התחושה הצורבת והמועקה שאחרי הבגידה הם אחד מהגורמים הנפוצים ביותר לשבירה של זוגיות ארוכת שנים וגירושין. אך מסתבר, כי עם עבודה נכונה בסיוע של יועץ זוגי מנוסה אפשר להתגבר גם על בגידה בזוגיות. במאמר זה ננסה לענות על שאלות כמו "מה עושים אחרי בגידה?", איך אפשר להמשיך הלאה? ואיך יעוץ זוגי פרטני יכול להציל את הזוגיות שבניתם בעמל כה רב?

מה עושים אחרי בגידה?

זוגיות מבוססת בראש ובראשונה על אמון זה בזו. כאשר האמון נפגע, קשה מאד לשקם אותו. בגידה בזוגיות, פיזית או רגשית יכולה להיות הביטוי הבולט ביותר של שבירת האמון ביחסים ביניכם. כאשר אחד מכם בגד והשני נשאר נאמן הכאב עשוי להיות גדול אף יותר. חלק יטענו כי מדובר בפגיעה בכבודו של האחר וחלק ידגישו דווקא את ההיבט הפיזי של הבגידה, הפגיעה באינטימיות שהייתה שמורה רק לך ולו.

אחרי בגידה הדבר החשוב ביותר הוא להתחיל ולבנות את האמון מחדש. חשוב להבין מה גרם לבגידה? האם תחושה של בדידות בקשר גרמה לאחד מבני הזוג "לנדוד למחוזות אחרים?" או שדווקא הצורך בריגוש? במגע מחוץ לנישואין שהוא פיזי בלבד?

האם גירושין הם התשובה?

חלק מהזוגות לא מצליחים לצלוח את תהליך שיקום הקשר לאחר הבגידה ולהשיב את האמון שאבד. הקנאה וחוסר הבטחון בכל פעם שבן הזוג הבוגד נשאר עוד כמה שעות בעבודה הופכת לבלתי נסבלת. עם זאת, במקרים רבים אפשר לחזור ולמצוא את הדרך זה לזרועות זו, לפעמים אפילו מחוזקים יותר ממה שהייתם בעבר לאחר שהתוודיתם על הבגידה והתחייבתם שהדבר לא יחזור על עצמו שנית.

יעוץ זוגי פרטני והתועלות שבו

בניגוד למרבית הכשלים בזוגיות במקרה של בגידה נעדיף להתחיל ביעוץ פרטני, כאשר המפגשים מתקיימים עם כל אחד מבני הזוג בנפרד על מנת להבין את הסיבה לבגידה. חלק מהמקרים מתרחשים כטעות חד פעמית במהלך חופשה בה שהיתם בנפרד או בערב בו הייתם בגילופין. לא כל מקרה של בגידה מעיד על בעיה קשה בזוגיות ובמהלך היעוץ הפרטני ניתן לעמוד על הגורמים לבגידה.

כל עוד שניכם מוכנים לשקול להישאר יחד ולהמשיך את הזוגיות לאחר הבגידה תוך איחוי השברים – ליעוץ הזוגי הפרטני יכולה להיות תועלת רבה בשימור הקשר.

 איך לחדש את האמון?

אם אתם בצד הנבגד בקשר יתכן ועלתה בראשכם שאלה נפוצה – כיצד ניתן לחדש את האמון שנפגע? דעו, כי לא מדובר בתהליך קצר או ב"קסם". השבת האמון מתרחשת בתהליך שמתחיל מהודאה כנה בבגידה ומשם ניסיון לבנות את האמון מחדש. בשלב הזה בן הזוג הנבגד זקוק להרבה מאד תמיכה, אהבה והבנה. בסיוע המטפל הזוגי, ניתן לתת מקום לרגשות שעולים בעקבות הבגידה לכאב, לכעס ולתחושת העלבון ולהתקדם משם לאיחוי היחסים. אם שניכם פתוחים לכך ומוכנים להשקיע את המאמץ – הזוגיות שלכם תוכל לחזור להיות נפלאה כשהייתה.