יועץ זוגיות

רבים שואלים אותי מהו תפקידו של יועץ זוגיות. ובכן, לרוב יועצת נישואין מקצועית תדע למפות את אופים של בני הזוג ותוכל להכין אותם לחיי זוגיות מלאים. זכרו, יועצת נישואין מקבילה לרופא המקבל מטופל בריא. הזוג מגיע לייעוץ בשיא האהבה, הנתינה, הרצון לחיות יחד. לעומתה, יועצת זוגיות מקבילה לרופא המקבל מטופל הסובל מבעיות שונות ורבות. מטופל זה חייב יהיה בסדרת בדיקות, בהתאמת הטיפול הנכון, במעקב. זהו ההבדל המהותי בין השניים.

טיפול זוגי או ייעוץ, מה ההבדל? ובכן, ההבדל בהגדרה נשען על מהות המטפל או היועץ. ההגדרה בחוק ברורה: אדם שיכול לטפל בזוג הינו בעל הכשרה בתחום הפסיכולוגיה או פסיכיאטריה. אדם שיכול להיות יועץ זוגית הינו אדם שעבר הכשרה בתחום הייעוץ הזוגי. לפסיכיאטרים למשל מותר להשתמש במרשמי תרופות במקרים בהם הם מוצאים לנכון, ליועץ זוגיות לא. ההגדרה למעשה שמה חיץ ודגש למילה טיפול. טיפול יכול להתבצע ע"י רופא או דומיו.

הליך הבחירה ביועצת או ביועץ זוגית נכון חשוב מאד להצלחת ההליך. האחריות הראשונית חלה על כל אחד מבני הזוג. עליכם להבין שכמו כל דבר אחר בחיים, מטרת הייעוץ היא להוביל אתכם לתוצאה הטובה והמהירה ביותר. לכן, עליכם לבחון באם שיטת העבודה של יועץ הזוגיות תעמוד במבחן האיכות ומבחן התוצאה המהירה. ההחלטה לרוב רגשית כלומר "נראה לי או לא נראה לי". כאנשים בוגרים עליכם לשאול עוד מספר שאלות כגון: האם אני מוכן להיפתח? האם אני מעוניינת להיחשף? האם אנחנו באמת רוצים לגעת במקום הכואב?. ייעוץ זוגי לא תמיד נעים. כמו כל פצע, גם כאן ישנם מקומות כואבים. יועץ זוגיות מקצועי יודע לאתר את מקור הרעש, מקור הבעיה ולא רק את הסימפטומים.

ייעוץ זוגי מהימן יודע להניח את העמדות של כל אחד מהצדדים, לשקף את המציאות ללא משוא פנים ולמצוא את הדרך לאיחוי הקרע הזוגי תוך שמירת פרטיותו של כל צד.בעשור האחרון רבים מעורכי הדין מצאו שייעוץ זוגי משלים לעבודתם המתמקדת גם כך בנושאי סכסוך. כמו כן עובדים ועובדות סוציאליות שמצאו שייעוץ זוגי הינו חלק בלתי נפרד מהליך הייעוץ והליווי שהם מעניקים לאזרחים במסגרת עבודתם. לכל יועץ זוגיות ולכל מטפל דרך משלו.