זוגיות במשבר כלכלי – שמירה על זוגיות לצד האתגר במשבר כלכלי

25/01/2023

למשברים בזוגיות פנים רבות וככמות הפנים כן מכלול הטריגרים למשבר, שכן את המשבר מנהלים בני אדם, בשר ודם. וכל אחד אחד מאיתנו מתנהל וחווה את הדברים באופן שונה. איש חכם אמר פעם שכשאין לנו שליטה על המתרחש סביבנו, השליטה היחידה שיש לנו היא כיצד נגיב לאירועים.

 

כפי שכבר כתבתי פעמים רבות, החיים עצמם הם טריגר אופציונלי מאוד למשבר. לחצים מכל מיני סוגים נכנסים לתוך הזוגיות שידעה בעבר ימים יפים יותר, ומאפילים על היחסים. חלק גדול מעוגת החיים תופסת הפרנסה. כלכלת הבית. ההוצאות גדלות, שעות העבודה מאמירות והמינוס חונק.

 

לעיתים כלכלת בית במשבר תגרור אחריה משבר בזוגיות, אבל לא בהכרח. אפשר גם להיצמד זה לזו ולנסות לעבור את זה בטוב. שמירה על זוגיות בצל משבר כלכלי היא בהחלט מבחן עמידות קשה ליחסים בינכם ואם נקלעתם למצב הזה, זה הזמן לפני הכל לחדד ולמרק את התקשורת הזוגית בינכם. היא הסירה שתיקח אתכם אל חוף מבטחים.

 

שוברים את הכלים ולא משחקים?

 

לא בהכרח, במהלך מגפת הקורונה, משברים כלכליים הפכו לצערנו שכיחים יותר ועסקים רבים טרם התאוששו ועדיין מלקקים את הפצעים. יחד עם יוקר המחייה עומדים זוגות רבים בשינוי סטטוס כלכלי ניכר. משבר כלכלי מכניס לבית, מעבר למתחים וללחצים רגילים, גם מצוקה נפשית של ממש וזהו ללא ספק אחד האתגרים הגדולים שידעה הזוגיות.

 

בנוסף יש לקחת בחשבון שאת האמונות שלנו לגבי התנהלות כלכלית וכסף, גיבשנו כבר הרבה לפני שפגשנו את בן או בת הזוג שלנו ועם הדעות האלו אנו באים אל תוך מערכת היחסים, כשבמקרים רבים העניין הכלכלי אינו על הפרק (כשהכל בזוגיות זורם חלק) עד השלב בו יש צורך לקחת החלטות משמעותיות ואין הלימה בין תפישות העולם שלכם. לכן חשוב לדבר על העניינים הכלכליים בפתיחות בתקשורת זוגית בריאה והקשבה מלאה לנאמר, תוך הפנמת כל המשמעויות. תקשורת זוגית בעניינים פיננסיים צריכה להתקיים בכל שלב בזוגיות שלכם גם אם כבר החלטתם על מאזן התקציב הבייתי וחלוקת התפקידים בו. ובעיקר אם אתם עומדים בפתחו של משבר כלכלי.

 

איך המשבר הכלכלי משפיע על הזוגיות שלכם

 

כמו כל משבר, גם משבר או מצוקה כלכלית, רגעית או כרונית, עלולים להביא לקריסת מערכת היחסים העדינה בלאו הכי. מעבר לתחושות הריחוק והבדידות הרגילים הנוצרים לאור משברים בזוגיות, למשבר כלכלי יש את הכוח והיכולת להכניס לחצים אדירים ולבחון את מידת האנושיות שבכם. לא פחות.

 

כסף היום הוא אמצעי בסיסי, ניתן לומר, להישרדות. עם כסף, להבדיל מאהבה- כן הולכים למכולת. וכשהיכולת לפרנס את ילדכם מצטמצמת, מאותגרת או מאוימת, משהו במנגנון ההתנהגות שלנו עלול להגיב כמו שנגיב במצבי דחק, להוביל לניכור ואף לדפוסי התנהגות אלימים. לאורך זמן קונפליקטים על רקע כלכלי הם בעלי פוטנציאל נפיץ ביותר.

 

איך אפשר להתגבר על האתגר שמשבר כלכלי יוצר בזוגיות?

 

חלקו בינכם מטלות ותפקידים

 

כל אחד מכם מצטיין בתחום אחר וכיוון שאתם באים עם סט ערכים שונה מהבית ועל מנת למזער קונפליקטים, קבעו ישיבת הנהלה וחלקו בינכם את התפקידים המשמעותיים בבית ובכלכלה. עליכם לבחור את שר האוצר האמון על הכספים, שרת החינוך, התברואה וכן האלה. חלוקה זו עלולה ליצור מתחים ולכן מעטו בשינויים בתחומי האחריות שלכם העלולים בין היתר לגרור חוסר יציבות בהתנהגות הכלכלית, בהכנסות ובהוצאות. בהוצאות עתידיות ועוד.

 

הישארו בעניינים

 

לאחר שחילקתם את התפקידים, אל תמשכו את ידיכם ממשרדים שאינם בתחום אחריותכם. הישארו ברקע. הכלכלה מוטלת על שניכם גם אם לא מוניתם למבוגר האחראי בתחום. כששניים לוקחים בכך חלק, יש אפשרות למעבר תקין של תקשורת זוגית, לנקודת מבט נוספת ולקיחת חלק אינטגרלי במאמץ המלחמתי.

 

הלחץ מתחלק בין שניכם ולא מוטל על כתפיו של אחד מבני הזוג. אין תחושת כישלון יחידני העלולה לגרור הסתרות ואין הפתעות. נהלו פגישות שבועיות בהן תדונו בהוצאות העתידיות ובאופן ההתנהלות לאור מסקנותיו של שר האוצר המיועד ונסו לקחת החלטות אסטרטגיות וטקטיות משותפות. נשמע משמים? קבעו לכם הרמת כוסית בסוף כל פגישה שבועית שכזו.

 

שימרו על תקשורת זוגית בריאה

 

היו פתוחים לשינויים ודעות שונות משלכם בנושא הכלכלי על מנת שלא ייווצר מצב בו אחד מבני הזוג חש אי נוחות או מצוקה. צרו שיח בריא סביב הרכוש וההון המשותפים.
באותה הזדמנות החליפו ז'רגון- אפרופו משמים. למילים יש השפעה עמוקה על האופן בו אנו תופסים את הדברים. החליפו מילים מדכדכות כמו תקציב והוצאות ביעדים ומטרות כלכליות למשל.

 

פנו לעזרה

 

טיפולי זוגיות בעת משבר כלכלי יכול להתוות לכם את הדרך הבטוחה לצלוח את האתגר הגדול העומד בפניכם. אמנם זה כרוך בהוצאה נוספת אך לטווח הארוך היא משתלמת. המשבר הכלכלי יחלוף ביום מן הימים, אך אם לא תשכילו לנהל את התקשורת הזוגית שלכם בזמן המשבר, כשהוא יחלוף תמצאו שאתם עומדים מול שממה שיהיה קשה להפריח.

 

אלימות כלכלית

 

זה המקום לציין את האלימות כלכלית במאמר מוסגר. אלימות כלכלית הינה אלימות שקופה, שקטה. אין לה ממש עדויות פיזיות ולא תמיד מבחינים בה מיד. על פי האו"ם מוגדרת אלימות כלכלית כמצב בו אדם שולל מבת/בן זוגו גישה למשאבים כלכליים למטרות שליטה והתעללות.

 

בישראל כיום לא קיימת בחוק עברת אלימות כלכלית קונקרטית וזו אינה נחשבת עבירה פלילית. אלימות כלכלית כדפוס תלווה ניתן יהיה לזהות בדיעבד לאורך כל מערכת היחסים אך סביר שתחריף ותחשוף פניה במלוא עוצמתה אל מול משבר כלכלי. אף פעם לא נעים לדבר על כסף. אך בזוגיות תמיד עדיף מוקדם מאשר מאוחר תוך שמירה על זרימת נתונים דו סטרית, ועקבית תוך ניהול תקשורת זוגית בריאה

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

איך מחזירים את הזוגיות

איך מחזירים אהבה – להחזיר את האהבה לסדר היום

זוגות רבים שחשים שהם במשבר ממהרים להצהיר ש"האהבה לא מתה". זה נכון, היא אכן לא מתה, אבל היא יצאה לחופשה ארוכה, ועכשיו צריך למצוא דרך אי להחזיר אהבה חזרה לחיי…

קרא עוד »

7 הריבים הנפוצים של זוגות לפני פרידה

כל מערכת יחסים היא ייחודית, זה לא חדש. די לנו להסתכל סביבנו ולראות כיצד התנהלות שבעיננו נראית תמוהה עד כדי "איך הם שוקדים כל כך הרבה זמן יחד??" עבור זוג…

קרא עוד »

בשביל כבוד צריך לעבוד – איך מתמודדים עם חוסר כבוד בין בני זוג?

כבוד הוא מצרך יסוד בכל מערכת יחסים שהיא, לא רק בין זוגות או במערכת יחסים רומנטית. כבוד בין אדם לחברו הוא הבסיס ליחסים תקינים. כמובן שכשמדובר בזוג החי ביחד ורואים…

קרא עוד »

שחיקה בזוגיות

הזוגיות שלכם התחילה כמו סצנת הסיום של אהבה בשחקים והיום השחק היחיד שאתם רואים לנגד עינכם הוא הזוגיות השחוקה שלכם. דבר ראשון- בלי פאניקה. זה קורה לטובים ביותר, למאוהבים ביותר,…

קרא עוד »

ריבים בזוגיות – לא בהכרח רע

והפעם נתמקד בריבים בין בני זוג. אז נכון, לא כיף לריב, אבל דעו לכם שיש דבר כזה ריב טוב. למריבות בין בני זוג יש גם צד חיובי. ריב טוב מאפשר…

קרא עוד »

חוסר יחס מבן הזוג

רובינו עברנו מסע חיים מפותל על מנת למצוא את האחד ולכבוש את האחת, ראינו בעיני רוחנו שקיעות מרהיבות בים כשהגלים מנגנים לנו שיר אהבה, השמיים נצבעים אדום לוהט, העננים לובשים…

קרא עוד »
דילוג לתוכן