טיפול זוגי

כמו בכל בעיה זוגית, ייעוץ זוגי כמו טיפול זוגי בא להוביל שני אנשים לזוגיות תקינה, טובה, מכבדת, מכילה ואוהבת. טיפול הזוגי מתבצע אך ורק ע"י פסיכולוג או פסיכיאטר. לעומתו, הייעוץ זוגי מתבצע ע"י אדם שאינו פסיכולוג או פסיכיאטר. טיפול זוגי, כמו ייעוץ זוגי הינו הליך בו שניים מניחים את אמונותיהם, חשיבתם, רגישותם, כאבם בפני צד שלישי. הצד השלישי הינו היועצת הזוגית. צד זה בא כדי לאסוף את כל המידע שנאמר, המידע שאינו נאמר, לאתר את מקורות הסכסוך, את מרכז השבר. היועצת הזוגית פועלת לאינטרס אחד והוא חיזוק הקשר הזוגי וסיום הסכסוך הזוגי. שיטת פעולתה, מקצועיותה ויכולתה של היועצת הזוגית להוביל את הזוג בתהליך תהווה נדבך מהותי בהצלחת הטיפול הזוגי. כמו כן, נכונות הזוג ורצון הזוג להציל את הזוגיות חשובה לא פחות.

טיפול זוגי ניתן להשוות לכל סוג טיפול אחר. להשוואה נוכל לבחון טיפול בכאב שן. על הרופא להבין מה הגורם לסימפטום לכאב. מהם מקורות הבעיה. הרופא יצלם, ישלח לאבחון נוסף, יבדוק ויבחן את כלל הממצאים לפני מתן תוצאות האבחון ללקוח. גם טיפול זוגי דורש בשלב הראשוני איתור מלא של כל הגורמים לשבר הזוגי. איתור זה נדרש משני בני הזוג שהרי לכל אחד מהם אמת משלו. בשלב השני של טיפול זוגי יעמדו האמיתות הללו אחת מול השנייה. ימצא הפער בתפיסות העולם, בראיית המציאות. בשלב השלישי ילמד הזוג לקחת אחריות אישית, כל אחד בפני עצמו, על דרך פעולתו תוך הבנה של צרכי הצד השני. בסיום ההליך יקבל הזוג לידיו כלים יישומיים להמשך חיזוק הקשר הזוגי.

עדיף לרצות ולא לצפות. היה והזוג מגיע עם רצון לפתרון הרי שסיכוייו להצליח גבוהים עד מאד. היה והזוג מגיע לייעוץ זוגי או לטיפול זוגי בצפייה לנס – סביר שנס לא יתרחש. בייעוץ או טיפול זוגי יש להבין שעליך להשקיע את כל כולך בהצלת הקשר הזוגי. על כל צד בטיפול הזוגי להקשיב קשב רב לצד השני, לנסות להבין מה נאמר ומה לא נאמר. להבין שכדי להציל את הקשר שני בני הזוג חייבים לרצות להצילו. היה והציפייה האישית של כל אחד מבני הזוג תהיה לעשות את הכל למען הקשר – הרי שהטיפול הזוגי יצליח.כשזוג עומד במשבר, אם בחיי הנישואין או בכל זוגיות אחרת עומדות בפניו כמה אפשרויות. האחת, לנסות ולגשר על הפערים, הכעסים והשבר באופן עצמאי. זוגות לרוב אינם עומדים במטלה זו ולו רק בשל העובדה שלאחד מבני הזוג קשה ההתמודדות. אופציה נוספת היא טיפול זוגי. לרוב טיפולים זוגיים מועברים ע"י פסיכולוגים. בשנים האחרונות אנו עדים לכניסת מטפלים חדשים לתחום. אנשים שבאים מרקע של קואצ׳ינג או מרקע טיפולי אחר. טיפול זוגי לרוב אינו תוחם בזמן את אורך הטיפול ומעניק לזוג את האפשרות למתוח את שלב הטיפול למשך חודשים ארוכים. שיטת "מרתון הזוגיות" מעניקה ללקוחות ייעוץ זוגי יעיל, קצר וממצה. ההליך כולו מבוסס על איתור מהיר של מקור הסכסוך וטיפול בשורש הבעיה ולא בסימפטום. מטרת מרתון הזוגיות להחזיר את הזוג במהירות למסלול זוגיות תקין ולחיי שיתוף מלאים.כמעט בכל טיפול זוגי ישנו שלב של האשמה. צד אחד מאשים צד שני ולהיפך. למעשה, כמו בכל סכסוך יש שני צדדים למטבע. טיפול זוגי אפקטיבי מוביל את הזוג לראייה אמיתית לא רק של הצד הסובייקטיבי אלא לראייה אובייקטיבית כוללת. טיפול זוגי מעניק לזוג זכות להבין את מהלכי ותפקודי הצד השני ללא ביקורתיות וללא האשמה.כמו בכל דבר בחיינו, גם בהליך ייעוץ זוגי עלינו לצפות לסיום המשבר. ציפייה זו מחייבת גם את הזוג עצמו. על כל אחד מבני הזוג לצפות מהשני ומעצמו לפתיחות, לתקשורת אמיתית, לחשיפה וליכולת הקשבה והכלה. ייעוץ זוגי, טיפול זוגי, טיוב הקשר הזוגי הינו מהלך שסופו הינו חזרה לחיי זוגיות תקינים. חברות. אהבה. נתינה וקבלה.