זוגיות במשבר

כשהזוגיות במשבר, אם בחיי הנישואין או בכל זוגיות אחרת עומדות בפני בני הזוג כמה אפשרויות. האחת, לנסות ולגשר על הפערים, הכעסים והשבר באופן עצמאי. זוגות לרוב אינם עומדים במטלה זו ולו רק בשל העובדה שלאחד מבני הזוג קשה ההתמודדות.אופציה נוספת היא טיפול זוגי. כמו בכל משבר: פיזי, כלכלי, אישי או מדיני ובעיקר בזוגיות במשבר, אנו מעוניינים לפתור את הבעיה מיידית. בדרך המהירה והיעילה ביותר. היתרון בפתרון מהיר הינו במניעת גרירת הבעיה, בהימשכותה, בהעצמתה של הבעיה.

יעוץ מהיר ואפקטיבי מוביל לפתרון מהיר של הזוגיות במשבר. למעשה, יעוץ מהיר ויעיל משחרר את הזוג מהמשך חיים באווירה קודרת, כועסת, מתחשבנת ומעביר את הזוג לחיי זוגיות בריאים שאינם מותירים מקום למתח וחרדה בתקופת זמן קצרה עד מאד. דר' אורית ארבל מדגישה: "על כל זוג הורים עם ילדים לזכור ולדעת – ילדיהם באו לעולם ללא מתן אישור מראש. עבורם, זוגיות במשבר או גירושין דומה בעוצמותיו להתמודדות המבוגרים עם מוות. התמודדות רגשית קשה. שמיטת הקרקע של הידוע, המוכר, הבטוח ומעבר חד אל "הלא נודע". ילדים, מגיל בואם לעולם, מרגישים את הסביבה. ככל שאלה גדלים, הם מבינים גם את השפה. בבית בו קיים מתח, חוסר שלווה, הרמות קול, חוסר המצאות של הורה בשל המשבר, הרי עבור הילדים, בכל גיל, המשמעות הינה אבדן המוכר, הבטוח והאהוב והתמודדות קשה עם חוסר הוודאות.

לילדים ככלל אין כלים להתמודדות עם חוסר וודאות. הבית הינו המקור העיקרי לוודאות. הורי הילד עבור הילד הינם החמצן הקיומי. לפיכך, בכל סכסוך, בכל מריבה, בכל שלב של משבר הזוגיות על הזוג לזכור שהילד סופג את השבר ואין לו ולו כלי אחד להתמודד איתו. לכן, הנזק ייגרם. לחלק פחות, לחלק יותר ולחלק אחר הנזק יהפוך להרסני מסבירה דר' ארבל.