מרתון זוגי או טיפול זוגי בשיטה אחרת?

מרתון זוגי או טיפול זוגי בשיטה אחרת?

מה יעיל? מה כדאי? מה ההבדלים בין הגישות והשיטות השונות של ייעוץ זוגי?
כשאנו נגשים לבחור יועץ זוגי, יועצת זוגית או אדם שילווה אותנו בתהליך הסכסוך הזוגי עלינו לבדוק מספר פרמטרים כדי לבחון מה נכון לנו כזוג, מה נכון לכל אחד מאתנו בנפרד, מה יעניק לנו את הפתרון הכולל לנטרול הבעיה, לסיום הסכסוך ולתפקוד זוגי טוב יותר לעתיד.

ישנן שתי גישות עיקריות לייעוץ זוגי.

האחת – ייעוץ מתמשך

גישה זו מעניקה לכל זוג את הזכות לפעול בצעדים קטנים בתהליך בו ההתחלה ידועה מראש וההמשך אינו תחום בזמן. כלומר, גישה המעניקה מרחב עצום לכל אחד מבני הזוג לשטוח את טענותיו, רגשותיו, אמונותיו ודעותיו. גישה המתאימה לבני זוג אשר נמצאים במשבר זוגי אשר באופיים בנויים לתהליכים ארוכים ומתמשכים. הגישה למעשה מעניקה אוזן שלישית לזוג. דמות מקצועית חיצונית שבאה בעיקר להקשיב ולשאול שאלות עומק כדי לשאוף למציאת הגורם הראשי ממנו צמחה הבעיה הזוגית.

טיפול זוגי בדרך זו מעניק לכל אחד מבני הזוג את הזכות ללמוד לבדם אודות מקורות הסכסוך, כלומר להגיע בעצמם, תוך כדי שיחה לאמת. טיפול זוגי מתמשך מתאים לאנשים עם מרחב זמן פתוח, אנשים עם מודעות עצמית גבוהה, עם יכולת אבחנה עצמית גדולה, עם יכולת הקשבה סבלנות וסובלנות לצד השני.
במקרים בהם אחד הצדדים או שני הצדדים אינם בנויים לתהליך הארוך, המתון והנבנה של שיטה זו הרי שסביר להניח ששיטה זו לא תתאים לשני בני הזוג או לאחד מהם.

השניה – מרתון זוגיות

לעומת הגישה הראשונה, בא מרתון הזוגיות ומעמיד מול הזוג יועץ/ת שתפקידה לנהל את המשבר מהרגע הראשון. המרתון קצוב בזמן – זמן קצר. 4-6 מפגשים לפתרון המשבר הזוגי. המרתון מחולק למספר חלקים. איתור מקור השבר הזוגי. מיפוי הצרכים והרצונות, האינטרסים הגלויים והסמויים. מיפוי האישיות של כל אחד מהצדדים. מציאת מקור הסכסוך. פתרון הסכסוך והענקת כלים מעשיים להמשך חיים בזוגיות.

למעשה, גישה זו באה לפתור, בזמן קצר, את המשבר. לא לדבר עליו – אלא למצוא את מקורו ולפתור אותו לתמיד תוך הקניית כלים לניהול זוגיות מוצלחת. גישה זו מתאימה לאנשים משימתיים. זוגות אשר רוצים לסיים את הסכסוך ביעילות ובזריזות. אנשים אשר זמנם קצר ומטרתם באמת לחיות חיי זוגיות טובים ובריאים.

אז במה תבחרו?
ייעוץ זוגי חייב להתאים לשני בני הזוג גם יחד. לפיכך, היה ואחד/אחת מכם זקוקה לסוג ייעוץ אשר מעניק לו/ה אפשרות לשבת ולדבר ללא מגבלת זמן, ללא יעד ברור, ללא מטרה ברורה – הרי הייעוץ התמשך מתאים מאד לפתרון הסכסוך.
אך אם זמנכם קצר. אם המטרה של שניכם ברורה. אם באמת כל צד רוצה לסיים את המשבר הזוגי ביעילות תוך קבלת כלים מעשיים לניהול משברים בעתיד – הרי שמרתון הזוגיות מתאים לכם.