איך מחזירים אהבה – להחזיר את האהבה לסדר היום

24/12/2023

זוגות רבים שחשים שהם במשבר ממהרים להצהיר ש"האהבה לא מתה". זה נכון, היא אכן לא מתה, אבל היא יצאה לחופשה ארוכה, ועכשיו צריך למצוא דרך אי להחזיר אהבה חזרה לחיי היומיום, לזוגיות, ליחסים.

קשת הרגש התוססת שנקראת אהבה יכולה עם הזמן לדהות לגוונים מונוטוניים של שחור, לבן ומה שביניהם. בעיקר כאשר הקנבס עליו מציירים הוא כבר וותיק ושחוק כמו מערכת יחסים ארוכת טווח. סוגיה זו, היא לרוב תוצר לוואי של גורמים כמו חוסר תקשורת עם בן הזוג או תקשורת חלקית ולא מספקת, היסחפות הדרגתית של השאיפות אינדיבידואליות שלנו ושחיקה של השאיפות הזוגיות.

עם זאת, בתוך המצב הקשה לכאורה הזה, מסתתר מגדלור של תקווה, דופק קלוש המאשר שאכן ניתן להחזיר את האהבה ולטפח אותה ולהחזירה אל ימי הזוהר שלה.

 

איך מחזירים אהבה – 11 דרכים

תקשורת פתוחה

תקשורת פתוחה, כנה ואמפטית היא אבן היסוד של כל מערכת יחסים מוצלחת. כל חוסר תקשורת עם בן הזוג יושב על איזשהו סוג של תקשורת לקויה. משמע- גם חוסר תקשורת הוא סוג של תקשורת. כזו הדורשת שיפור. קל להגיד לא קל ליישם? נכון. לצורך כך מומלץ לפנות לטיפול זוגי. זה ייתן לכם כלים ממשיים לשיפור התקשורת בינכם ומכאן אפשר להתחיל לעבוד.

זמן איכות

תיעדוף לבילוי זמן איכות עם בן/בת הזוג, תוך התמקדות בתחומי עניין, חוויות משותפות ויצירת זיכרונות חדשים. אלו יכניסו קרני אור לסדקים האפלים בינכם, יחד עם תקשורת משופרת אתם בדרך אל האור. שחיקה בזוגיות נובעת בין היתר מהזנחה של תחומי עניין משותפים והיסחפות אל שגרה תפעולית גרידא.

כבוד הדדי

כבוד הוא עמוד השדרה של האהבה. ללא כבוד אין עם מה לעבוד. כבדו את האינדיבידואליות של בן הזוג, הדעות השונות והמרחב הפרטי איש של רעיהו. שחיקה בזוגיות עלולה להפוך אתכם ואת בן הזוג שלכם לשקופים באופן כזה שגם אם תעשו שמניות באוויר לקבל מעט אהדה, לא תצליחו לייצר ניצוץ. הימנעו מכך.

אינטימיות פיזית

מהחזקת ידיים ועד לפעולות אינטימיות יותר, מחוות אלו מגשרות על הפער בין חיבור רגשי לפיזי. התחילו אפילו במגע קטן. התרגלו שוב לגעת ולהעניק חום פיזי.

תמיכה רגשית

היו המקלט הבטוח שאליו יכול בן הזוג שלכם לפנות בזמנים קשים, תוך מתן תמיכה רגשית בלתי מעורערת ובלתי שיפוטית. אם אתם מרגישים שאין לכם מקום להכלה, פנו לטיפול זוגי. לטיפולי זוגיות יש את היכולת להדריך אתכם בנבכי הרגש המורכבים ביותר ולפצח את המורכבות שאתם חשים לאור השחיקה בזוגיות.

צ'ק-אין קבוע על הרגשות, הצרכים והחששות הצפים על פני השטח. רגשות הם דבר דינמי ומשתנה באופן תדיר. זה שאמרת לה בשנת 1980 שאתה אוהב אותה, לא מספיק. מדי פעם צריך לבדוק דופק.

הבעת אהבה

עשו אקסטרה מייל להביע אהבה באופן קבוע, באמצעות מילים, מעשים או צורות ביטוי אחרות שהשותף שלכם מעריך. צאו מגדרכם מדי פעם.

הפתעות

הפתעות קטנות יכולות להצית מחדש את הניצוץ, לשמש תזכורת להיבט המהנה והמשעשע של מערכת היחסים שלכם.

מטרות משותפות

קבעו מטרות משותפות ועבדו לקראתן יחד, תוך חיזוק דינמיקת הביחד במערכת היחסים שלכם.

טיפול זוגי

אם וכאשר הגעתם לזירת המאבקים ואלו נמשכים ונמשכים, פנייה לעזרה מקצועית באמצעות טיפול זוגי יכולה להציע אסטרטגיות בונות ונקודות מבט חדשות. לא חייבים לחכות לשלב הקשוח, אפשר להקדים תרופה למכה.

תרגול סליחה

החזקה עיקשת בטעויות העבר או טינה עלולה להוביל לשחיקה. מעבר לכך קשה להצליח לשקם אם לא מנקים את המשקעים הישנים. אלא יצוצו כמו מוקשים בדרך ויתפוצצו לכם בפנים. עם כל הקושי שבדבר, להצליח משמע לזנוח את עלבונות האתמול ולפתוח דף נקי יחסית. הסליחה מטפחת התחלה חדשה, מקלה על בנייה מחדש של אמון ואהבה.

איך מחזירים אהבה
איך מחזירים אהבה

למה בכלל לשחזר את אהבה?

אהבה מספקת תחושת ביטחון, חברות וסיפוק רגשי עמוק, מה שהופך אותה למרכיב חיוני לחיים מספקים. החזרת האהבה בזוגיות לא רק מחדשת את התחושות הללו אלא גם מספקת תחושת הישג מהתגברות על אתגרים יחסיים יחד. בסוף כולנו מחפשים חום, קרבה ומישהו לסמוך עליו ולפעמים הוא פשוט נמצא לידינו מוזנח כאבן שאין לה הופכין. אל תמחזרו את התנהגויות שהובילו לשחיקה בזוגיות ותצפו להגיע לתוצאות שונות. עשו שינוי קטן לטובה והוא יתחיל להניע מהלך גדול יותר. 

 

האם אפשר להחזיר את האהבה?

בהחלט. אהבה היא רגש דינמי היכול לדעוך ובאותה מידה להשתדרג בשל נסיבות שונות. עם זאת, במאמץ מודע, מחויבות, סבלנות ולעיתים עזרה מקצועית, כמו טיפולי זוגיות, ניתן להחזיר את האהבה ואף להעמיק אותה. שוב, היא לא בהכרח תראי כמו בחודשים הראשונים להיכרותכם ויש לתאם ציפיות מראש. אבל אתם תלמדו יחד להכיר את שאר הצורות שיש לאהבה להציע לכם. תנסו, מקסימום תצליחו. זכרו, אם הלהבה התעמעמה אין הדבר מעיד אומר שהיא כבתה.

 

שימור אהבה לאחר התחדשות

אז עד כה דברנו על שיפור המצב. ומרגע שהגעתם חזרה לנקודת האהבה, עליכם לשמר את המצב. כבר למדתם על בשרכם מה קורה ליחסים שהוזנחו. לא משנה למה ולא חשוב שמות. המסקנה המתבקשת היא שלאחר שהאהבה הוקמה ויוצבה מחדש, המשך קיומה דורש מאמץ עקבי. המשיכו לתרגל תקשורת פתוחה, להראות הערכה, לכבד אחד את השני ולבלות זמן איכות ביחד. עבודה מתמשכת על הדינמיקה של מערכת היחסים, בין אם באופן עצמאי ובין אם באמצעות טיפול זוגי, יביאו לשינוי מעצם הניסיון.

 

לסיכום

החזרת אהבה בזוגיות היא מסע, כזה שדורש חוסן, מאמץ הדדי והבנה. זה איננו יעד, אלא תהליך מתמשך של צמיחה, סליחה וחיבור מחדש. זכרו, תמיד אפשר לעורר מחדש רגשות של אהבה ולכל אחד מגיע לאהוב ולהיות נאהב. אפשר להתמודד עם זה בעצמכם, ואפשר להגיע אליי ולעבור את המסע הזה ביחד.

איך מחזירים את הזוגיות

תוכן עניינים

 השאירו פרטים

טופס עמוד צרו קשר

ד”ר אורית ארבל

ד"ר אורית ארבל מפתחת שיטת הטיפול הידועה כ”מרתון הזוגיות הפרטי”
הביאה את יסודות השיטה מארצות הברית לישראל לפני למעלה מ- 20 שנה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

פערים בזוגיות

לגשר על הפערים בזוגיות

מהם פערים בזוגיות פערים בזוגיות מתייחסים לשוני ורסטילי המתבטא בצורות רבות כגון: פער גילאים בזוגיות, פער אינטלקטואלי בין בני זוג, מצב סוציו-אקונומי או אינטליגנציה רגשית. הבדלים אלה, המתויגים כפערים בין…

קרא עוד »

7 הריבים הנפוצים של זוגות לפני פרידה

כל מערכת יחסים היא ייחודית, זה לא חדש. די לנו להסתכל סביבנו ולראות כיצד התנהלות שבעיננו נראית תמוהה עד כדי "איך הם שוקדים כל כך הרבה זמן יחד??" עבור זוג…

קרא עוד »

בשביל כבוד צריך לעבוד – איך מתמודדים עם חוסר כבוד בין בני זוג?

כבוד הוא מצרך יסוד בכל מערכת יחסים שהיא, לא רק בין זוגות או במערכת יחסים רומנטית. כבוד בין אדם לחברו הוא הבסיס ליחסים תקינים. כמובן שכשמדובר בזוג החי ביחד ורואים…

קרא עוד »
שחיקה בזוגיות

שחיקה בזוגיות

מה זה שחיקה בזוגיות? שחיקה בהגדרה המילונית הפסיכולוגית שלה, היא מצב של תשישות ארוכת-טווח ועניין מצומצם, בדרך כלל בהקשר של מקום העבודה, אשר לעיתים רבות מקרין גם לתחומי חיים אחרים…

קרא עוד »

זוגיות במשבר כלכלי – שמירה על זוגיות לצד האתגר במשבר כלכלי

למשברים בזוגיות פנים רבות וככמות הפנים כן מכלול הטריגרים למשבר, שכן את המשבר מנהלים בני אדם, בשר ודם. וכל אחד אחד מאיתנו מתנהל וחווה את הדברים באופן שונה. איש חכם…

קרא עוד »
ריבים בזוגיות- איך ניתן לפתור אותם

ריבים בזוגיות – לא בהכרח רע

והפעם נתמקד בריבים בין בני זוג. אז נכון, לא כיף לריב, אבל דעו לכם שיש דבר כזה ריב טוב. למריבות בין בני זוג יש גם צד חיובי. ריב טוב מאפשר…

קרא עוד »
דילוג לתוכן