נכון, אני יועצת זוגית, והדבר שאני מאמינה בו בכל ליבי הוא שאפשר לחדש כל מערכת זוגית על ידי תיקון של טעויות קבועות שאנחנו עושים ושגורמות לבני הזוג שלנו להתרגז ולהיות מתוסכלים, אבל בניגוד לכך, פעם בכמה זמן, אני פוגשת זוגות אחרים. זוגות שמגיעים, עושים את העבודה העמוקה של הייעוץ, אבל בסופה מגיעים למסקנה אחרת ממני , והם מחליטים שעדיף להם לפרק את השותפות הזוגית ברמה הפרקטית . לפרק את הבית והזוגיות, אבל מה שחשוב הוא, לא לפרק את השותפות.

 

כאשר ההחלטה שנעשית היא מתוך עבודה, תקשורת זוגית והעצמה אחד של השני, גם אם מחליטים לא להשאר יחד כזוג, עדיין מבינים את החשיבות להשאר חברים ושותפים. הרי אי אפשר באמת להפרד. יש הסדרי ראיה, מזונות, דיונים על איך לחגוג את החגים, הרי אדם שהיה בן זוג שלכם במשך שנים, לעולם יהיה קשור לחיים שלכם וישפיע עליהם, אז לא עדיף כבר לעשות תוכנית שתשאיר אותנו בחברות, ביחסים טובים? עבור הילדים שיהיו חלק מחייהם עד יום מותם, עבור השנים שבהם כן רצו להיות זוג ובחרו לגור ביחד, ועבור השקט הנפשי והאושר של כל אחד מהם.

האושר הוא החשוב מכל

כעסים וקשיים שנוצרים מקשר זוגי שהתפרק לא נכון גולשים לנו לתחומי חיים אחרים, הכעס מפעפע והורס, גוזל מאיתנו אנרגיות וזמן, ומשפיע על העסק, הקריירה המצב הכלכלי שלנו ומערכות יחסים אחרות בחיינו.

 

כאלו היו דני ואורנה.

דני ואורנה לא הגיעו אלי לפגישה הראשונה יחד. דני בא כדי לבדוק את השטח. הוא לא היה בטוח, ולא ידע אם הוא רוצה ייעוץ זוגי או לא. בדרך כלל כשאדם מגיע לייעוץ לבד, צריך כמה פגישות חיזוק רק איתו כדי קודם כל לחדד לעצמו את הסוגיות הלא פתורות שלו. בפגישות עם דני עלה הקושי שייצרה הנחת היסוד שחייבים להמשיך את הזוגיות ויהי מה. הלחץ שזה יצר עליו עצר אותו מלייצר זרימה בחיים שלו, להגיע להחלטות, להתקדם. ברגע שהוא שחרר את הלחץ הזה, פתאום גילתה בו אורנה עניין, ובעצתי הוא הזמין אותה לבוא לפגישה איתי.

כשאורנה הגיעה ישבתי איתה לבד.

גיליתי שמולי זוג מקסים, ששווה באמת להשקיע בהם. הרגשתי שאם ישקיעו בעצמם וימצאו את הדרך להתמודד עם ניקוי של משקלעים וכעסים, ישפרו את התקשורת ויגיעו למקום נקי יותר, בלי כל העבר שישב על כתפיהם, הם יוכלו לחיות יחד.

אבל אורנה ודני רצו משהו אחר. הם רצו למצוא את דרך המלך של איך לחיות ביחד אבל לחוד.

בעבודת הייעוץ הלכנו למטרה שהציבו לעצמם צעד צעד. פתרנו סוגיות שעלו בחינוך הילדים לאורך השנים שיצרו משקעים, בנינו תוכנית איך הם יכולים לחיות בנפרד, כל אחד בבית משלו, ועדיין שתהיה להם יכולת ניהול משפחה וילדים בצורה הטובה ביותר, ובמקביל לפתח להם חיים זוגיים נפרדים משל עצמם.

 

כאשר הגיעו דני ואורנה לרגע הפרידה עצמה, הכל כבר היה פתור וברור, ונעשה באופן חלק, מהיר וחברי. בזכות התהליך שעברנו יחד, דני ואורנה הבינו איך להמשיך את מערכת היחסים שלהם אחד עם השני, אבל אחרת, לא עוד כזוג נשוי שמה שמחזיק אותם היא התאהבות, אלא כזוג שמבין שיש לו פרוייקט חיים משותף, שהם חלק מהחיים אחד של השני.

היום דני ואורנה חיים בנפרד, כל אחד מהם פיתח לו זוגיות חדשה ובריאה בזכות התהליך שעשינו ועל בסיס הזוגיות הקודמת. הילדים הם חלק מהותי ובלתי נפרד מחיי שניהם יחד, ובתוך הזוגיות החדשה של כל אחד מהם, והזרימה אל צורת החיים החדשה נעשתה באופן חלק גם בשבילם.

אורנה נמצאת עכשיו בשלבי סיום ההריון שלה לבן זוגה החדש, והילדים מצפים כבר לאח החדש שיצטרף למשפחה הרחבה שלהם.

דני נמצא שם בשבילה, מפרגן, ואפילו מעסיק בעסק שלו את בן זוגה החדש של אורנה.

 

אז מה המסר? זוגיות במשבר היא עוד מערכת יחסים, כמו כל מערכות היחסים שלנו. היא משתנה, וגדלה ועוברת טלטלות עם השנים. לפעמים ראוי לעצור ולתקן כדי להמשיך הלאה, לפעמים פשוט צריך לתת לה להפוך למשהו אחר, למערכת יחסים שונה מהמקום בו התחילה.

אבל בכל מקרה, צריך לעשות את זה נכון, לקבל כלים כדי לעשות את זה לא מתוך כעס, עלבון, תסכול ותחושת רצון לנקמה. לפעמים חשוב גם לעזור לאנשים לא להפרד, אלא לשנות את מהות היחסים שלהם, כדי שיהיה שמחים ומאושרים לחיות ביחד בשותפות, גם אם לא בזוגיות. זה טוב לילדים, טוב למתווה החיים בהמשך, לאווירה למצב הרוח, ובעיקר ללב.