל מערכת יחסים היא ייחודית, זה לא חדש. די לנו להסתכל סביבנו ולראות כיצד התנהלות שבעיננו נראית תמוהה עד כדי "איך הם שוקדים כל כך הרבה זמן יחד??" עבור זוג…

קרא עוד »

בשביל כבוד צריך לעבוד – איך מתמודדים עם חוסר כבוד בין בני זוג?

כבוד הוא מצרך יסוד בכל מערכת יחסים שהיא, לא רק בין זוגות או במערכת יחסים רומנטית. כבוד בין אדם לחברו הוא הבסיס ליחסים תקינים. כמובן שכשמדובר בזוג החי ביחד ורואים…

קרא עוד »
שחיקה בזוגיות

שחיקה בזוגיות

מה זה שחיקה בזוגיות? שחיקה בהגדרה המילונית הפסיכולוגית שלה, היא מצב של תשישות ארוכת-טווח ועניין מצומצם, בדרך כלל בהקשר של מקום העבודה, אשר לעיתים רבות מקרין גם לתחומי חיים אחרים…

קרא עוד »
דילוג לתוכן